Naprawa skrzypiących i zacinających się drzwi
Skrzypienie drzwi wywołują dwa czynniki: nie naoliwione zawiasy albo fragment drzwi ocierający się przy otwieraniu o ościeżnicę. Jeśli nie stwierdzisz żadnej z tych przyczyn, być może drzwi uległy wypaczeniu. Najczęściej skrzypieniu zawiasów można zaradzić stosując odrobinę smaru lub oleju. Jeśli są bardzo wyschnięte i sztywne, należy je zdjąć, nasmarować olejem i „rozruszać” przed ponownym podwieszeniem drzwi.
Sztywne zawiasy bardzo obciążają przytrzymujące je wkręty. Jeśli część krawędzi drzwi ociera się o ościeżnicę, może to oznaczać, że zagłębienie, w którym spoczywają, jest zbyt głębokie. Jeśli tak jest, zdejmij drzwi i wyłóż w zagłębieniach tekturą.
Skrzypienie bywa często wywoływane przez nierówności krawędzi zawiasowych. Zeszlifuj widoczne wybrzuszenia.
Zacinające się drzwi mogą świadczyć o położeniu zbyt grubej warstwy farby lub o rozpulchnieniu drewna pod wpływem wilgoci (dotyczy to zwłaszcza drzwi zewnętrznych, kuchennych i łazienkowych). W tych przypadkach należy zeszlifować powstałe zgrubienia.
Szukanie miejsc ocierania się drzwi o ościeżnicę
Jeśli nie masz pewności, w którym miejscu drzwi trą o ościeżnicę, zamknij je wciskając w szczelinę kawałek kalki, która pozostawi w punktach styku widoczny ślad. Następnie zeszlifuj zlokalizowane wybrzuszenie.
Ponowne dopasowywanie zawiasów
Jeśli zawiasy zostały zamocowane zbyt głęboko, odkręć je i podkładaj pod nie twardą tekturę, aż do chwili, gdy drzwi będą równo wisiały. Po tym zabiegu powinny się otwierać i zamykać bez skrzypienia czy zacinania.
Naprawa obluzowanych drzwi i ościeżnic
Ościeżnice, zwłaszcza zewnętrzne, są często bardzo luźno przymocowane do ścian. Jeśli ościeżnica ulegnie obluzowaniu, wywierć w ścianie nowe, głębsze otwory i ponownie zamocuj do niej ościeżnicę.
Drzwi postukują, jeśli uległy skurczeniu i stały się za małe w stosunku do ościeżnicy. Oklejenie ościeżnicy taśmą izolacyjną (uszczelka) jest bardzo prostą czynnością, która prawdopodobnie usunie źródło kłopotów i zabezpieczy dodatkowo przed przeciągami. Jeśli to nie podziała, przesuń blaszkę gniazdkową zapadki lub zamka.
Ponowne mocowanie obluzowanej ościeżnicy
Wywierć w ścianie nowe otwory i zamocuj w nich odpowiednie kołki. Przyłóż ościeżnicę do muru i przymocuj długimi wkrętami, zapewniającymi trwałość zamocowania.
Naprawa drzwi ocierających się o podłogę
Przyczyna ocierania się drzwi o podłogę może być dwojaka: obluzowanie się zawiasów lub obluzowanie się złącz drzwi. Jeśli źródłem kłopotów są zawiasy, czasami wystarczy dokręcenie wkrętów lub zastąpienie ich dłuższymi. Jeśli zawiasy są zbyt małe, mogą ulec odkształceniu. Zastąp je większymi, dodając pośrodku trzeci, dodatkowy.
Ponowne mocowanie zawiasów
Jeśli wkręty uległy obluzowaniu, możesz je wzmocnić klejem i kołeczkami. Usuń stare wkręty, wywierć większe otwory i wypełnij podklejonymi kołeczkami. Po wyschnięciu kleju wywierć małe otworki w kołeczkach i przykręć zawias, tym razem nowymi, większymi wkrętami.
Naprawa wypaczonych drzwi
Jeśli drzwi uległy wypaczeniu od strony zawiasów, możesz temu zaradzić przykręcając pośrodku trzeci zawias. Najczęściej jednak drzwi paczą się od drugiej strony, uniemożliwiając prawidłowe zamknięcie. Jeśli tak się stało, wbij między drzwi a ościeżnicę cienkie kliny drewniane, zmuszając drzwi do przyjęcia właściwego położenia.
Jeśli środkowa część drzwi uniemożliwia ich zamknięcie, przybij u góry i u dołu tymczasową blokadę, i zaklinuj środek drzwi we właściwej pozycji klinami z drewna.
Odkształcanie wypaczonych drzwi
Jeśli drzwi uległy wypaczeniu i nie dadzą się zamykać, zaklinuj je we właściwej pozycji wbijając między nie a ościeżnicę małe kliny. Jeśli zostawisz je na jakiś czas lub jeśli będziesz często powtarzał podobny zabieg, drzwi powrócą do pierwotnego kształtu.