Naprawa drzwi – Mierzenie i przycinanie drzwi

Większość napraw (z wyjątkiem wymiany okuć i ozdób) wymaga zdjęcia i ponownego zawieszenia drzwi. Zawieszenie drzwi jest na ogól zadaniem nieskomplikowanym, pod warunkiem użycia lewarów i klinów do podtrzymania drzwi w ościeżnicy na czas montowania zawiasów. Krawędź drzwi i ościeżnicy
powinny stanowić idealny pion. Jeśli musisz przyciąć skrzydło drzwi, zmierz je dokładnie i sprawdź dokładność pomiarów przytrzymując drzwi w ościeżnicy. Podczas strugania krawędzi drzwi, przesuwaj strug równolegle do kierunku ułożenia włókien i sprawdzaj, czy krawędź jest równa.

Mierzenie i przycinanie drzwi

Przed zakupieniem gotowych drzwi zmierz szerokość ościeżnicy, sprawdzając pomiar na kilku różnych wysokościach. Następnie zmierz wysokość. Drzwi powinny być o 6 mm węższe od ościeżnicy, zaś między ich górną krawędzią a ościeżnicą powinno być 3 mm przerwy. Szerokość dolnej szczeliny zależy od grubości dywanu. Jeśli nie uda ci się kupić drzwi o pożądanych wymiarach, będziesz musiał nabyć większe i spiłować nadmiar.

Przy pomocy kątownika sprawdź, czy drzwi są idealnie prostokątne. Krawędź ościeżnicy od strony zawiasów musi być pionowa. Jeśli tak nie jest, musisz rozmontować ościeżnicę i przed zawieszeniem drzwi naprawić lub wymienić.

Jeśli musisz przyciąć drzwi, nie możesz polegać na samych tylko pomiarach. Musisz je zweryfikować umieszczając drzwi w ościeżnicy i unieruchamiając klinami, a następnie odrysowując na nich wewnętrzną krawędź ościeżnicy. Drzwi gładkie są trudniejsze do przycięcia, bowiem często zbudowane są na cienkiej drewnianej ramie. Najlepiej będzie przyciąć drzwi zdejmując z obu stron taką samą ilość drewna.

Struganie drzwi
Jeśli drzwi są tylko trochę za szerokie, zdejmij nadmiar drewna strugiem. Krawędź górną i dolną strugaj w kierunku do wewnątrz, by drewno nie uległo rozszczepieniu. Krawędzie drzwi powinny tworzyć z powierzchnią kąt prosty. Wyjątkiem jest krawędź zawiasowa, której część zewnętrzna jest odrobinę węższa od wewnętrznej, by umożliwić otwieranie.

Piłowanie
Jeśli musisz usunąć sporo drewna, posłuż się pilą. Pila tarczowa jest łatwiejsza w użyciu niż piłka ręczna i jest wyposażona w regulowaną przykładnicę, ułatwiającą precyzyjne cięcie.
Tnij po wewnętrznej stronie linii, by móc wyrównać resztę strugiem. Staraj się odcinać równe ilości drewna po obu przeciwległych stronach.

Mocowanie klamki drzwi.
Istnieją dwa rodzaje klamek do drzwi, w których zainstalowano zamek drzwiowy wpuszczany. Pierwszy z nich najczęściej jest przykręcony małymi wkrętami dociskowymi do kwadratowego w przekroju trzpienia przechodzącego przez środek zamka. Drugi typ przykręca się bezpośrednio do drzwi i mocuje na trzpieniu.

Drugi typ ma jedną zasadniczą wadę: niektóre drzwi są zbyt cienkie, by trzymały się w nich i wkręty, i zamek. Jeśli drzwi są zbyt cienkie, można przymocować po obu ich stronach kawałki drewna, do których przykręca się później klamkę. Drewienka te można przykleić lub przykręcić do drzwi poza linią zamka. Jeśli zamek został uprzednio zamontowany, założenie klamek nastręcza nieco więcej kłopotów. Trzpień należy przyciąć do odpowiedniej długości, by klamka znalazła się w pożądanym położeniu. Następnie trzeba nasunąć gałkę lub klamkę na trzpień i przykręcić wkrętami dociskowymi.

Mocowanie gałki (klamki)
Przytnij trzpień do odpowiedniej długości tak, by założona nań gałka nie odstawała od drzwi. Jeśli gałka pasuje, przytwierdź ją do trzpienia wkrętami dociskowymi.

Mocowanie zawiasów drzwiowych.
Zawieszając nowe drzwi lub okno pamiętaj, że zawiasy powinny się znaleźć w odległości około 15 cm od górnej i 20 cm od dolnej krawędzi. Jeśli drzwi są ciężkie, należy zainstalować trzeci zawias, w równej odległości od pozostałych dwóch. Jeśli zmieniasz zawiasy drzwi lub korzystasz z ościeżnicy, w której zamontowano
poprzednio zawiasy, łatwiej ci będzie wziąć położenie starych zawiasów za wzór. Jeśli chcesz zmienić ich rozmieszczenie, będziesz musiał zatkać stare otwory kołeczkami i zrobić nowe zagłębienia na zawiasy, posługując się dłutem.

Do lekkich drzwi wewnętrznych wystarczą zawiasy 7,5 cm. Drzwi cięższe wymagają użycia dwóch zawiasów 10 cm, ciężkie drzwi zewnętrzne i łazienkowe podwiesza się na trzech zawiasach 10 cm.

Wycinanie zagłębień na zawiasy

1 Przyłóż zawias do drewna i odrysuj jego krawędzie i otwory na wkręty. Pilnuj, by zagłębienia były na tyle długie, by wewnętrzna strona zawiasa była równa z powierzchnią drzwi lub futryny, zaś bolce zawiasu nie zachodziły na skrzydło drzwi.
2 Najpierw przetnij odrysowane linie nożem, a następnie ostrym dłutem i pobijakiem usuń nadmiar drewna. Trzymaj dłuto pod możliwie małym kątem, by spód zagłębienia był równy. Usuwaj drewno po kawałeczku.
3 Jeśli nie korzystasz z otworów po pierwotnych wkrętach, dopasuj zawiasy do drzwi. Wywierć małe otwory próbne i zamocuj zawiasy wkrętami o łbach wpuszczanych wykonanymi z tego samego materiału co zawiasy. Przyłóż drzwi do ościeżnicy i zaznacz położenie zawiasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *