Rozkład kuchni

Rozkład kuchni

Zmiany jakie podejmiesz w zakresie spożywanej żywności i metod jej przygotowania, mogą warunkować rozkład funkcjonalny kuchni. Nowa, acz przecież tradycyjna kuchnia, musi posiadać więcej miejsca (lub nawet specjalnie wydzielone pomieszczenie, jak spiżarnia) na magazynowanie świeżej żywności i przetworów. Pomieszczenie takie powinno być ciemne i chłodne, o temperaturze znacznie poniżej pokojowej.

Zioła hodowane na parapetach okiennych wymagają dużo słońca i światła dziennego. W takiej kuchni musi być więcej miejsca do przygotowywania żywności (staramy się nie używać półproduktów), blaty o zróżnicowanej wysokości i szerokości muszą być wygodnie ulokowane, tak by był łatwy dostęp do narzędzi kuchennych, które powinny być praktyczne, a nie udziwnione; należy unikać urządzeń elektrycznych. Konieczne jest umieszczenie w kuchni oddzielnych pojemników na posortowane odpadki. Meble i całe wyposażenie kuchni powinno być zrobione ze zdrowych, nietoksycznych materiałów i dostosowane do oszczędzania energii i wody. Powrót do kuchni tradycyjnej może dostarczyć wiele radości, chociaż z początku takie zmiany wydają się trudne. Planuj wszelkie innowacje razem z całą rodziną i staraj się zainteresować nimi przyjaciół i sąsiadów. Wiele osób zaczyna właśnie od kuchni zmieniać swój dom i w ogóle swój styl życia, przybliżając się w ten sposób do natury.

Nowa kuchnia naturalna

Nowa naturalna kuchnia, to miejsce przetwarzania żywności w zdrowy sposób i tradycyjnymi metodami. W odróżnieniu do kuchni typowej, którą można zdefiniować jako tzw. „otwarty system”, pokazana tutaj kuchnia traktowana jest jako obieg zamknięty. Pozwala to na zaoszczędzenie energii i wody, recykling odpadów, otrzymywanie kompostu, który następnie stosowany jest do użyźniania ogrodu. Taka kuchnia praktycznie nie jest zaopatrzona w urządzenia elektryczne. Korzysta się przeważnie z tradycyjnych sprzętów kuchennych.

Miejsce przygotowywania żywności

Przechowywanie i przygotowywanie jedzenia, zmywanie i gotowanie wymagają osobnego stanowiska pracy. Wzajemne usytuowanie tych miejsc powinno być takie, by zaoszczędzić sobie zbędnego chodzenia. Wysokość i powierzchnia blatu powinna różnić się w zależności od rodzaju wykonywanej czynności. Do mycia jarzyn najlepszy jest podwójny, dwukomorowy zlew, do robienia sałatek długi, przestronny marmurowy blat, do spożywania wspólnych posiłków zoygodny, duży stół.

Żywność

Zdrowe produkty żywnościowe to te, które zostały wyprodukowane na nawozach naturalnych i bez użycia pestycydów. Najlepiej, jeżeli pochodzą z naszego własnego ogrodu. Należy jeść dużo potraw surowych i krótko gotowanych, dzięki czemu nasza dieta będzie, bogata w składniki odżywcze i błonnik: dieta wegetariańska lub choćby z małą ilością mięsa ograniczy spożycie nasyconych tłuszczów. Świeżo zebrane zioła dodają smaku i mogą zastąpić sól i inne przyprawy.

Recykling

Wszystkie odpady muszą najpierw zostać posortowane i podzielone na kilka grup, tak by mogły być poddane recyklingowi. Odpady pochodzenia organicznego samoistnie ulegają biodegradacji, a otrzymany kompost może być zastosowany jako nawóz dla roślin ogrodowych.

Wyposażanie kuchni w różne ułatwiające pracę urządzenia nie uwalnia wcale kobiet od mozolnych i wykonywanych w samotności prac domowych – do tego potrzebna jest zmiana nastawienia do tych problemów. I chociaż nowoczesne wyposażenie ułatwia wykonywanie pewnych czynności, to robienie zakupów, gotowanie i sprzątanie nawet małego domu wciąż wymaga wysiłku i zajmuje dużo czasu. Wiele reklamowanych urządzeń znajdujących się na rynku zapewnia raczej zysk producentom niż faktycznie zaspokaja potrzeby i oczekiwania konsumentów.

W dodatku, korzystanie z tych ułatwiających pracę urządzeń nie zawsze jest w interesie naszym i planety, na której żyjemy. Urządzenia ułatwiające prace domowe pochłaniają z reguły dużo energii; opakowane półprodukty, dzięki którym można szybko przyrządzić posiłek, wymagają też wielkich ilości energii na wcześniejsze przetworzenie, opakowanie, przechowywanie i transport. Ponadto taka żywność jest mniej pożywna niż świeże produkty, a jej przetworzenie powoduje, że traci ona właściwości pierwotnego produktu; spożywanie jej oddala nas od świata prawdziwej, naturalnej żywności. Przygotowywanie posiłków ze świeżych produktów może być taką samą przyjemnością jak ich spożywanie. Nie traktujmy przygotowywania pożywienia jako przykrego obowiązku; jest to czynność relaksująca, wydobywająca nasze zdolności twórcze i wrażliwość na kolor, zapach i smak. Dla oddanego sprawie kucharza przyrządzenie nawet najprostszego dania może mieć duże znaczenie i być inspirujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.