Środki higieny osobistej

Środki higieny osobistej

Zagrożenia dla organizmu. Mydło może zakłócić naturalne pH skóry, wskutek czego staje się ona podatna na infekcje i podrażnienia. Dezodoranty niszczą ochronną florę bakteryjną skóry, co może również być przyczyną infekcji i podrażnień. Środki przeciwpotowe, zawierające sole cynku lub glinu, blokując kanaliki potne uniemożliwiają także wydzielanie przez organizm substancji trujących. Barwniki i środki konserwujące w szamponie też mogą podrażnić skórę i oczy.

Zagrożenia dla środowiska. Składniki wielu mydeł i szamponów są testowane na żywych zwierzętach. Wycieki kwasu w trakcie produkcji bieli tytanowej używanej w paście do zębów, zakwaszają rzeki i morza.

Alternatywy. Ziołowe pachnące mydła i szampony dostępne na rynku równie dobrze oczyszczą skórę i włosy, przywracając ich naturalne pH. Zawarte w ziołowych środkach myjących olejki roślinne są delikatne i działają łagodząco na skórę. Wybieraj produkty ulegające biodegradacji, jak najmniej opakowane i nietestowane na zwierzętach. Domieszka rozmarynu jest doskonała dla ciemnych włosów, a rumianku – dla włosów jasnych. Zrób swój własny dezodorant z suszonej i zmielonej sproszkowanej skórki pomarańczy, cytryny i kłącza kosaćca; używaj tak jak talku. Można też używać zwykłej sody oczyszczonej, likwidującej zapachy i wchłaniającej wilgoć.

Do czyszczenia zębów używaj past ziołowych, nie zawierających środków wybielających i detergentów, albo zrób swoją własną pastę: użyj do tego jedną łyżkę mączki z bulw maranty, jedną łyżeczkę dobrej soli morskiej, pół łyżeczki wodorowęglanu sodu i 10 kropli olejku miętowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *