Różne miejsca sypialne

We współczesnej kulturze zachodniej spanie uważa się za czynność intymną, a sypialnia jest miejscem odpoczynku. Ale w kulturach silniej związanych z przeszłością, ludzie często śpią w grupach. Spanie razem wydaje się im bardziej naturalne – oprócz towarzystwa, dodaje otuchy, poczucia bezpieczeństwa i ciepła. Według architekta Christophera Alexandra, mimo iż dorośli w społeczeństwach zachodnich potrzebują odrębnych sypialni, to izolowanie małego dziecka w osobnym pokoju może źle wpływać na jego rozwój. Christopher Alexander uważa, że dla dzieci byłoby lepiej, gdyby ich miejsca do spania znajdowały się we wnękach sypialnianych, jedynie luźno (np. kotarami) oddzielonych od innych pomieszczeń domu, tak jak to ma miejsce w wielu kulturach.

Jednakże kiedy dzieci stają się nastolatkami, z reguły domagają się własnego miejsca, które będzie wyrażać ich rosnące poczucie niezależności i dojrzałości. Młodzież w tym wieku odrzuca często rodzinny styl życia i zwyczaje; ten bunt młodzieżowy może powodować gwałtowne konflikty rodzinne, jeżeli nie zapewni się młodemu człowiekowi jakiejś prywatności w domu. Oddzielny pokój-sypialnia zwykle spełnia tę rolę. Jednak jest bardzo ważne, by pozwolić użytkownikowi na własną pomysłowość. Bardziej atrakcyjne byłoby wydzielenie jakiejś odrębnej części domu, na przykład kawałka strychu czy sutereny. Taka wydzielona przestrzeń może być miejscem o wielorakim przeznaczeniu – może być pokojem dziennym, sypialnią, miejscem do nauki i rozrywki. Realizacja tylu funkcji na małej przestrzeni wymaga trochę pomysłowości; łóżko na przykład można chować w ścianie, składać, umieszczać na platformie, pod którą będzie miejsce do pracy, schowek itp.; może to być też rozkładana kanapa. Głośną muzykę czy inne hałasy wyciszy odpowiednie uszczelnienie okien i drzwi lub zainstalowanie dodatkowych drzwi wewnętrznych. Korzystne byłoby zbudowanie dodatkowego przedpokoju na okrycia, buty i sprzęt sportowy. Hałas redukuje zastosowanie jak największej ilości naturalnych materiałów do wykończenia ścian i wyposażenia wnętrza.

Młodzi ludzie lubią eksperymentować, szybko zmieniają upodobania, tak więc urządzenie ich pomieszczeń powinno być możliwie elastyczne, pozwalające na łatwe zmiany. Najlepsze są meble, które można łatwo przesuwać; dobrze jest wyłożyć ściany korkiem lub innymi płytami, tak by się dawało łatwo przyczepić kartki pocztowe, plakaty i inne rekwizyty. Stare meble mogą być przystosowane do różnych celów, a następnie pomalowane czy zabejcowane. Jest to często lepsze wyjście niż kupowanie nowego wyposażenia. Nie należy jednak żałować pieniędzy na porządne łóżko, które zapewni dobre ułożenie ciała podczas snu oraz na pościel z naturalnych materiałów. Wyłożenie podłogi powinno być nie do zdarcia – najlepiej drewniana klepka, korek czy linoleum, pokryte porozrzucanymi dywanikami i poduszkami tworzącymi ciepłą i swobodną atmosferę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.