Zawieszanie drzwi składanych i przesuwnych

Zawieszanie drzwi składanych

Składane podwójnie drzwi często kupuje się wraz z instrukcją ich montowania. Po przycięciu ich do właściwych rozmiarów, zawieszanie nie nastręcza większych problemów. Drzwi tego typu mają szynę, którą wpasowuje się w wewnętrzną górną krawędź ościeżnicy. W górnych rogach drzwi przybite są rolki.
Jedna się obraca, druga ślizga się w szynie. Drzwi harmonijkowe mają szynę biegnącą wzdłuż całej ościeżnicy. Dla tego typu drzwi szerokość ościeżnicy nie jest aż tak istotna. Drzwi kupowane w postaci gotowej montuje się bardzo łatwo: wystarczy je umieścić w szynie. Niektóre modele wymagają uprzedniego złożenia drzwi z części, często zachodzi też konieczność założenia osłony w celu ukrycia części ruchomych w górnej krawędzi ościeżnicy. Należy ją przyciąć do odpowiedniej szerokości.

Zawieszanie drzwi zawiasowych

Najczęściej spotykany typ drzwi – drzwi zawiasowe – łatwo jest zamocować w ościeżnicy, pod warunkiem, że uda ci się znaleźć zadowalający sposób na przytrzymanie
drzwi we właściwej pozycji podczas przykręcania zawiasów. Warto poprosić o pomoc drugą osobę.

Jeśli chcesz sam zawiesić ciężkie drzwi, musisz znaleźć sposób przesuwania ich o niewielkie odległości bez konieczności ich dźwigania. Dobrym rozwiązaniem jest wbijanie drewnianych klinów pod drzwi, dobrze jest jednak włożyć pod drzwi dźwignię, zaś od góry podeprzeć je listwą. Pod naciskiem stopy drzwi będą się unosić aż do chwili gdy zawiasy znajdą się na odpowiedniej wysokości, a następnie pozostaną w tej pozycji na czas mocowania wkrętów.

Przy podwieszaniu drzwi dwuskrzydłowych obie krawędzie ościeżnicy muszą być idealnie pionowe.

Większość drzwi dwuskrzydłowych produkowana jest w standardowych wymiarach, najlepiej więc będzie dopasować do siebie wielkości ościeżnicy i drzwi. Poza tym zawieszanie drzwi dwuskrzydłowych odbywa się w taki-sam sposób jak jednoskrzydłowych. Pamiętaj, że szyby lepiej wstawiać po zawieszeniu drzwi, łatwiej bowiem instalować drzwi nie obciążone szkłem.

Podwieszanie drzwi zawiasowych

1 Po zamocowaniu zawiasów, unieś drzwi na odpowiednią wysokość pilnując, by równo leżały w ościeżnicy. Drewniane kliny i dźwignia pomogą ci dokonać poprawek.
2 Kiedy drzwi będą już we właściwej pozycji, umieść w każdym z zawiasów po jednym wkręcie. Czynność ta pozwala stwierdzić, czy drzwi są dopasowane i czy otwory na wkręty zostały wywiercone we właściwym miejscu.

3    Jeśli stwierdzisz, że drzwi źle leżą, będziesz musiał pogłębić lub powiększyć wgłębienia na zawiasy. Uważaj, by nie wyciąć ich zbyt głęboko, co może spowodować klinowanie się drzwi. Jeśli tak się stanie, wypełnij nadmiar tekturą.
4    Kiedy już wszystko zostanie dopasowane, zamocuj pozostałe wkręty. Zaszpachluj wszelkie zbędne szczeliny. Po zawieszeniu drzwi zewnętrznych przymocuj na ich dolnej krawędzi deskę zabezpieczającą przed deszczem.

Zawieszanie drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne są najczęściej lżejsze od drzwi zawiasowych i łatwiejsze do ustawienia we właściwej pozycji. Istnieje kilka typów mechanizmów przesuwających, do gotowych drzwi najczęściej bywa dołączona szczegółowa instrukcja. Dla wszystkich typów konieczne jest dopasowanie drewnianej listwy w ścianie i przymocowanie szyny, na której drzwi będą zawieszone.

Najpierw przygotuj otwór drzwiowy. Wysoki próg można usunąć przez podważenie dłutem. Może przy tym dojść do złuszczenia się farby i do obnażenia gwoździ mocujących ościeżnicę. Wbij gwoździe pod powierzchnię drewna i zaszpachluj zanim przystąpisz do ponownego malowania. Jeśli zastępujesz drzwi zawiasowe rozsuwanymi, musisz wypełnić wgłębienia po zawiasach. Wyłóż je cienkimi płatkami drewna, a następnie zaszpachluj. Jeśli chcesz wykorzystać drzwi używane do tej pory, będziesz musiał zmniejszyć wielkość pierwotnego otworu, tak by drzwi po zamocowaniu lekko nań zachodziły. Wyklej ościeżnicę cienkimi drewnianymi listwami, przyciętymi do odpowiedniej szerokości.

Przymocuj do ściany listwę, która będzie podtrzymywała szynę. Jeśli masz do czynienia z pustą w środku ścianką działową, musisz przybić listwę do wewnętrznych belek konstrukcyjnych. Znajdziesz je opukując ścianę – jeśli znajdziesz jedną, zlokalizowanie kolejnych nie powinno być trudne, są one bowiem z reguły rozmieszczane co 40 cm. Listwa powinna być co najmniej tak długa, jak szyna i dłuższa, jeśli ma być przymocowana do belek konstrukcyjnych.

Jeśli chcesz dopasować osłony, zostaw zapas na zamocowanie jej do końców listwy. Grubość listwy powinna pozwalać na swobodne przesuwanie się drzwi bez ocierania o ościeżnicę.

Zawieszanie drzwi przesuwnych

1    W dołączonej przez producenta instrukcji przeczytasz, na jakiej wysokości przymocować szynę. Dolna szczelina powinna być na tyle szeroka, by drzwi nie opierały się o podłogę.
2    Upewnij się, czy szyna leży poziomo, a następnie przymocuj do górnej krawędzi drzwi rolki, umieść prowadnicę na podłodze i zawieś drzwi na szynie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *