Woda w domu i wokół niego

Woda jest fundamentalnym źródłem życia i bogactwa tej urodzajnej planety. Nasze najwcześniejsze siedliska budowane były w pobliżu rzek, naturalnych zbiorników wody i źródeł; również w dzisiejszych czasach wielkie skupiska ludzkie są uzależnione od dorzeczy wielkich rzek – od Renu do Nilu. Woda była uważana za źródło siły nadprzyrodzonej – w wyroczniach Delf i Olimpii korzystano z mocy świętych źródeł w przepowiedniach i udzielaniu rad.

W wielu religiach woda oznacza tworzenie i regenerację. Zanurzenie się w wodach świętego Gangesu i akt chrztu w chrześcijaństwie oczyszczają przeszłość i przynoszą duchowe odrodzenie na przyszłość. Według Chińczyków bieżąca woda niesie ze sobą siłę życia, zwaną ch’i.

Woda w domu i wokół niego

Zdrowotne właściwości wody były zawsze wysoko cenione, a naturalne gorące i zimne źródła, z ich unikalnymi składnikami mineralnymi, były zachętą do budowy ośrodków sanatoryjnych na całym świecie. Grecki lekarz Hipokrates zalecał kąpiele i picie wody źródlanej. Rzymianie wierzyli w lecznicze właściwości gorących źródeł i łaźni miejskich – term. Dla współczesnych Japończyków kąpiel w domu czy górskim uzdrowisku jest także okazją do medytacji; hydroterapia oraz korzystanie z sauny i jacuzzi (wanien z masażem wodnym) jest coraz popularniejsze na Zachodzie.

Woda od dawna uważana jest za integralną część domu, nie tylko do kąpieli i picia, ale także jako część wystroju domu, dająca wrażenia harmonii i dobrego samopoczucia. Baseny, sadzawki i rozmaite oczka wodne, w których odbijają się drzewa, skały, posągi i niebo, zdobią ogrody. W takich miejscach woda wywiera największy wpływ, kiedy jest w ruchu. Strumienie, wodospady, kaskady czy fontanny wnoszą życie, a towarzyszące im łagodne dźwięki działają uspokajająco.

Woda w ruchu była inspiracją artystów i naukowców, od Leonarda da Vinci do obecnych projektantów. W gorącym klimacie wprowadza się często wodę do wnętrza domu i na dziedziniec – wodę spotyka się często w architekturze mauretańskiej i hiszpańskiej. Nawet w łagodnym klimacie bliskość wody daje szczególne efekty – klasycznym przykładem jest dzieło amerykańskiego architekta Franka Lloyda Wrighta – dom Kaufmanna w Pensylwanii, zwany domem „Nad Wodospadem”. Dla Japończyków idea wody w ogrodzie jest tak ważna, że czasami wyraża się ją przez kamień, żwir czy piasek, jako tak zwane kare sansui.

Woda wokół domu tworzy własne środowisko z różnymi formami życia i roślinnością; pomaga w domu i wokół niego regulować wilgotność, zwiększa ilość korzystnych jonów, oczyszcza i chłodzi powietrze.

Woda, jako skuteczny środek magazynowania i przekazywania ciepła, jest stosowana w wielu systemach ogrzewania i wychładzania domu. Energia produkowana w wyniku ruchu wód w rzekach, energia pływów morskich jest źródłem odnawialnej i czystej energii użytkowej, jednak, jak dotychczas, nie w pełni wykorzystanym. Turbiny wodne zainstalowane nawet na małych strumieniach mogą dostarczyć energii elektrycznej wystarczającej dla gospodarstwa domowego.

Ponad 2/3 masy naszych ciał – to woda. Podobnie jak powietrze, jest ona niezbędnie potrzebna do życia. Możemy przeżyć tygodnie bez jedzenia, ale tylko kilka dni bez wody. Chociaż większa część powierzchni Ziemi pokryta jest wodą, tylko 1% to dostępna nam woda słodka, od której jest uzależniona większość żywych organizmów. Zasoby tej wody są dzisiaj zagrożone rosnącymi zanieczyszczeniami – kwaśnymi deszczami, odpadami toksycznymi, nawozami sztucznymi oraz nadmierną konsumpcją i marnotrawstwem, szczególnie w bogatych społeczeństwach.

Sytuacja jest znacznie gorsza w wielu krajach rozwijających się, szczególnie w krajach pustynnych, gdzie według Światowej Organizacji Zdrowia „liczba kurków wody na tysiąc osób jest lepszym wskaźnikiem zdrowia niż liczba łóżek szpitalnych”. Niedostatek czystej wody ma jednak wymiar ogólnoświatowy. Jeżeli zlekceważymy ten problem i czysta, słodka woda zniknie z Ziemi, zaniknie także i życie.

Woda warunkuje życie. Większość zasobów wodnych Ziemi to woda słona zgromadzona w morzach i oceanach: wody słodkie to zaledwie 2,5% ogólnych zasobów, z czego 70% jest zmagazynowane w lodowcach. Pod wpływem promieniowania słonecznego woda z powierzchni mórz i oceanów (głównych ziemskich zbiorników) paruje, powodując tworzenie się chmur i z kolei opadów atmosferycznych. Z tych opadów 80% trafia bezpośrednio do mórz i oceanów, a tylko 20% na kontynenty, skąd część wyparowuje z powrotem do atmosfery, część spływa po powierzchni w postaci rzek, a część wsiąka w grunt i zasila wody gruntowe, odpływając następnie do różnych naturalnych zbiorników wody na powierzchni. Część wody wsiąkającej w grunt jest pobierana przez roślinność i ulega transpiracji (wyparowaniu z roślin) do atmosfery. W ten sposób powstaje zamknięty cykl krążenia wody w przyrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.