Miejsca do siedzenia

Miejsca do siedzenia

W kulturze zachodniej postawa siedząca tak nieodłącznie kojarzy się z krzesłem, że nie bardzo możemy sobie wyobrazić jakiejś innej formy. Siedzenie na podłodze czy na ziemi jest dla ludzi z tego kręgu nieeleganckie, a poza tym jest bardzo uciążliwe dla nieprzystosowanych do takiej pozycji mięśni i stawów. W wielu innych kulturach jest to naturalna, a więc wygodna postawa.

Coraz więcej ludzi cierpi na bóle w plecach, będące skutkiem złej postawy, spowodowanej często tym, że siedzimy na źle zaprojektowanych krzesłach. Pewne grupy mięśni utrzymujące kręgosłup wiotczeją, a inne są zbyt napięte, co powoduje jego skrzywienie i związane z tym różne dolegliwości, jak właśnie ból pleców, karku, ramion, drętwienie kończyn, kłopoty z krążeniem i oddychaniem. Natomiast podczas siadu ze skrzyżowanymi nogami na podłodze, kręgosłup pozostaje wyprostowany, krążenie jest lepsze, a oddychanie bardziej prawidłowe. Poza tym można łatwiej zmieniać pozycję, co uaktywnia różne grupy mięśni, dzięki czemu stają się bardziej elastyczne i utrzymują w prawidłowej pozycji nasz kręgosłup.

Niskie siedzenia

Chociaż we współczesnym świecie krzesła i fotele stały się obowiązującym wzorcem miejsc do siedzenia, to część wschodnich kultur nadal hołduje starym tradycjom. Na przykład Japończycy zostawiają buty przed wejściem do domu i odpoczywają na rozłożonych na podłodze matach tatami. W nowoczesnych japońskich miejskich domach powraca moda na ubieranie się w luźne stroje, zanim usiądzie się na płaskich poduszkach lub niziutkich stołeczkach przy stolikach, zw. kotatsu, z wmontowanym podgrzewaczem do utrzymywania stałej temperatury potraw, lub wokół tradycyjnego paleniska irori.

Na Zachodzie coraz częściej spotyka się różne niskie meble do siedzenia. Przy niskich stołach i biurkach o pochylonych blatach siada się na twardych poduchach lub specjalnych taboretach lub klęcznikach, co sprzyja zachowaniu prawidłowej postawy. Niektóre maty (materace) futon przeznaczone do spania można na dzień tak złożyć, że powstaną wygodne sofy czy rodzaj foteli do spoczywania w pozycji półleżącej, znacznie zdrowszej, niż siedzenie na zwykłych krzesłach.

Znaczna część tego rodzaju mebli pochodzi z Niemiec, gdzie są propagowane przez budownictwo biologiczne. Krzesła powinny być wykonane z drewna, wykończone pszczelim woskiem lub naturalnymi lakierami, z siedzeniami z naturalnych tkanin, wypełnionymi naturalnymi włóknami. Spotyka się też niskie otomany (bez oparć), przykryte kilimami i wyłożone poduszkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.