Preparaty do polerowania podłóg i mebli

Preparaty do polerowania podłóg i mebli

Zagrożenia dla organizmu. Zawarte w środkach polerujących trujące chemikalia, np. fenol, powodują podrażnienia skóry, a w razie połknięcia mogą wywołać konwulsje. Inny składnik, nitrobenzen, może spowodować odbarwienie skóry i wymioty. Preparaty te jeszcze długo po użyciu wydzielają trujące opary.

Zagrożenia dla środowiska. Z preparatów polerujących w aerozolu wydzielają się do atmosfery cząsteczki chemicznych rozpuszczalników.

Alternatywy. Kupować preparaty z woskiem pszczelim, albo sporządzić mieszaninę: 57 g wosku pszczelego, 140 ml terpentyny, 2 łyżki stołowe oleju lnianego oraz 2 małe łyżeczki olejku cedrowego stopić w gorącej kąpieli. Taka mieszanina świetnie czyści meble, napełniając powietrze miłym zapachem. Można też zmieszać trzy porcje oleju z oliwek z jedną porcją octu lub dwie porcje oleju roślinnego z jedną porcją soku cytrynowego, albo użyć zwykłego majonezu (zapach szybko zniknie); mieszaniny nakładać miękką szmatką. Do pielęgnacji dębu: zagotować jeden litr piwa z jedną łyżką stołową cukru i dwiema łyżkami wosku pszczelego. Ochłodzić, nałożyć na drewno i poczekać, aż wyschnie; polerować irchą. Do renowacji mebli skórzanych stosować mieszankę jednej filiżanki octu z jedną filiżanką oleju lnianego.

Preparaty do polerowania metalu

Zagrożenia dla organizmu. Składniki takie jak amoniak i kwas siarkowy powodują uszkodzenia skóry i wydzielają trujące opary. Substancje te, podobnie jak destylaty naftowe, działają drażniąco, są żrące i toksyczne.

Zagrożenia dla środowiska. Opary chemiczne wydzielane przez środki do polerowania metali zanieczyszczają powietrze wewnątrz domu i wodę, jeżeli dostaną się do ujęć wodnych.

Alternatywy. Czyścić sztućce w następujący sposób: wyłożyć rondel folią aluminiową, wlać 5 cm wody, dodać 1 łyżeczkę soli oraz 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Wodę zagotować i zanurzyć w niej sztućce; gotować przez 2-3 minuty, wyjąć sztućce, opłukać i wysuszyć. Srebrną biżuterię czyścić w następujący sposób: wypełnić połowę szklanego słoika postrzępioną folią aluminiową, dodać 1 łyżkę soli i uzupełnić wodą. Zanurzać w słoiku biżuterię i pozostawić przez 2-3 minuty, następnie opłukać i wysuszyć. Mosiądz i miedź czyścić mieszanką soku cytrynowego i soli lub sody oczyszczonej. Dobry do tego celu jest także podgrzany ocet z solą lub podgrzany sok pomidorowy.

Proszki wybielające i czyszczące

Zagrożenia dla organizmu. Związki chloru, takie jak podchloryn sodu, znajdujące się w większości środków wybielających, wydzielają trujące opary podrażniające oczy, nos i gardło i mogące osadzać się w płucach. Środki wybielające uszkadzają skórę i są trujące przy połknięciu. Niektóre proszki czyszczące zawierają amoniak – nie należy ich mieszać ze środkami wybielającymi i dezynfekującymi zawierającymi chlor, gdyż mogą powstać toksyczne chloraminy.

Zagrożenia dla środowiska. Środki wybielające i amoniak zanieczyszczają wodę i niszczą bakterie oczyszczające ścieki. Także uszkadzają zbiorniki septyczne.

Alternatywy. W sprzedaży są dostępne ulegające biodegradacji preparaty do czyszczenia zlewów, wanien, ubikacji i glazury. Zawierają one mydło na bazie oleju kokosowego i palmowego, kredę, sól morską oraz wyciągi z rumianku i nagietka, polepszające właściwości czyszczące. Soda oczyszczona lub boraks, rozprowadzone mokrą szmatką są skuteczne w czyszczeniu wanien, zlewów i płytek ceramicznych. Środki do czyszczenia ubikacji zawierają kwas octowy (a nie kwas solny) oraz olejki sosnowy, cytrynowy, eukaliptusowy i lawendowy, mające naturalne właściwości dezynfekujące. Bardzo skutecznym sposobem oczyszczenia i zdezynfekowania ubikacji jest wlanie octu i pozostawienie go na noc, a następnie wyszorowanie oczyszczoną sodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.