Cechy dobrego polityka
Polityk, słowo, które kojarzy nam się w różny sposób. Dla jednego to wyraz wręcz znienawidzony, bo kojarzy mu się z oszustwami, przebiegłością i rozczarowaniem, a dla innego to słowo oddające nadzieję na zaspokojenie potrzeb kraju, w tym także naszych osobistych. Widać, więc, że polityk musi poradzić sobie z wieloma rożnymi opiniami na swój temat. Jednak, czym powinien wyróżniać się dobry polityk, który faktycznie zasłuży sobie na zaufanie ludzi? Jest kilka cech wyjątkowo potrzebnych, w tego rodzaju pracy. Przede wszystkim, tacy ludzie muszą być idealistami. To warunek, który pomoże im w osiągnięciu z góry założonego celu, mimo wszelkich przeciwności. Idealiści nie idą na kompromis, mają wyznaczony obraz i do niego właśnie dążą. Co jest jeszcze ważne? Świat polityki jest coraz bardziej brudny, dlatego polityk budzący zaufanie musi być także uczciwy. O tą cechę bardzo trudno w dzisiejszym świecie. Poza tym ważna jest także odwaga. Człowiek nie jest w stanie nic dokonać bez tej wewnętrznej siły pomagającej mu w dążeniu do nawet najtrudniejszych celów. Musi być także odpowiedzialny, co pozwoli mu czuć się związanym z swoimi czynami. Ważną cechą jest także budzenie autorytetu. W ten sposób obywatele będą go słuchali. To tylko kilka cech, które pomogą w stworzeniu idealnego polityka, które choć ciężkie do uzyskania, dalej nie tracą na wartości.
Bartosz Arłukowicz – do Agenta do posła
Bartosz Adam Arłukowicz urodził się na Pomorzu w 1971 roku, ukończył Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie, gdzie zdobył II stopień specjalizacji z pediatrii oraz gdzie jest także nauczycielem akademickim. W 2006 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu, nagrody przyznawanej przez dzieci. Prowadził prywatną praktykę medyczną, pracował w szczecińskim pogotowiu oraz w Klinice Chorób Dzieci przy Pomorskiej Akademii Medycznej. W 2001 roku wygrał drugą edycję programu Agent. Następnie kojarzony z lewicą zajął się działalnością samorządową oraz polityczną. W 2002 roku został radnym miasta Szczecina, w 2006 roku był szefem sztabu wyborczego kandydata na prezydenta miasta Szczecina. W 2007 roku trafił do Sejmu z listy Lewicy i Demokratów, jednak wkrótce z partią się rozstał. W 2011 roku Donald Tusk powołał go na pełnomocnika rządu ds. wykluczenia społecznego. W kolejnych wyborach Arłukowicz już startował z listy Platformy Obywatelskiej, wkrótce zostając ministrem zdrowia w drugim rządzie, którego premierem był Donald Tusk. W swojej karierze politycznej Arłukowicz zajmował się także pracami w sejmowej komisji hazardowej, w której był wiceprzewodniczącym. Składał w 2009 roku wniosek o przystąpienie do Unii Pracy, sam twierdzi, że do UP nie przystąpił, chociaż przewodniczący UP ma na ten temat nieco inne zdanie.
Waldemar Pawlak – czołowy polski strażak
Waldemar Pawlak to polityk nietuzinkowy, znany z wielkiej miłości do nowoczesnych technologii, z których prawie się doktoryzował, a jego praca o nowoczesnych sieciach neuronowych była w trakcie pisania. Mieszka w Żyrardowie, od kilku lat jest prezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, od wielu lat kojarzony z Polskim Stronnictwem Ludowym, ale także od 1989 roku nieprzerwanie jest posłem na Sejm. Dwukrotnie powierzono mu misję tworzenia rządu, udało mu się to dopiero w 1993 roku. Pawlak był prezesem PSL od 1991 do 1997 roku oraz od 2005 do 2012, gdy zastąpił go Janusz Piechociński. Wraz z przegranymi wyborami pożegnał się także ze stanowiskiem ministra gospodarki oraz wicepremiera w rządzie Donalda Tuska. Był prezesem zarząd Warszawskiej Giełdy Towarowej. Dwukrotnie startował w wyborach prezydenckich – w 1995 roku, gdy zastąpił Józefa Zycha, oraz w przedterminowych wyborach w 2010 roku, gdy zajął 5 miejsce pod względem ilości oddanych głosów. Jest bohaterem jednej z piosenek zespołu Kult, a jego misja tworzenia rządu, zakończona porażką, jest znana jako 33 dni Pawlaka. Rzeczniczką jego rządu była Miss Polonia Ewa Wachowicz, znana z niefrasobliwej opinii, że premierowi się nie odmawia. Do PSL należy od 1990 roku, gdy powstało PSL w obecnej postaci z połączenia PSL Odrodzenie (wcześniej ZSL) oraz wilanowskiego PSL.