Naturalne farby

Naturalne farby

Naturalne, organiczne farby nie zawierają środków grzybobójczych, tworzyw sztucznych i innych substancji chemicznych, wchodzących zawsze w skład farb syntetycznych. Składniki te mogą być niebezpieczne dla zdrowia i środowiska człowieka. Naturalne farby sprawiają, że dom „oddycha”. W ich skład wchodzą oleje roślinne, zwłaszcza olej lniany, żywice roślinne oraz kreda, guma naturalna, pigmenty roślinne i olejki aromatyczne.

Farba ścienna

Organiczna, emulsyjna farba ścienna jest łatwa w malowaniu zarówno pędzlem jak wałkiem i ma dobre właściwości pokrywające. Na ogół dostępna jest farba biała, półmatowa. Pożądany kolor otrzymuje się przez dodanie odpowiedniego pigmentu. Można także kupić niedrogą farbę kredową w odcieniu kremowym. Powierzchnie pokryte tą farbą mogą być wycierane gąbką, ale nie myte na mokro. Inne farby wodne do malowania wnętrz, takie jak tradycyjna farba klejowa czy kazeinowa także nie zawierają składników syntetycznych. Ściany pokryte farbą kazeinową mogą być myte wodą.

Farba olejna

Organiczna, olejna farba błyszcząca może być użyta do pokrywania powierzchni drewnianych, kamiennych i metalowych, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Powierzchnie należy najpierw zagruntować. Ten rodzaj farby jest trwały i łatwy do nakładania pędzlem lub wałkiem. Występuje w wielu kolorach, uzyskanych przez dodanie naturalnych pigmentów mineralnych. Schnie powoli, dając elastyczne pokrycie. Do wykańczania zewnętrznych elewacji kamiennych lub pokrytych tynkiem można użyć organicznej farby murarskiej lub mleka wapiennego zabarwionego pigmentami roślinnymi.

Szelak i lakiery

Tradycyjne lakiery są wykonywane na bazie naturalnych żywic z drzew tropikalnych i oleju lnianego z dodatkiem rozcieńczalników. Najlepszymi żywicami są kopale. Szelak i olej konopny tworzą również dobre powłoki. Niestety naturalne żywice i lakiery zostały w dużym stopniu zastąpione produktami syntetycznymi, m.in. rozcieńczalnikami, mogącymi wywoływać alergie. Wyziewy chemiczne z syntetycznego lakieru są wchłaniane przed drewno i uwalniane w miarę ścierania powierzchni. Wytwórcy farb organicznych wyprodukowali półprzeźroczysty lakier do drewna, zawierający naturalne oleje roślinne, wyciągi ziół oraz bezołowiowe składniki przyspieszające schnięcie. Lakier ten, tzw. lazur, jest mikroporowaty, co oznacza, że drewno może oddychać, a jednocześnie zapobiega nasiąkaniu wodą. Do lakieru używanego na zewnątrz należy dodać pigmenty chroniące drewno przed promieniowaniem UV Takim lakierem można pokrywać okna, drzwi, ganki i meble ogrodowe. Lazur nie wydziela oparów chemicznych, gdyż przy jego produkcji nie są używane żadne chemikalia. Ma przyjemny zapach i ulega biodegradacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *