Naprawa skrzypiących i zacinających się drzwi

Naprawa skrzypiących i zacinających się drzwi

Skrzypienie drzwi wywołują dwa czynniki: nie naoliwione zawiasy albo fragment drzwi ocierający się przy otwieraniu o ościeżnicę. Jeśli nie stwierdzisz żadnej z tych przyczyn, być może drzwi uległy wypaczeniu. Najczęściej skrzypieniu zawiasów można zaradzić stosując odrobinę smaru lub oleju. Jeśli są bardzo wyschnięte i sztywne, należy je zdjąć, nasmarować olejem i „rozruszać” przed ponownym podwieszeniem drzwi.
Sztywne zawiasy bardzo obciążają przytrzymujące je wkręty. Jeśli część krawędzi drzwi ociera się o ościeżnicę, może to oznaczać, że zagłębienie, w którym spoczywają, jest zbyt głębokie. Jeśli tak jest, zdejmij drzwi i wyłóż w zagłębieniach tekturą.

Skrzypienie bywa często wywoływane przez nierówności krawędzi zawiasowych. Zeszlifuj widoczne wybrzuszenia.

Zacinające się drzwi mogą świadczyć o położeniu zbyt grubej warstwy farby lub o rozpulchnieniu drewna pod wpływem wilgoci (dotyczy to zwłaszcza drzwi zewnętrznych, kuchennych i łazienkowych). W tych przypadkach należy zeszlifować powstałe zgrubienia.

Szukanie miejsc ocierania się drzwi o ościeżnicę
Jeśli nie masz pewności, w którym miejscu drzwi trą o ościeżnicę, zamknij je wciskając w szczelinę kawałek kalki, która pozostawi w punktach styku widoczny ślad. Następnie zeszlifuj zlokalizowane wybrzuszenie.

Ponowne dopasowywanie zawiasów
Jeśli zawiasy zostały zamocowane zbyt głęboko, odkręć je i podkładaj pod nie twardą tekturę, aż do chwili, gdy drzwi będą równo wisiały. Po tym zabiegu powinny się otwierać i zamykać bez skrzypienia czy zacinania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *