Oszczędzanie i zagrożenia w łazience

W łazience problemy zdrowia i ekologii często są sprzeczne. Zdrowe i relaksujące kąpiele zwykle wymagają dużej ilości wody, podczas gdy powinniśmy zużywać jej jak najmniej, używając prysznica. Oczywiście byłoby lepiej, gdybyśmy mogli wrócić do dawnego zwyczaju uczęszczania do publicznych łaźni. Miały one zwykle lepsze urządzenia i dawały większe możliwości oszczędzania wody i energii, niż domowe łazienki. Większość ludzi woli jednak kąpać się w swoich domach. Na szczęście niektórzy projektanci łazienek i producenci zareagowali już na rosnący popyt na oszczędne domowe urządzenia, oferując lepsze rozwiązania.

W większości łazienek można zastosować urządzenia oszczędzające wodę, a także zmniejszyć pobór wody pitnej, używanej także do kąpieli przez zastosowanie innych rozwiązań. Na przykład, przez wykorzystanie zmagazynowanej wody deszczowej, którą jeśli to konieczne, trzeba oczyścić. Innym rozwiązaniem jest używanie szarej wody do spłukiwania w ubikacji. W Skandynawii i w Niemczech coraz bardziej popularne są ubikacje nie wymagająca użycia wody. Podgrzewanie energię słoneczną wody i wymienniki ciepła mogą w znacznym stopniu zmniejszyć potrzebę konwencjonalnego ogrzewania.

Temperatura wody

Temperatura wody do kąpieli waha się w zależności od zwyczajów kulturowych i indywidualnych upodobań. Niektóre osoby lubią lodowaty prysznic bądź nawet szybką kąpiel w przerębli, podczas gdy inni najlepiej odprężają się w w’odzie bardzo gorącej. Europejczycy najbardziej lubią wodę o temperaturze około 42°C, podczas gdy Japończycy preferują cieplejszą, w granicach 43-49°C. Zalecenia. W Europie zalecana przez lekarzy temperatura wody do kąpieli wynosi: gorąca woda 37-42°C, ciepła 33-36°C, zimna 15-20°C. Niektórzy lekarze twierdzą, że optymalna temperatura w’ody do kąpieli powinna wynosić ok. 37,8°C w wypadku osób dorosłych, 35°C dla dzieci i osób starszych, a 30°C dla niemowląt. Jednak przy dobieraniu temperatury wody najważniejsze jest, by kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeżeli pozostaje się w kąpieli dłużej niż 20 minut, można poczuć zawroty głowy lub mdłości, wskutek znacznego spadku ciśnienia. Kąpiel w wodzie ciepłej, nie gorącej, może trwać nawet do godziny. Zimny prysznic powinien trwać krótko – konieczne jest później energiczne wytarcie się ręcznikiem. Dla osób zdrowych zalecane są masaże wodne na przemian gorącą i zimną wodą, gdyż -według taoizmu – przeciwnościom iyang przystosowują zarówno ciało, jak i ducha do sytuacji ekstremalnych. Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z gorących źródeł mineralnych, zawsze pamiętaj o wcześniejszym sprawdzeniu temperatury wody; bierz kąpiel w wodzie naturalnie ochłodzonej lub tylko bardzo krótką. Osoby cierpiące na wysokie ciśnienie lub mające problemy z sercem nie powinny korzystać z gorących źródeł (i w ogóle z gorących kąpieli).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *