Stres geopatyczny
Na dom, w którym mieszkamy może oddziaływać pozytywna bądź negatywna energia ziemi. W miejscach oddziaływania energii negatywnej śpimy niespokojnie, często się budząc.Niechętnie kładziemy się do łóżka, w ciągu nocy jest nam zimno lub nadmiernie się pocimy; po pewnym czasie może to doprowadzić do depresji i innych schorzeń. Dzieci są bardziej podatne od dorosłych na oddziaływanie negatywnej energii -podczas snu mimowolnie przesuwają się na łóżku, tak aby ominąć najgorsze miejsca. Źródłami tej energii mogą być zaburzenia pola magnetycznego Ziemi, na przykład przez żyły wodne, nazywane czasem „czarnymi strumieniami”.
Przeciwdziałanie
Wiele osób zaczyna podejrzewać istnienie żyły wodnej, gdy przez dłuższy czas źle się czują i mają kłopoty ze snem, a problemy te znikają w trakcie nocowania poza domem. Aby poprawić sytuację bardzo często wystarczy przesunąć łóżko w inne miejsce pokoju lub przenieść do drugiego pomieszczenia. Najlepsze miejsce do ustawienia łóżka może wskazać różdżkarz. Aby zneutralizować oddziaływanie negatywnej energii można stosować materace izolujące. Tradycyjnym sposobem jest umieszczanie żelaznych lub miedzianych drążków w niebezpiecznym obszarze.
Pole elektromagnetyczne
Bezpośrednie sąsiedztwo przewodów wysokiego napięcia może mieć związek z zapadalności na białaczkę – tak wynika z ostatnich badań. Niebezpieczne jest zwłaszcza spanie w pobliżu takich źródeł pola elektromagnetycznego; dzieci i osoby starsze są bardziej wrażliwe na to oddziaływanie.
W samej sypialni również może znajdować się wiele urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne, jak choćby elektryczne budziki, radia, lampki nocne i przewody elektryczne. Namagnesowane mogą być żelazne lub stalowe ramy łóżka i sprężyny materaca, belki i rury kanalizacyjne, co może być powodem zaburzania naturalnego pola Ziemi. Oddziaływanie pola elektromagnetycznego na organizm ludzki może być m.in. jedną z przyczyn zaburzeń snu.
Przeciwdziałanie
Sypialnia powinna się znajdować jak najdalej od linii wysokiego napięcia (co najmniej ok. 4 m). Należy wyłączać na noc urządzenia elektryczne (wyjąć wtyczkę z gniazdka), dotyczy to zwłaszcza koców elektrycznych. Używać budzików i radia na baterie. Materac powinien znajdować się na drewnianym podłożu i być zrobiony z naturalnych włókien. W czasie snu należy się układać w kierunku północ-południe, czyli wzdłuż linii pola magnetycznego Ziemi. Wymień stare kable na nową instalację elektryczną.
Alergeny i toksyny
Ostatnie miejsce, gdzie powinniśmy być narażeni na działanie trujących związków chemicznych – to sypialnia. Niestety, bardzo często również i tam jesteśmy otoczeni materiałami pochodzenia syntetycznego. Materace i poduszki wypełnione pianką poliuretanową, poliestrowe kołdry i bielizna pościelowa z tworzyw sztucznych, syntetyczne wykładziny dywanowe, meble z płyt drewnopodobnych, wydzielające formaldehyd, syntetyczne farby, winylowe tapety itd. -wszystko to może się stać u wrażliwych osób źródłem poważnych alergii. Typowymi objawami są trudności związane z oddychaniem, uczucie duszności, podrażnienie spojówek oczu i skóry, a także bóle głowy. Niektóre włókna naturalne, a także kurz również mogą stać się przyczyną takich dolegliwości.
Przeciwdziałanie
Używaj w sypialni jak najwięcej naturalnych materiałów. Najzdrowsza jest pościel wykonana z czystej bawełny. Osoby uczulone na pierze powinny używać kołder i poduszek wypełnionych pianką lateksową, która nie wywołuje żadnych podrażnień. Uczucie luksusu daje przykrycie materaca puszystą derką z jagnięcej wełny. Koce z „czystej, żywej wełny” są lekkie, przyjemne w użyciu i bardzo cieple. Aby uniknąć gromadzenia się kurzu i żyjących w nim roztoczy, należy często odkurzać materace i jak najczęściej prać pościel.