Pokój dzienny – Aspekty zdrowotne

Aspekty zdrowotne

Pokój dzienny jest miejscem, w którym wykonujemy wiele czynności. Tutaj odpoczywamy i tu przyjmujemy gości. Musimy być jednak świadomi pewnych zagrożeń, na jakie możemy być narażeni w trakcie użytkowania tego pomieszczenia.

Istotny element takiego pokoju – kominek, który po latach zapomnienia na powrót zaczął cieszyć się dużym powodzeniem, w sposób szkodliwy oddziałuje na środowisko i niesie niebezpieczeństwo pożaru. Meble, z których korzystamy są bardzo często niewygodne i niewłaściwie zaprojektowane, przyczyniając się do powstania wad postawy. W dodatku często wykończone są farbami i lakierami o dużej zawartości szkodliwych związków chemicznych. Ponadto, w pokoju dziennym znajduje się zwykle dużo sprzętu elektronicznego. Radio, odtwarzacze, telewizor – wszystkie te sprzęty wytwarzają szkodliwe pole elektromagnetyczne. Warto sobie uświadomić te zagrożenia, zanim przystąpimy do urządzania pokoju dziennego.

Miejsca do siedzenia nie powinny być zbyt miękkie; zapadające się miękkie kanapy i fotele nie dają właściwego oparcia dla kręgosłupa, co może prowadzić do powstawania wad postawy, bólu mięśni i kręgosłupa. Ponadto, na przykład osobom starszym jest trudno się z nich podnieść, szczególnie gdy są niskie.Nie należy nadmiernie się opuszczać na krześle lub fotelu, przyjmując pozycję „banana”. Taka pozycja wcale nie pomaga się odprężyć, a wręcz odwrotnie zakłóca prawidłową pracę płuc i układu krążenia. Nie siedź zbyt długo w jednej pozycji, a w wypadku bólu pleców, połóż się na chwilę na twardej powierzchni. Meble do siedzenia powinny być stosunkowo twarde, sprężyste, z pewnym oparciem podtrzymującym kręgosłup; gdy oparcie jest zbyt małe, można podłożyć poduszkę za plecami; wysokość siedzenia można także powiększyć, kładąc na nim twardą poduszkę; to, jak również boczne oparcia i nieco pochylone do przodu siedzenie, ułatwia podnoszenie się. Umieść nogi na małym stołeczku i często je podnoś i rozprostowuj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *