Urządzenia wodooszczędne

Urządzenia wodooszczędne

Obecne rozwiązania hydrauliczne w domach umożliwiają i wręcz zachęcają do stosowania nowoczesnych i wyszukanych urządzeń, pochłaniających ogromne ilości wody. Trudno w tych warunkach o oszczędzanie wody, jeśli się nie zmieni swoich przyzwyczajeń. Często warto zamontować specjalne wodooszczędne urządzenia, które raz zainstalowane – spełniają długo swoją funkcję. Należy przy tym pamiętać, że to urządzenia spłukujące w ubikacjach pochłaniają prawie połowę, a kąpiele – jedną trzecią wody przeznaczonej na użytek domowy. Dlatego też na te właśnie miejsca powinniśmy zwracać największą uwagę.

Ubikacja

Urządzenia spłukujące wodę w ubikacjach często niewiele różnią się od stosowanych w XIX w., zużywających dużą ilość wody. Przeciętna ubikacja w Wielkiej Brytanii i w Australii zużywa około 9 litrów wody na jedno spuszczenie, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych aż 20 litrów. Taka duża ilość wody wcale nie jest tu potrzebna i może być zredukowana nawet o około 30%, jeżeli tylko zbiornik byłby napełniany do połowy (patrz na sąsiedniej stronie). Nowe urządzenia spłukujące zużywają nie więcej niż 6 litrów wody na jedno spłukiwanie, a niektóre – nawet tylko 4 litry. Są także w sprzedaży spłuczki o regulowanym zużyciu wody – 3 lub 6 litrów wody na jedno spłukanie.

W miejscach, w których odnotowuje się wyraźny brak wody łub gdzie brakuje systemu kanalizacyjnego, w ogóle nie zaleca się instalowania klasycznej wodnej toalety.

W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem może być bezwodna ubikacja kompostowa. Urządzenie takie pozwala oszczędzić około 50% wody, nie zużywa wcale energii, a otrzymany kompost można wykorzystać do naturalnego nawożenia gleby. Należy się jednak dowiedzieć, czy lokalne władze sanitarne dopuszczają stosowanie takich ubikacji.
Jeżeli w zbiorniku do spłukiwania ubikacji zastosujemy jakieś urządzenie ograniczające ilość nabieranej wody lub umieścimy kamienie albo dwie czy trzy plastikowe butelki z wodą tak, by zmniejszyć ilość wody wypełniającej zbiornik do połowy – to uzyskamy znaczne oszczędności wody.

Prysznic

Typowy prysznic pochłania około 20 litrów wody na minutę. Zużycie wody można ograniczyć montując niedrogą wodooszczędną głowicę rozpryskującą – nie traci się przy tym przyjemności korzystania z natrysku. Na rynku są dostępne różnego rodzaju głowice – rozpryskujące, ograniczające bądź napowietrzające strumień wody.

Baterie wodociągowe

W zależności od ciśnienia wody i rodzaju baterii, wypływający strumień wody waha się od 10 do 20 litrów na minutę. Jednak wydaje się, że w większości wypadków używania wody wystarczyłby strumień około 3 litrów na minutę. Do większości baterii można przyłączyć napowietrzacz, umożliwiający zmniejszenie zużycia wody do tej wartości.

Pralki automatyczne

Standardowa pralka zużywa od 56 do 90 litrów wody w ciągu całego programu. Jeśli miewasz niewielką ilość rzeczy do prania zastanów się, czy w ogóle jest ci potrzebna pralka. Być może lepszym i szybszym rozwiązaniem byłoby pranie ręczne i korzystanie, na przykład raz w tygodniu, z pralni samoobsługowej.

Jeśli kupujesz nową pralkę, wybierz model zużywający jak najmniej wody. Dobieraj programy odpowiednio do danego wkładu prania; staraj się jak najczęściej używać ekonomicznych (wodooszczędnych) programów.

Zmywarki

Zmywanie ręczne po posiłkach przygotowanych dla czteroosobowej rodziny pochłania około 25 litrów wody dziennie. Automatyczna zmywarka zużywa 30 litrów w jednym programie. Jeżeli nie jesteśmy w stanie załadować brudnymi naczyniami całej zmywarki – nie warto jej włączać, gdyż doprowadzamy do ogromnych strat wody i energii. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na rozmiar urządzenia – mniejsze zmywarki są często bardziej ekonomiczne.

Woda w ogrodach

Węże i spryskiwacze ogrodowe zużywają około 15 litrów wody na minutę. Do podlewania trawników i roślin czy mycia samochodów nie potrzeba jednak wody pierwszej czystości i w tym wypadku warto skorzystać ze zgromadzonej wody deszczowej, bądź wody odzyskanej z wanien, pryszniców itp. (jeżeli jest to dozwolone przez władze lokalne). Mniej wody zużywa się podlewając, na przykład, konewką lub specjalnym wężem ogrodowym z zapadką. Również odpowiednie zaprojektowanie ogrodu: rodzaj roślin, stopień nasłonecznienia, gleba, typ trawników -wszystko to w ogromnym stopniu warunkuje ilość zużywanej w ogrodzie wody. Wydaje się marnotrawstwem napełnianie wodą pitną basenów i innych miejsc do kąpieli – do tego świetnie można wykorzystać przecież wodę deszczową (po zbadaniu stopnia jej czystości).

Wodomierze

W wielu krajach obowiązuje pomiar zużycia wody i odpowiednia opłata za zużytą wodę. Doświadczenia Ameryki Północnej, Australii i Europy jednoznacznie pokazują, że spożycie wody spadło blisko o 40% z chwila zamontowania liczników pomiaru wody. Wodomierze mogą też wykazać przecieki z nieszczelnych rur.

Jeżeli zdołasz zmienić swoje dotychczasowe nawyki i zainstalujesz odpowiednie wodooszczędne urządzenia, zużycie wody spadnie prawie o połowę, co natychmiast wykaże wodomierz. Dotyczy to wciąż jednak sytuacji, w której większość zużywanej przez nas wody, to woda zdatna do picia.

Jak zaoszczędzić wodę

• Uszczelnij wszystkie zawory doprowadzające i napraw spłuczkę w ubikacji.

• Ogranicz spuszczanie wody do koniecznego minimum. Używaj spłuczek wodooszczędnych.

• Zamiast kąpieli w wannie korzystaj z prysznica.

• W czasie brania prysznica zakręcaj wodę w trakcie namydlania i mycia głowy.

• Myj naczynia w misce, a nie pod bieżącą wodą.

• W trakcie prania w pralce napełniaj ją pełnym ładunkiem bielizny i jak najczęściej używaj programów ekonomicznych.

• Zbieraj wodę deszczową w beczkach lub zbiornikach i używaj jej do podlewania ogrodu.

• Podlewaj ogród raczej konewką, a nie wężem ogrodowym; aby zmniejszyć wyparowywanie wody z gleby, pokryj ją mierzwą lub korą ogrodniczą; sadź rośliny wymagające mało wody.

• Myty samochód spłukuj za pomocą wody z wiaderka, a nie węża.

• Jeśli zmieniasz urządzenia nawadniające ogród, rozpatrz możliwość kupienia specjalnych urządzeń wodoszczelnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *