Donald Franciszek Tusk
Obecny premier rządu, pełniący tę funkcję ponad 2000 dni – Donald Franciszek Tusk – z wykształcenia jest historykiem, a historię ukończył na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej politycznej przeszłości był posłem i senatorem, Wicemarszałkiem Sejmu i Wicemarszałkiem Senatu. Przewinął się przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Polskich, później zamienione na NZS, które współtworzył. W latach 80., w związku z wydanych zakazem pracy jako efekcie jego działalności politycznej, przez 7 lat pracował fizycznie w firmie, którą założył Maciej Płażyński. Współtworzył Kongres Liberalno-Demokratyczny, a gdy w 1994 powstała Unia Wolności z połączenia KLD oraz Unii Demokratycznej, był jednym z wiceprzewodniczących Unii Wolności. W styczniu 2001 roku, razem z Andrzejem Olechowskim oraz Maciejem Płażyńskim, powołał Platformę Obywatelską, a od czerwca 2003 roku jest bez przerwy przewodniczącym partii. W 2005 roku Donald Tusk był kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta, przegrał jednak wybory z Lechem Kaczyńskim. Jednym z powodów jego przegranej była sławna sprawa dziadka w Wehrmachcie. Historia dziadka, podobnie jak wielu Kaszubów, została wyjaśniona, jednak Tusk nie mógł liczyć na wygranie wyborów. Jest fanem piłki nożnej, ale także wielkim orędownikiem powstania boisk Orlików na terenie całego kraju.
Za co Włoszczowa może być wdzięczna Gosiewskiemu
Przemysław Gosiewski, dosyć charakterystyczny poseł Prawa i Sprawiedliwości, zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku wraz z polską delegacją, która udała się na rocznicowe obchody rocznicy tragedii katyńskiej. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. W 1984 roku związał się z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów Uniwersytetu Gdańskiego, był tam także studentem Lecha Kaczyńskiego, a następnie związał się także z Jarosławem Kaczyńskim. Wspólnie z nimi tworzył Porozumienie Centrum, a następnie był czynnym działaczem Prawa i Sprawiedliwości, gdy jako partia już była i działała. Gdy Lech Kaczyński był ministrem sprawiedliwości, Przemysław Gosiewski był jego doradcą. Był także wicepremierem oraz sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Mimo że urodził się w Darłowie, a mieszkał w Warszawie, to jako poseł reprezentował region kielecki. Oprócz jego licznych aktywności, także w SKOK-ach, należy dodać jedną – to właśnie Przemysławowi Gosiewskiemu Polacy zawdzięczają fakt, że ekspres na trasie Warszawa-Kraków zatrzymuje się na jednej stacji – stacji Włoszczowa. Organizował także struktury PIS w województwie świętokrzyskim. W swojej zawodowej przeszłości by kierownikiem biura poselskiego posła Adama Glapińskiego, a w 1995 był także pełnomocnikiem sztabu wyborczego Lecha Kaczyńskiego w czasie wyborów prezydenckich, z których Kaczyński się ostatecznie wycofał.
Hanna Suchocka pierwsza premier
Hanna Suchocka na scenie politycznej pojawiła się jeszcze w latach 70. Była działaczką Stronnictwa Demokratycznego, z którego ramienia była posłem. Ukończyła Wydział Prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł doktora nauk prawnych. Była także nauczycielem akademickim, między innymi na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i na swoim macierzystym wydziale w Poznaniu. Przestała być członkiem Stronnictwa Demokratycznego w 1984 roku, wcześniej jednak nie chciała się zgodzić i poprzeć wniosku o delegalizację NSZZ Solidarność, za co ukarał ją partyjny Sąd Dyscyplinarny. Po 1989 roku była wybierana jako poseł z listy Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W rządzie Jerzego Buzka była ministrem sprawiedliwości, pełniąc jednocześnie funkcje prokuratora generalnego, natomiast od lipca 1992 do października 1993 była premierem rządu. Od 2001 roku jest ambasadorem Rzeczpospolitej Polski przy Stolicy Apostolskiej. To właśnie premier Suchockiej zawdzięczamy Program Powszechnej Prywatyzacji oraz reformę administracyjną z podziałem na większe województwa oraz wdrożenie powiatów. Suchocka ma kilka tytułów doktora honoris causa, między innymi przyznanych przez Uniwersytet Oklahoma, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego czy Papieski Instytut Laterański. Z zawodu jest radcą prawnym, a aplikację radcowską zrobiła przed tytułem doktora.