Jak śpimy

Sen i sny działają kojąco na organizm przynosząc odpoczynek zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Ilość snu potrzebna do całkowitego odpoczynku jest bardzo różna w zależności od wieku i indywidualnych predyspozycji. Noworodki przesypiają prawie całą dobę, małe dzieci -dwanaście godzin, nastolatki – około dziesięciu, przeciętnemu dorosłemu człowiekowi wystarczy osiem godzin, a starszym osobom jeszcze mniej. W późniejszym wieku, a także w gorącym klimacie, istnieje potrzeba popołudniowej drzemki. W różnym czasie też kładziemy się spać i o innej porze wstajemy, w zależności czy jesteśmy typem „skowronka”, czy „sowy”.

Od ilości godzin snu znacznie bardziej istotna jest jego jakość. Najlepszy sen zapewni nam cicha, położona z tyłu domu sypialnia z widokiem na drzewa i niezbyt jaskrawym słońcem w godzinach rannych. Pokój sypialny powinien znajdować się z dala od kuchni i innych „głośnych” pomieszczeń. Spokojnej atmosferze w sypialni będzie też sprzyjało umieszczenie z dala od niej telewizora i telefonu (może z wyjątkiem osób starszych, które powinny mieć łatwy dostęp do telefonu). Spróbuj też rozplanować swoją sypialnię zgodnie z chińską sztuką feng shui.

Rytm snu i czuwania reguluje zegar biologiczny, dostosowując go do zmieniających się pór dnia i roku. W klimacie umiarkowanym, lokalizacja okien sypialni od wschodu ułatwia przebudzenie i wstawanie, a balkony od strony zachodniej umożliwiają przyjemny popołudniowy odpoczynek. W klimacie gorącym, w którym nasłonecznienie jest zbyt duże, miejsca do spania i sjesty należy umieszczać od zacienionej strony domu lub osłaniać je werandami, roślinami (na przykład pnączami). W sypialni w nocy nie powinno się palić światło górne, nie powinno też dochodzić światło latarni ulicznych. Natomiast okno w dachu, przez które widać Księżyc, gwiazdy i chmury, ułatwia „zespolenie” się z przyrodą.

Właściwa lokalizacja względem stron świata ma zasadnicze znaczenie przy wyborze miejsca na sypialnię, przy czym jest ona zależna od klimatu. Według filozofii feng shui właściwe usytuowanie miejsc do spania daje zdrowie i pomyślność. Sypialnia powinna znajdować się jak najdalej od drzwi wejściowych, a najlepiej w pobliżu środkowej linii budynku (z kierunkiem południowym), z widokiem na spokojny krajobraz. Jeżeli sypialnia znajduje się od strony ulicy, należy zawiesić lustro naprzeciwko drzwi sypialni, co pozwoli „przybliżyć” resztę domu.

Feng shui kładzie ogromny nacisk na odpowiednie ustawianie łóżka w sypialni. Najlepiej, gdy jest ono ustawione ukośnie do drzwi, tak aby wezgłowie opierało się o ścianę naprzeciw nich. Pozwala to na obserwowanie każdego, kto wchodzi do pokoju, i daje poczucie bezpieczeństwa. Rozwiązaniem zastępczym może być, zawieszenie dzwoneczków między łóżkiem a drzwiami i umieszczenie lustra na przeciwległej ścianie. Jeżeli łóżko jest źle ustawione, zwłaszcza na przeciw drzwi – w tradycji chińskiej tak ustawia się trumnę – sen jest niespokojny i przerywany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *