Zmniejszanie zużycia produktów, ich ponowne użycie i recykling

Zmniejszanie zużycia produktów, ich ponowne użycie i recykling

Odpady do recyklingu są odbierane w różny sposób. Na niektórych obszarach posortowane odpady są odbierane bezpośrednio z domów (lub mieszkań), na innych trzeba je dostarczyć do specjalnych punktów zbierania. Jeśli tam, gdzie mieszkasz nie ma systemu recyklingu, staraj się, by powstał on jak najszybciej.

Szkło

Może być przetwarzane wielokrotnie, bez jakiegokolwiek wpływu na jego jakość. Szkło z recyklingu jest tańsze niż nowe i sprzyja zachowaniu zasobów naturalnych. Kupuj produkty w butelkach podlegających zwrotowi, gdzie tylko jest to możliwe. Oddawaj do punktów skupu opakowania szklane (umyte i bez zakrętek). Grupuj oddzielnie butelki i słoiki kolorowe. Jeżeli taki punkt skupu nie istnieje w najbliższej okolicy, domagaj się od swoich władz lokalnych utworzenia takiego punktu.

Puszki

Wykonywane z ocynkowanej blachy (np. do piwa) mogą być przetapiane i przetworzone, ale uzyskany metal nie jest szczególnie dobrej jakości. Bardziej cenne jest łatwiej przetwarzalne aluminium. Większość napojów sprzedawana jest w puszkach aluminiowych, które mogą być przetworzone w aluminium wysokiej jakości. Należy domagać się wprowadzenia punktów skupu odbierających zarówno puszki stalowe jak i aluminiowe. Puszki należy wypłukać i zgnieść, tak aby były gotowe do recyklingu. Niektóre charytatywne organizacje zajmujące się ochroną środowiska tworzą punkty skupu zużytych kartonowych opakowań z folią aluminiową po mleku, jogurtach itp. Większe przedmioty metalowe (żelazne, stalowe, miedziane, ołowiane, z cyny, cynku) należy oddawać do punktów skupu złomu.

Papier i kartony

Kupowanie wyrobów z przetworzonego papieru przyczynia się do zachowania wdelu drzew, ścinanych co roku na potrzeby przemysłu papierniczego. Toaletowy papier z recyklingu nie zawiera wybielaczy i ulega szybciej biodegradacji niż wybielany i kolorowy. Zbieraj stare gazety, kartony itp., wiąż je w paczki i składaj w miejscu do tego przeznaczonym. Jeśli w twoim rejonie nie ma takiego miejsca, dostarcz je do punktu skupu lub lokalnego centrum recyklingu. Nie wyrzucaj magazynów i czasopism – przekazuj je do ośrodków zdrowia, szpitali i domów opieki. Szczególnie wartościowy jest biały papier komputerowy, gdyż na ogół jest tylko nieznacznie zadrukowany.

Plastik

Większość tworzyw sztucznych używanych na opakowania może być przetworzona. Jednak segregowanie i gromadzenie ich tak, by się nadawały do recyklingu jest znacznie gorzej zorganizowane niż innych materiałów. W niektórych krajach jest zorganizowany zbiór plastikowych pojemników i butelek (głównie po wodzie i innych napojach) z politereftalanu etylu (PET). W innych krajach wprowadzono całkowity zakaz używania butelek plastikowych. Plastik jest materiałem łatwopalnym, lecz nie podlega biodegradacji. Nigdy nie należy palić pianek poliuretanowych ani gumy na otwartym palenisku (podczas spalania wydzielają się trujące gazy). Ogranicz ilość przedmiotów plastikowych w gospodarstwie domowym; plastikowe pojemniki i butelki zastąp butelkami i słoikami szklanymi. Używaj wielokrotnie różnych toreb i woreczków plastikowych. Unikaj artykułów (zwłaszcza żywności) opakowanych w plastik. Kupuj rzeczy opakowane w szary papier lub celofan. Te opakowania podlegają biodegradacji, gdyż są otrzymywane z roślinnych surowców.

Odpady organiczne

Jeżeli masz ogród, to wszelkie odpadki roślinne, a także skorupki jajek, po przetworzeniu w kompost, możesz wykorzystać jako pełnowartościowy nawóz. Mieszkańcy miast w Niemczech wrzucają odpadki organiczne do specjalnych zielonych skrzyń, skąd są wywożone na kompostowniki w ogrodach lub farmach.

Tkaniny i ubrania

Instytucje charytatywne, handlarze używanymi rzeczami przyjmują ubrania i inne wyroby tekstylne. Niektóre wełniane i bawełniane dzianiny można spruć i włóczkę użyć ponownie.

Materiały budowlane

Używaj „odzyskanych” cegieł, elementów kamiennych, płytek ceramicznych, belek drewnianych, dachówek i drzwi z litego drewna.

W niektórych miejscach istnieją towarzystwa zajmujące się regeneracją materiałów budowlanych i ich sprzedażą. Bywają też ośrodki, gdzie możesz wymienić niepotrzebne ci materiały na inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.