Miejsce do pracy

Miejsce do pracy

Jeszcze kilkanaście lat temu nowoczesne biuro było synonimem dobrych warunków lokalowych i zdrowotnych. Dzisiaj już wiemy, że jest inaczej. Otoczeni świetlówkami, monitorami, fotokopiarkami, syntetycznymi meblami i wykładzinami, za szczelnie zamkniętymi oknami, w suchym, pełnym szkodliwych substancji powietrzu, stajemy się podatni na stres i choroby. To niezdrowe środowisko jest oficjalnie nazywane „syndromem chorych domów” (patrz str. 68). Wszystko to, łącznie z kłopotami komunikacyjnymi przy dojeździe do pracy, stwarza przerażające warunki pracy. Trudno się dziwić, że coraz bardziej kusząca staje się dla wielu osób praca w domu.

W obecnym skomputeryzowanym świecie, kiedy podłączenie do Internetu w prosty i szybki sposób umożliwia nam zebranie pożądanych informacji, większość biurowych prac może być wykonana w domu. W The Henley Centre for Forecasting obliczono, że w Wielkiej Brytanii w 2000 roku 30% prac biurowych (angażujących 7,5 miliona osób) będzie wykonywana w domu, za pomocą osobistych komputerów i sieci telefonicznej. W USA pracuje już tak 9 milionów osób, przy czym 2/3 biur ma już programy dostosowane do takiej pracy. Takie rozwiązanie ma jednak również poważne minusy. Praca w samotności, bez otoczenia innych osób wymaga znacznie większej dyscypliny i po pewnym czasie może stać się bardzo monotonna. Przebywanie stale w tym samym miejscu i brak kontaktów z innymi ludźmi często jest poważnym źródłem stresu i prowadzi do zniechęcenia.

Tworząc własne miejsce pracy

Jeżeli zdecydujemy się na pracę w domu, podstawowe znaczenie ma właściwy dobór miejsca i dobra organizacja pracy. Najlepiej, jeżeli do pracy możemy przeznaczyć osobne pomieszczenie, z dala od ulicznego hałasu, w cichej części mieszkania, co bardzo ułatwi koncentrację. Zawsze potrzebne jest wyraźne rozgraniczenie pomiędzy pracą a odpoczynkiem – dlatego tak ważne jest, aby po kilku godzinach spędzonych za biurkiem móc zamknąć drzwi i odpoczywać w innej części domu.

Biurko – niezbędny mebel do biurowej pracy w domu, powinno być ustawione w dobrze oświetlonym i przewietrzanym miejscu, najlepiej pod oknem z miłym widokiem, na przykład na rośliny. Biurko i krzesło powinny stanowić jeden zestaw. Biurko musi być wystarczająco duże, aby zmieścił się komputer, monitor i klawiatura; większe monitory wymagają specjalnych pólek.

Ukośna powierzchnia biurka i podnoszony pulpit na książki zmniejszają konieczność wysilania wzroku i umożliwiają zachowanie dobrej postawy. Blaty do pracy nie powinny odbijać światła, muszą być dobrze oświetlone, zarówno światłem dziennym, jak i sztucznym, na przykład lampami biurowymi z żarówkami halogenowymi lub świetlówkami o widmie zbliżonym do widma Słońca.

Krzesło o przeznaczeniu biurowym powinno stanowić oparcie dla dolnej części pleców. Wysokość krzesła i oparcia musi być regulowana, krzesło powinno być obrotowe, a podstawa stabilna, najlepiej na pięciu nogach, z kółkami umożliwiającymi większą swobodę ruchu. Podnóżek pozwala na podniesienie ud do bardziej wygodnej pozycji. Specjalny rodzaj krzeseł-taboretów, jak to pokazane na rysunku na str. 205, ma pochylone do przodu siedzenie z brzegiem tak ukształtowanym, że nie uwiera w uda i miejsca pod kolanami; podparcie kolan pod odpowiednim kątem powoduje, że kręgosłup jest wyprostowany, bez potrzeby opierania pleców. Taki taboret nie powoduje bólu pleców i zmęczenia; pracują tu inne mięśnie niż w pozycji siedzącej i okazuje się, że pozycja taka jest nadzwyczaj wygodna. Wybieraj krzesła o sprężystej wyścióice (nie może to być łatwo palna pianka poliuretanowa), pokryte przeciwślizgowymi tkaninami, najlepiej bawełnianymi.

Ustaw komputer w taki sposób, aby ekran znajdował się na wysokości oczu; patrząc w górę lub w dół dodatkowo napinasz mięśnie szyi i ramion. Możesz uniknąć odblasku od ekranu przez ustawienie komputera pod właściwym kątem względem okna. Podczas pisania na klawiaturze przedramiona powinny być ułożone poziomo. Możliwość oparcia dłoni zmniejsza napięcie mięśni.

Istnieją różne poglądy na temat najlepszej pozycji przy części wysuwanej biurka – większość osób preferuje klawiaturę usytuowaną na wysokości łokci, lecz niektórzy wolą siedzenie z opuszczonym oparciem i klawiaturą trochę powyżej łokci. Dobrym pomysłem jest także zainstalowanie przewodzącego filtra ochronnego na ekranie, który ogranicza odbicie, pogłębia kontrast oraz zmniejsza jego elektryzowanie się i szkodliwe promieniowanie. W Stanach Zjednoczonych Agencja Ochrony Środowiska w publikacji Energy Star zachęca do produkcji niskoenerge-tycznego osprzętu komputerowego. Płaskie ekrany, takie jak stosowane w komputerach przenośnych, zużywają mniej energii niż ekrany standardowe i wydzielają mniejsze promieniowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.