Kłopoty z jakością powietrza

Rozpoznanie sytuacji

Bardzo trudno stwierdzić, czy znajdujące się w domu zanieczyszczenia są szkodliwe dla zdrowia. Federacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych zaleca zwrócenie uwagi na następujące symptomy: często nawracające bóle głowy, łzawienie, podrażnienie spojówek, suchość w gardle, mdłości, wymioty, przeziębienia, astma, zapalenie oskrzeli i alergie.

Niepokojącymi objawami są również:

• pojawiające się nowe dolegliwości z chwilą zmiany miejsca zamieszkania,

• zakłócenia zdrowia występujące po przebudowie lub odnowieniu mieszkania, na przykład przy zmianie wykładziny dywanowej, zasłon lub też po spryskaniu roślin środkami owadobójczymi,

• dolegliwości, które ustępują z chwilą wyjścia z domu, a pojawiają się ponownie w parę godzin po powrocie,

• złe samopoczucie powstałe w wyniku przeprowadzenia prac mających na celu zaoszczędzenie energii,

• dolegliwości, które dokuczają pozostałym mieszkańcom bloku, nawet gdy w danym momencie nie dotyczą ciebie i innych domowników.

Tego rodzaju symptomy z reguły narastają w zimie, w czasie dużych mrozów, kiedy okna są otwierane rzadziej, a także w lecie, w klimacie wilgotnym i gorącym.

Próba powietrza

Przy występujących regularnie lub nasilających się stopniowo wyżej omówionych objawach, należy przeprowadzić próbę powietrza. Niestety takie próby, szczególnie przy małym stężeniu niebezpiecznych zanieczyszczeń, wymagają bardzo precyzyjnych pomiarów i kosztownego sprzętu. Zjawiska tego nie należy jednak w żaden sposób lekceważyć i jeżeli zachodzi taka konieczność trzeba zdecydować się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Należy pamiętać, że otrzymane wyniki nie będą pełne, gdyż na ogół nie są wykrywane wszystkie zanieczyszczenia, a tylko te najbardziej powszechne. Trzeba również pamiętać, że reakcja i odporność na różne substancje w powietrzu jest sprawą indywidualną i zależną od wielu czynników – chwilowego stanu zdrowia itd.

Poprawianie jakości powietrza

Jeżeli doszedłeś do wniosku, że jakość powietrza wewnątrz domu nie jest zadowalająca, masz przed sobą kilka możliwości przeciwdziałania – w zależności od rodzaju, stężenia i źródła zanieczyszczeń. Podstawowym zadaniem jest znalezienie głównego źródła zanieczyszczeń, usunięcie go lub ograniczenia, a następnie wywołanie naturalnej wentylacji, która usunie toksyny obecne w powietrzu. Gdy, po zastosowaniu się do wszystkich podanych tu wskazówek, jakość powietrza nadal nie jest zadowalająca, musisz wziąć pod uwagę konieczność zainstalowania dodatkowych filtrów oczyszczających (pamiętając, że w nadmiernie przefiltrowanym powietrzu jest mniej jonów ujemnych, co pogarsza samopoczucie). W większości wypadków wystarczające jest wywołanie przeciągów przez szerokie otworzenie okien na przestrzał.

Często jednak nie sposób tak łatwo usunąć zanieczyszczeń, na przykład smrodliwego powietrza miejskiego czy szkodliwych materiałów budowlanych, wchodzących w strukturę budynku. Właśnie wtedy konieczne jest zainstalowanie filtrów oczyszczających, nawilżaczy powietrza lub – odwrotnie – urządzeń służących do osuszania nadmiernie wilgotnych pomieszczeń. Podstawowym warunkiem jest utrzymanie tego rodzaju urządzeń w czystości. W przeciwnym razie mogą stać się poważnym źródłem bakterii, które będą rozprzestrzeniały się po całym domu.

Poniższa lista wskazuje kolejne kroki, które powinny zostać podjęte w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza:

• Usuń lub zredukuj źródło zanieczyszczeń.

• Usuń lub ogranicz w jak największym stopniu źródła radonu lub zapewnij większą wentylacje w celu zminimalizowania działania promieniowania.

• Zapewnij stałą naturalną wentylację, stosując najprostsze i najbardziej tradycyjne metody, jak szerokie otwieranie okien, kanały wentylacyjne i porowate ściany dobrze przepuszczające powietrze.

• Zastosuj wentylację mechaniczną począwszy od prostych wiatraków, a skończywszy na systemie klimatyzacyjnym.

• Zastosuj filtry węglowe, z włókna lub elektrostatyczne oczyszczacze powietrza oraz jonizatory powietrza zwiększające ilość jonów ujemnych w powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że jonizatory są źródłem ozonu i pola elektromagnetycznego.

• Stosuj wymienniki ciepła, które umożliwią wymianę starego, zużytego powietrza na świeże. Takie systemy wentylacyjne pozwalają również na pewną oszczędność energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.