Ziemia jako materiał budowlany

Ziemia jako materiał budowlany

Ziemia jest najstarszym materiałem wykorzystywanym wszechstronnie. Jako materiał budowlany, ziemia jest powszechnie dostępna, plastyczna i łatwa w formowaniu, znakomicie izoluje przed zmianami temperatury.

Gliniane ściany, odpowiednio wysuszone na słońcu, chronią również przed nadmiarem wilgoci i mogą przetrwać setki lat, a budowle o ścianach z dobrze wypalonej gliny mogą wytrzymać nawet tysiące lat, zachowując swoje piękno.

W Mezopotamii, w dorzeczu Tygrysu i Eufratu, pierwsze ślady cywilizacji datuje się na 5000 lat p.n.e. Na tym obszarze odkryto resztki sumeryjskiego miasta Ur. Domy, pałace i tzw. ziguraty (sakralne budowle w kształcie kilkukondygnacyjnej wieży) stawiane były z cegły wysuszonej w słońcu, spojonej rzecznym mułem, a budowle reprezentacyjne miały okładzinę z cegły wypalanej.

W dolinie Nilu Egipcjanie mieszkali w prymitywnych domach z gliny i trzciny, które później przekształciły się w tynkowane, jasne wille z kostek z mułu. Babilończycy umieli już wypalać i pokrywać kolorową glazurą gliniane cegły. Brama pałacu Nabuchodonozora II była ozdobiona cegłą pokrytą niebieską glazurą.

Również starożytni Grecy i Rzymianie mieszkali w domach z gliny i drewna. Oni to właśnie zapoczątkowali ten rodzaj budownictwa w Europie. W Anglii przetrwały jeszcze domy ze ścianami z gliny i słomy i plecionki narzuconej glinianym tynkiem, ukrytymi pod nowymi fasadami z cegły i tynku. Również na kontynencie amerykańskim Indianie i hiszpańscy konkwistadorzy, a także ojcowie pielgrzymi budowali domy z ziemi.

Angielscy osadnicy przenieśli ten rodzaj budownictwa do Australii. Budowle z ugniecionej ziemi i cegły suszonej w słońcu można znaleźć w Europie, Azji, Ameryce i Afryce (najstarszy zachowany XIV-wieczny meczet zbudowany z gliny znajduje się w Dżenne, a w północno-zachodnim Mali – stare handlowe centrum).

W ostatnich latach, gdy ludzie w rozwiniętych krajach dawno już zapomnieli o tradycyjnych metodach budowania, znów powraca moda na domy o mocnych ścianach formowanych z ziemi. Takich budowniczych można spotkać w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Australii, wśród ludzi szczególnie dbających o ochronę środowiska. Ten powrót do przeszłości nie oznacza kroku w tył, ale świadczy o ludzkiej refleksji i przemyśleniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.