Naprawa drzwi – Mierzenie i przycinanie drzwi

Większość napraw (z wyjątkiem wymiany okuć i ozdób) wymaga zdjęcia i ponownego zawieszenia drzwi. Zawieszenie drzwi jest na ogól zadaniem nieskomplikowanym, pod warunkiem użycia lewarów i klinów do podtrzymania drzwi w ościeżnicy na czas montowania zawiasów. Krawędź drzwi i ościeżnicy
powinny stanowić idealny pion. Jeśli musisz przyciąć skrzydło drzwi, zmierz je dokładnie i sprawdź dokładność pomiarów przytrzymując drzwi w ościeżnicy. Podczas strugania krawędzi drzwi, przesuwaj strug równolegle do kierunku ułożenia włókien i sprawdzaj, czy krawędź jest równa.

Mierzenie i przycinanie drzwi

Przed zakupieniem gotowych drzwi zmierz szerokość ościeżnicy, sprawdzając pomiar na kilku różnych wysokościach. Następnie zmierz wysokość. Drzwi powinny być o 6 mm węższe od ościeżnicy, zaś między ich górną krawędzią a ościeżnicą powinno być 3 mm przerwy. Szerokość dolnej szczeliny zależy od grubości dywanu. Jeśli nie uda ci się kupić drzwi o pożądanych wymiarach, będziesz musiał nabyć większe i spiłować nadmiar.

Przy pomocy kątownika sprawdź, czy drzwi są idealnie prostokątne. Krawędź ościeżnicy od strony zawiasów musi być pionowa. Jeśli tak nie jest, musisz rozmontować ościeżnicę i przed zawieszeniem drzwi naprawić lub wymienić.

Jeśli musisz przyciąć drzwi, nie możesz polegać na samych tylko pomiarach. Musisz je zweryfikować umieszczając drzwi w ościeżnicy i unieruchamiając klinami, a następnie odrysowując na nich wewnętrzną krawędź ościeżnicy. Drzwi gładkie są trudniejsze do przycięcia, bowiem często zbudowane są na cienkiej drewnianej ramie. Najlepiej będzie przyciąć drzwi zdejmując z obu stron taką samą ilość drewna.

Struganie drzwi
Jeśli drzwi są tylko trochę za szerokie, zdejmij nadmiar drewna strugiem. Krawędź górną i dolną strugaj w kierunku do wewnątrz, by drewno nie uległo rozszczepieniu. Krawędzie drzwi powinny tworzyć z powierzchnią kąt prosty. Wyjątkiem jest krawędź zawiasowa, której część zewnętrzna jest odrobinę węższa od wewnętrznej, by umożliwić otwieranie.

Piłowanie
Jeśli musisz usunąć sporo drewna, posłuż się pilą. Pila tarczowa jest łatwiejsza w użyciu niż piłka ręczna i jest wyposażona w regulowaną przykładnicę, ułatwiającą precyzyjne cięcie.
Tnij po wewnętrznej stronie linii, by móc wyrównać resztę strugiem. Staraj się odcinać równe ilości drewna po obu przeciwległych stronach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *