Zawiasy do drzwi

Zawiasy do drzwi

Zawiasy muszą być wystarczająco mocne, by utrzymać ciężar drzwi, jak również umożliwić jak najszersze ich uchylenie. Najlepsze są zawiasy metalowe; do lżejszych typów drzwi można jednak z powodzeniem zastosować zawiasy plastykowe. Istnieje wiele typów zawiasów, zaprojektowanych z myślą o różnych typach drzwi, musisz zatem dokonać odpowiedniego wyboru.
Do drzwi wewnętrznych gładkich, najczęściej stosuje się zawiasy 7,5 cm, do drzwi kasetonowych i zewnętrznych -10 cm, do drzwiczek szaf i szafek, odpowiednio mniejsze. Musisz również określić kąt maksymalnego rozwarcia. Standardowe zawiasy pozwalają na wychylenie o 95°, istnieją również zawiasy o kącie rozwarcia 110°, a nawet 170°, co pozwala na oparcie skrzydła drzwi o ścianę.
Jeśli chcesz, by drzwi pozostawały zamknięte, bez konieczności instalowania zapadki, musisz postarać się o zawiasy sprężynujące. Inne zawiasy przeznaczone są do drzwiczek mebli i pozwalają na ich niekłopotliwe zdejmowanie na czas malowania lub renowacji.
Ważne jest też, byś sprawdził, czy wybrany zawias otwiera drzwi w pożądanym kierunku. Jeśli chcesz, by drzwi otwierały się ku tobie, a zawiasy były zamocowane po prawej stronie, powinieneś nabyć zawiasy prawostronne, jeśli chcesz je zamontować po lewej, kup lewostronne. Większość drzwi wewnętrznych i drzwiczek meblowych wymaga zainstalowania dwóch zawiasów, drzwi ciężkie można wzmocnić dodatkowo trzecim zawiasem.

Zawias
Zawias ten nie wymaga specjalnego zagłębienia, ponieważ po zamknięciu jedno skrzydełko zawiasu chowa się w drugim. Zawiasy tego typu nadają się do drzwi lekkich, mocuje się je wkrętami do płyty drzwi i do futryny. Produkowane są w wielkościach od 3,8 cm do 10 cm.

Zawias ukryty
Jest szczególnie polecany do drzwiczek mebli, szczególnie, gdy zależy nam na oszczędności miejsca. Drzwiczki otwierają się pod kątem 95°. Zawias widać jedynie po stronie wewnętrznej, można go przymocować do powierzchni lub w specjalnym zagłębieniu. Po podwieszeniu można dodatkowo wyregulować położenie drzwiczek.

Zawias sprężynowy
Jeśli chcesz, by drzwi automatycznie powracały do pozycji zamkniętej, musisz zainstalować zawias sprężynowy. Podwójny zawias sprężynowy pozwoli na otwieranie drzwi w obie strony, co jest nie bez znaczenia w miejscach trudno dostępnych.

Zawias cylindryczny
Jest nawet jeszcze mniej widoczny od krytego zawiasu szafkowego. Końcówki zawiasu mocuje się w szerokich otworach wywierconych w krawędzi drzwi i we framudze.

Zawias szarnierowy
Jest to najbardziej typowy zawias, stosowany do podwieszania drzwi i okien. Produkuje się je w wielkościach od 2,5 cm do 10 cm. Montuje się je w zagłębieniu w krawędzi drzwi lub w dwóch zagłębieniach (w drzwiach i we framudze). Bolce obu zawiasów muszą leżeć równolegle względem siebie i względem krawędzi drzwi, tak by zawiasy mogły sprawnie działać.

Zawias samowznoszący
Zawias jest produkowany z myślą o drzwiach, które muszą się unieść nad dywanem.
Wymiary i sposób montowania taki sam, jak dla innych zawiasów szamierowych.

Zatrzaski do drzwi
Zatrzaski kulkowe są idealnym rozwiązaniem dla lekkich drzwi wewnętrznych lub drzwiczek szafek. Zatrzask taki składa się z umocowanej na sprężynie kulki umieszczonej w walcu. Po zamknięciu drzwi, kulka wpasowuje się w otwór płytki umocowanej na ościeżnicy drzwi lub szafce. Zatrzaski magnetyczne mocuje się w drzwiczkach mebli. Produkowane są w rozmaitych kształtach i formach, wszystkie jednak składają się z niklowanej płytki przymocowanej do drzwiczek oraz magnesu w obudowie przytwierdzonego do szafki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.