Pomieszczenie do kąpieli musi być czymś więcej niż tylko miejscem, w którym wykonuje się czynności higieniczne. Poczucie odprężenia, intymności i komfortu psychicznego – wszystko to powinno nam towarzyszyć w trakcie kąpieli. W kulturach Wschodu jednak równoczesne mycie się i odpoczywanie w wodzie jest uważane za niehigieniczne, a zmiana wody po każdym kapiącym – za marnotrawstwo.
Wiele nowoczesnych wodnych terapii łączy czynnik ekonomiczny z prostotą japońskiego stylu kąpieli. Pierwszą fazą kąpieli jest dokładne oczyszczenie ciała, stóp, rąk pod prysznicem, za pomocą szorstkiej gąbki lub szczotki usuwającej zrogowaciały naskórek, po czym można przystąpić do odprężającej, właściwej kąpieli w wannie lub innym zbiorniku.
Woda jest symbolem czystości – w wielu wierzeniach i religiach właśnie woda symbolicznie odzwierciedla nieśmiertelność duszy.
Woda działa leczniczo i kojąco na układ nerwowy; hydroterapia stosowana jest także
w wypadku silnych bólów mięśni. Masaże wodne, bicze czy ćwiczenia lub pływanie w basenie pozwalają na regenerację całego organizmu, poprawienie wydolności układu krążenia; niwelują również w znacznym stopniu wszelkie bóle artretyczne. W zależności od temperatury, woda wpływa na ludzki organizm w sposób stymulujący bądź odprężający. W celu stymulacji, tj. pobudzenia organizmu, najlepsze jest zastosowanie na przemian gorącego i zimnego prysznica. Znakomicie to wpływa na system nerwowy, pobudza prace mózgu, a równocześnie łagodzi ból zmęczonych, napiętych mięśni. Gorąca woda otwiera pory skóry, zwiększa ciśnienie krwi i przyczynia się do usunięcia z organizmu nadmiaru wody i toksyn, zimna -zamyka pory, ujędrnia skórę i przydaje jej świeżości. Terapeutyczne działanie wody przy stosowaniu na przemian gorącego i zimnego strumienia można zwiększyć przez dodanie soli mineralnych lub wcześniejszy staranny masaż ciała.
Dłuższe przebywanie w gorącej lub ciepłej wodzie działa relaksująco i sprawia dużą przyjemność, zwłaszcza jeśli można ją dzielić z rodziną lub przyjaciółmi. Więcej przyjemności daje kąpiel w większej i głębszej wannie, takiej, by się można było zanurzyć i poczuć jak traci się na wadze, co stwarza poczucie lekkości i swobody.
Gorąca kąpiel, acz nie przesadnie, jest szczególnie zalecana osobom starszym i wszystkim cierpiącym na bóle mięśni, bądź korzonki nerwowe. Wyjątek stanowią osoby z wysokim ciśnieniem lub skłonnością do chorób wieńcowych. Przyniesie ona jeszcze lepszy skutek, jeżeli wrzucimy do wody odpowiednią mieszankę ziół lub soli do kąpieli albo dodamy parę kropel olejków eterycznych. Zapalone świece i płynąca cicha muzyka (dla bezpieczeństwa z radia lub odtwarzacza na baterie) przydaje dodatkowego luksusu. Gorąca, długa kąpiel poprzedzona krótkim zimnym natryskiem i natarciem szorstkim ręcznikiem lub rękawicą jest zalecana przede wszystkim przed snem. Sprawi ona, że sen będzie spokojny i zdrowy.
Wanna
Na Zachodzie najhardziej popularne są wanny owalne i krótkie, głębokie wanny do siedzenia. Najczęściej spotykane wymiary wanny umożliwiające leżenie, to szerokość 70 cm, długość 170 cm i głębokość 36 cm.
Ze względu na stosunkowo dużą powierzchnię parowania, woda w takich wannach szybko stygnie. W krajach Wschodu wanny są krótsze, ale często szersze i o wiele głębsze. Typowe wymiary to: długość 99-137 cm, szerokość 74-92 cm i głębokość 61-81 cm. Wanny takie mają na ogół jedno lub dwa siedzenia wewnątrz, spełniające rolę stopni ułatwiających wchodzenie i wychodzenie. Ponieważ są głębsze i krótsze – wysoka temperatura utrzymuje się w nich dużo dłużej.
Prysznic
Prysznice zużywają mniej wody, a zatem i mniej energii, dlatego są zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Mogą z powodzeniem zastąpić kąpiel w wannie, zwłaszcza gdy woda wypływa pod dość dużym ciśnieniem. Jednak te najbardziej nowoczesne prysznice masujące na przemian ciepłą i zimną wodą pod wysokim ciśnieniem, nie są już takie oszczędne. Zużywają około 50% więcej wody od konwencjonalnych. Wysokość umieszczenia głowicy prysznica powinna być regulowana tak, aby z łatwością dostosowywać ją do wzrostu kolejnych użytkowników.
Jacuzzi (wanna z wodnym masażem)
Nazwa pochodzi od nazwiska braci Jacuzzi, którzy po raz pierwszy zaprojektowali to urządzenie. Jest to na ogół na tyle duży zbiornik, by mogła z niego korzystać więcej niż jedna osoba na raz. Wypływająca pod ciśnieniem z kilku otworów woda o temperaturze 35-40°C zapewnia stały „mikroma-saż”, stymulujący mięśnie, działa odprężają-co i łagodzi stres Niestety, urządzenie te są stosunkowo drogie i pochłaniają znacznie więcej wody i energii od standardowej wanny czy prysznica.