Oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii

Wciąż nie doceniamy, jak dużą ilość energii można by zaoszczędzić, jeżeli tylko zostałyby podjęte odpowiednie kroki w tym kierunku. Do niedawna większość domów nie była budowana pod kątem oszczędzania energii. Obecnie widoczna jest już pewna poprawa, chociaż sytuacja nadal daleka jest od doskonałości. Na szczęście bardzo często wystarczy podjąć kilka prostych kroków metodą domową, aby uzyskać widoczne rezultaty. Na początku wystarczy zacząć od rzeczy zupełnie podstawowych: uszczelnienia okien i dodatkowej warstwy izolacji na ścianach, podłogach i sufitach. Następnie należy przejść do bardziej zaawansowanych czynności, na przykład optymalnie wykorzystać energię słoneczną.

Najważniejszą rzeczą jest jednak właściwe zabezpieczenie domu przed zmiennymi warunkami zewnętrznymi i dostosowanie go do panującego klimatu. W zimnym klimacie, oprócz uszczelnienia okien i drzwi, bardzo duże znaczenie ma podwójne (lub potrójne) przeszklenie okien, odpowiednia izolacja na strychu lub poddaszu. Pewną oszczędność energii daje też dobra izolacja zbiorników z ciepłą wodą. Zamontowanie podwójnie (potrójnie) przeszklonych okien nie należy do najtańszych inwestycji, niemniej jednak kwota, jaką zaoszczędzi się na energii, przewyższa koszty instalacji. Jest to więc w sumie bardzo opłacalne. Ponadto podwójnie (lepiej potrójnie) przeszklone okna w znacznym stopniu ograniczają przedostawanie się do domu hałasu spoza budynku.

Nakłady związane z powyższymi zabezpieczeniami zależą przede wszystkim od następujących czynników: klimatu panującego na danym terenie, rodzaju materiałów z jakich budynek został wykonany oraz samego typu budynku (są duże różnice w zależności od tego czy jest to dom wolno stojący, szeregowiec, czy mieszkanie w bloku); ponadto lokalizacja względem stron świata, sposób w jaki dom jest ogrzewany oraz – na koniec – sam styl życia mieszkańców. Jeśli wszystkie wymienione czynniki układają się w negatywną mozaikę, konieczna jest pomoc profesjonalnych ekspertów, którzy opracowaliby specjalny projekt. Gdy sytuacja jest mniej skomplikowana, można przystąpić do sporządzenia sobie samemu planu działania poprzez wyznaczenie tzw. „dni ciepłych i zimnych”, stopnia zużycia energii i związanych z tym kosztów, kosztu materiałów potrzebnych do ocieplenia budynku. Jeżeli taka szczegółowa ocena wydaje się zbyt kłopotliwa można sporządzić tylko listę priorytetów, która jest uniwersalna i może być zastosowana w większości budynków.

Jak zaoszczędzić energię – ogólne zasady

Aby zaoszczędzić energię elektryczną należy używać energooszczędnych kuchenek i innych urządzeń. Drobne oszczędności dają spory rezultat, dlatego nie stosuj bez potrzeby urządzeń elektrycznych (zwłaszcza tych mało użytecznych); zmywaj ręcznie, susz pranie na zewnątrz, używaj częściej ręcznych (nie elektrycznych) narzędzi. Oszczędzaj wodę przez zastosowanie energooszczędnych zbiorników do spłukiwania ubikacji; pamiętaj, że w trakcie prysznica zużywasz znacznie mniej wody niż w trakcie kąpieli w wannie; w pralce używaj ekonomicznych programów: podlewaj ogród wodą deszczową i tzw. szarą wodą, czyli zużytą wodą z umywalek, wanny czy prysznica. Zaoszczędź paliwo (a zatem i energię) ograniczając używanie samochodu; chodź pieszo^ korzystaj z roweru lub środków komunikacji miejskiej. Jeżeli musisz korzystać z samochodu, wybierz model jak najmniej zanieczyszczający środowisko.

Jak zaoszczędzić energię

1. W domach, w których jest centralne , ogrzewanie, należy nastawić termostaty na temperaturę 16-18°C. Niektórzy ludzie, zwłaszcza starsi, potrzebują wyższej temperatury – 21°C. W lecie termostaty regulujące temperaturę w klimatyzowanych pomieszczeniach można nastawić na 21°C do 24°C, tak by część pomieszczeń znalazła się w strefie cieplejszej, a część w zimniejszej. Stosuj małe przenośne grzejniki lub klimatyzatory pokojowe, w czasie gdy korzystasz z poszczególnych pomieszczeń, a w lecie -przenośne wentylatory. Dostosuj temperaturę do temperatury zmieniającej się na zewnątrz – w zależności od dnia i nocy. Energię można zaoszczędzić również poprzez odpowiednią izolację bojlera podgrzewającego wodę i rur doprowadzających ciepłą wodę.

2. Uszczelnij drzwi i okna. Wypełnij wszystkie szpary pomiędzy dachówkami, deskami w podłodze, pomiędzy kominkiem a ścianą i w okolicy gniazdek elektrycznych na ścianach zewnętrznych.

3. Umieść ekrany odbijające (na przykład odbijającą folię) między grzejnikiem a zewnętrzną ścianą.

4. Zainstaluj okiennice i żaluzje lub powieś ciężkie zasłony we wszystkich oknach. Umieść szerokie parapety nad grzejnikami, aby odbijały jak najwięcej ciepła.

5. Połóż dodatkową warstwę izolacyjną na poddaszu, zbiornikach wody (ciepłej i zimnej) i rurach doprowadzających. Pamiętaj o dokładnej izolacji podłogi parteru i w piwnicy budynku.

6. Pamiętaj o izolacji ścian – wszystkie przerwy i szpary powinny zostać wypełnione wewnętrzną lub zewnętrzną warstwą izolacyjną.

7. Zainstaluj dwu- lub trzywarstwowo przeszklone okna. Drzwi frontowe obuduj gankiem lub przeszklona werandą.

8. Rozszerz pole operacji słonecznej – podetnij pnącza i krzewy zasłaniające okna od strony nasłonecznionej, odsłoń zasłony, umyj okna. Aby w pełni wykorzystać energię słoneczną, zwiększ liczbę i powierzchnię okien, dodaj jakieś pomieszczenie słoneczne (na przykład cieplarnię z przeszklonym dachem i ścianami). Wykorzystaj energię słoneczną w urządzeniach służących do podgrzewania wody.

9. Zabezpiecz dom przed wiejącymi w zimie zimnymi wiatrami – od strony północnej zasadź dużo krzewów, zbuduj otulinę z ziemi i kamieni. W lecie ocieniaj zbyt nasłonecznione miejsca, sadząc na przykład rośliny pnące, zastosuj kominy wentylacyjne i nawietrzniki dachowe, powoduj przeciągi ochładzające dom. W letnie gorące dni korzystaj z werandy, ocienionych pomieszczeń, wentylatorów i naturalnych przeciągów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *