Środki higieny osobistej

Środki higieny osobistej

Zagrożenia dla organizmu. Mydło może zakłócić naturalne pH skóry, wskutek czego staje się ona podatna na infekcje i podrażnienia. Dezodoranty niszczą ochronną florę bakteryjną skóry, co może również być przyczyną infekcji i podrażnień. Środki przeciwpotowe, zawierające sole cynku lub glinu, blokując kanaliki potne uniemożliwiają także wydzielanie przez organizm substancji trujących. Barwniki i środki konserwujące w szamponie też mogą podrażnić skórę i oczy.

Zagrożenia dla środowiska. Składniki wielu mydeł i szamponów są testowane na żywych zwierzętach. Wycieki kwasu w trakcie produkcji bieli tytanowej używanej w paście do zębów, zakwaszają rzeki i morza.

Alternatywy. Ziołowe pachnące mydła i szampony dostępne na rynku równie dobrze oczyszczą skórę i włosy, przywracając ich naturalne pH. Zawarte w ziołowych środkach myjących olejki roślinne są delikatne i działają łagodząco na skórę. Wybieraj produkty ulegające biodegradacji, jak najmniej opakowane i nietestowane na zwierzętach. Domieszka rozmarynu jest doskonała dla ciemnych włosów, a rumianku – dla włosów jasnych. Zrób swój własny dezodorant z suszonej i zmielonej sproszkowanej skórki pomarańczy, cytryny i kłącza kosaćca; używaj tak jak talku. Można też używać zwykłej sody oczyszczonej, likwidującej zapachy i wchłaniającej wilgoć.

Do czyszczenia zębów używaj past ziołowych, nie zawierających środków wybielających i detergentów, albo zrób swoją własną pastę: użyj do tego jedną łyżkę mączki z bulw maranty, jedną łyżeczkę dobrej soli morskiej, pół łyżeczki wodorowęglanu sodu i 10 kropli olejku miętowego.

Środki czystości

W łazience bardzo często składujemy różne niepotrzebne lekarstwa, wybielacze, silne środki dezynfekujące przeznaczone do czyszczenia ubikacji, odświeżacze powietrza, lakiery do włosów, perfumy, dezodoranty, kremy do golenia; wszystko to wydziela szkodliwe substancje, których pełna jest przeciętna łazienka. Nawet talk i puder do twarzy wdychany w dużych ilościach może spowodować podrażnienie płuc.

Zalecenia. Nie należy stosować żadnych substancji w aerozolu i toksycznych środków czyszczących. Można je zastąpić produktami o mniej szkodliwym działaniu. Stosować środki higieniczne na bazie ziół. Stare lekarstwa należy natychmiast usuwać, a pozostałe trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Kąpiel na zewnątrz domu

W ciepłym klimacie z przyjemnością korzystamy z kąpieli na dworze. Mate zbiorniki do kąpieli – na przykład w rodzaju dużych drewnianych cebrów – z ciepłą wodą, kosztują dużo mniej niż basen i zajmują też znacznie mniej miejsca. Do zainstalowania ich z powodzeniem wystarczy patio lub niewielki ogródek. Zużywają też znacznie mniej cieplej wody. Typowy taki basenik ma średnicę 1,5-2 m i głębokość 0,75—1,5 m. Wypełnia go około 2000-4000 litrów wody. Przy budowie takiego kąpieliska trzeba uwzględnić dodatkowy system podgrzewania wody, pompy, filtry; można też zastosować urządzenie do wytwarzania masujących wirów (jak w wannie jacuzzi).

Przy wyborze lokalizacji ogrodowego miejsca kąpielowego należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich choćby jak łatwość dostępu, ocienienie i nasłonecznienie, osłona przed wiatrem, bezpieczeństwo, wreszcie widok i poczucie prywatności. Ten ostatni czynnik powoduje, że miejsce to znajduje się na ogół w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Otoczone tarasem, staje się idealnym miejscem rekreacyjnym, przeznaczonym do opalania, kąpieli i odpoczynku. Wiecznie zielone drzewa i krzewy wokół ^ wyciszają, dają cień i poczucie odosobnienia. Od strony wiatru można ustawić dodatkową osłonę ze szkła, drewna lub bambusa.

Odświeżacze powietrza

Zagrożenia dla organizmu. Większość odświeżaczy powietrza zawiera naftalen, fenol i inne trujące chemikalia zmieszane ze syntetycznymi substancjami zapachowymi. Mogą one drażnić oczy, powodować problemy z oddychaniem, bóle głowy i nudności.

Zagrożenia dla środowiska. Cząsteczki związków chemicznych w odświeżaczach raczej zanieczyszczają niż odświeżają powietrze. Gazy nośne w opakowaniach aerozolowych mogą też zawierać substancje toksyczne.

Alternatywy. Kupować lub wykonać samemu mieszankę z suszonych, pachnących kwiatów, takich jak lawenda, róża, goździk i rumianek. Wsypać to do miseczki i dodać kilka kropel olejku, np. lawendowego. Olejki eteryczne można też dodawać do specjalnych lampek-kominków ceramicznych lub nawilżaczy; olejek sandałowy działa relaksują-co, cytrynowy i sosnowy odświeżają. Bukiety kwiatów i hodowane w domu zioła także dodają zapachu w domu. Otwarte pudełko sody oczyszczonej umieszczone w lodówce wchłonie zapachy, odwaniając jej wnętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.