Zintegrowany system oszczędnego używania wody

Zintegrowany system oszczędnego używania wody

W normalnych warunkach tylko 5-10% wody pitnej zostaje przeznaczone do picia i gotowania. Reszta zostaje zużyta na spłukiwanie ubikacji, pranie, kąpiele, branie prysznica czy podlewanie ogrodu. Do tych celów często można użyć wody uzyskanej w bardziej ekonomiczny sposób. Warto pomyśleć o stworzeniu zintegrowanego sposobu uzyskiwania wody, wykorzystując wodę deszczową, wodę szarą otrzymywaną w procesie recyklingu wody zużytej . Ważną częścią takiego mini ekosystemu będzie obszar zieleni zatrzymującej wodę. W ten sposób można zmniejszyć o 2/3 zużycie wody z wodociągu, zmniejszając przy tym ilość wody spływającej do ścieków. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ten system jest w dużej mierze eksperymentalny, dość skomplikowany w wykonaniu oraz kosztowny. Dlatego warto go tworzyć jedynie na obszarach suchych, ubogich w wodę, gdzie koszty instalacji mogą się zwrócić w niezbyt długim czasie. Ponadto nie wszędzie takie eksperymentowanie jest dozwolone i w tych miejscach trzeba wystąpić o pozwolenie do władz lokalnych.

Gromadzenie wody deszczowej

Wodę deszczową można gromadzić po prostu w kadziach ogrodowych lub – jak to robili starożytni Grecy i Rzymianie – wodę spadającą na dom i bezpośrednio na ziemię odprowadzać systemem kanałów do dużych podziemnych zbiorników. Zgromadzona w ten sposób woda deszczowa nie jest zdatna do picia, z powodzeniem nadaje się jednak do spłukiwania ubikacji, podlewania roślin, prania w pralce, mycia samochodu, a także do napełniania basenów i innych ogrodowych miejsc do kąpieli; woda deszczowa w tych miejscach musi być oczywiście dezynfekowana. Stosowanie wody deszczowej może być świetnym bądź nieco ryzykownym rozwiązaniem – w zależności od klimatu i stopnia zanieczyszczenia środowiska. Nie wszędzie sposób ten ma swoje zastosowanie.

Woda deszczowa, zamiast spływać do ścieków, jest zbierana, filtrowana i przechowywana w dużych podziemnych zbiornikach. Wykorzystuje się ją następnie do podlewania ogrodu, mycia samochodu, a także spłukiwania w ubikacjach. Jeżeli deszczówka nie jest zanieczyszczona, może być użyta do wypełniania basenów, pod warunkiem uprzedniego przetestowania jej (wciąż jednak powinna być dezynfekowana).
Aby uzyskać czystą, bezzapachową i biologicznie bezpieczną wodę zamiast szkodliwych związków chloru, użyj nowych systemów oczyszczania wody, wykorzystujących ozon i promieniowanie ultrafioletowe.

Odzyskiwanie wody zużytej (szara woda)

Jest to proces coraz częściej spotykany, ale należy sprawdzić, czy na danym terenie można go stosować. Metoda recyklingu zużytej wody musi być fachowo opracowana, gdyż w przeciwnym razie może nieść poważne zagrożenie dla zdrowia. Zużyta woda (nazywana szarą wodą) pochodzi z wanien, prysznica, umywalki, rzadko ze zlewozmywaka w kuchni, zmywarki do naczyń czy pralki (woda z tych urządzeń jest zbyt zanieczyszczona tłuszczem, odpadkami żywności i detergentami). Pobrana woda jest oczyszczana przez naturalne filtry – piasek, żwir, a także przez filtry mechaniczne i biologiczne. W wodzie poddawanej recyklingowi nie mogą znajdować się żadne toksyczne lub szkodliwe substancje, które nie będą zatrzymywane przez filtry. Oczyszczona woda, podobnie jak woda deszczowa, jest zbierana w podziemnych zbiornikach i może być też używana w ogrodzie.

Miejsca zielone

Drzewa liściaste i pnącza są ważną częścią zintegrowanego domu naturalnego, dając cień w lecie i przepuszczając promienie słoneczne w zimie przez pozbawione liści gałęzie. Trwałe rośliny i mały trawnik stworzą mini oazę blisko domu lub na osłoniętym dziedzińcu.
Zielone miejsca wokół domu stanowią następny element tego systemu wodnego. W miejscach o małej ilości opadów, tworzony w ogrodach ekosystem musi być dostosowany do panującego klimatu. Rośliny powinny być odporne nie tylko na suszę, ale także na nieurodzajną glebę i niższej jakości wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.