Zagrożenia ekologiczne – kuchnia

Zagrożenia ekologiczne

Zanieczyszczenie wody – trujące i nie ulegające biodegradacji środki czyszczące zatruwają wodę używaną w domach i powodują, że jej uzdatnienie i ponowne użycie nie jest możliwe. Zarówno stare ołowiane, jak i nowe plastikowe rury zanieczyszczają wodę. Przeciwdziałanie – używać wyłącznie produktów nietoksycznych. Usunąć ołowiane rury i zastąpić je miedzianymi. Dbaj o to, by nie było przecieków z kanalizacji (szamba).

Zanieczyszczenie powietrza – odświeżacze powietrza i inne środki w aerozolowych opakowaniach oraz produkty uboczne spalania gazu, czy węgla lub drewna w kuchenkach i urządzeniach grzewczych wydostają się z kuchni i zanieczyszczają powietrze na zewnątrz. Ze starych lodówek i zamrażarek może się wydostać freon – czynnik chłodzący. Przeciwdziałanie – unikać odświeżaczy chemicznych, stosować raczej zapachowe olejki ziołowe. Upewnić się, że wszystkie urządzenia działają prawidłowo, a kuchenki spalają całkowicie dostarczone paliwo.

Odpadki kuchenne – głównie chodzi o opakowania plastikowe, puszki, butelki, opakowania papierowe i kartonowe, odpady organiczne i toksyczne chemikalia. Przeciwdziałanie – ograniczyć zakup towarów nadmiernie opakowanych, nosić własne torby na zakupy, używać zwrotnych butelek. Kupować produkty w opakowaniu ulegającym biodegradacji lub takim, które można poddać procesom recyklingu; sortuj odpadki; odpady organiczne można przeznaczyć na kompost.

Zużycie wody. Zmywarki i pralki automatyczne zużywają bardzo dużą ilość wody. Oblicza się, że kuchnia pochłania 20% całego zużycia wody w domu, zwłaszcza, gdy pralka znajduje się w tym pomieszczeniu. Ponadto grzanie wody pochłania ogromną ilość energii elektrycznej. Przeciwdziałanie. Naczynia należy zmywać w misce, a nie pod bieżącą wodą. Zmywarki w ogóle nie są polecane. Jeżeli zdecydujesz się na zmywarkę, wybierz mały, energooszczędny model. Staraj się zgromadzić duże ilości brudnych rzeczy w tym samym kolorze, tak aby całkowicie zapełnić bęben pralki. Wybieraj do prania programy ekonomiczne. Na obszarach suchych konieczne często bywa użycie do podlewania ogrodu tzw. szarej wody – z wanny, prysznica, umywalek. Użycie wody z kuchni jest możliwe po zainstalowaniu filtrów usuwających tłuszcz, resztki jedzenia i detergenty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *