Przygotowanie ścian

Ściany i sufity stanowią tło dla mebli i ozdób rozmieszczonych w pokoju, a zatem każde zaniedbanie prac przygotowawczych lub złe wykonawstwo stanie się od razu zauważalne. Aby prace remontowe przyniosły zadowalający efekt, ściany i sufity muszą być gładkie i dobrze przygotowane. Naprawa uszkodzeń nie zawsze wiąże się z koniecznością oczyszczania całej powierzchni; czasami równie dobry wynik daje załatanie kawałka tynku lub wymiana kilku płytek ceramicznych.

Użycie tanich narzędzi jest równoznaczne z tandetnym wykonawstwem. Niezależnie od tego, jak kuszące wydają ci się ceny, wszelkie związane z tym oszczędności są pozorne. Narzędzia dobrej jakości wolniej się zużywają (a czasem nawet doskonalą się z wiekiem), są wygodniejsze w użyciu i – co najważniejsze – gwarantują lepszą jakość wykonania. Po użyciu dokładnie oczyść wszystkie narzędzia i złóż je w czystym, suchym i przewiewnym miejscu. Skrobaczki i szpachelki czyści się wełną stalową, a następnie przeciera wazeliną lub tłustą szmatką. Tępe skrobaczki ostrzy się pilnikiem lub osełką.

Szpachelki doskonale nadają się do zeskrobywania starej warstwy farby, zwłaszcza w połączeniu z rozpuszczalnikiem. W taki sam sposób można usuwać stare tapety, po uprzednim namoczeniu ich wodą lub płynem zmiękczającym. Wystarczy zwykły ruch szpachelki w górę. Skrobaczki stosowane są do zdrapywania łuszczącej się lub zmiękczonej farby z drewnianych listew profilowanych. Palniki gazowe służą do zdzierania farby z dużych powierzchni, należy się nimi jednak posługiwać niezwykle ostrożnie, ze względu na ryzyko powstania pożaru. Pistolety na gorące powietrze są znacznie od nich bezpieczniejsze.

Do wypełniania pęknięć i szczelin potrzebne są szpachelka, szpachlówka i metalowa tacka. Większość powierzchni wymaga przed nałożeniem farby zeszlifowania. Niektóre podłoża powodują zapychanie się powierzchni materiałów ściernych, czemu można zaradzić stosując zmywalny papier ścierny. Podczas szlifowania drewna kierunek ruchów narzędzia powinien być zgodny z kierunkiem ułożenia włókien. Papier ścierny produkowany jest w różnych grubościach: od gruboziarnistego, przez średnioziarnisty po drobnoziarnisty, służący do ostatecznego wygładzania.

Malowanie ściany wymaga znacznie dokładniejszego przygotowania niż jej tapetowanie. Nawet najmniejsze pęknięcie pozostanie widoczne mimo nałożenia kilku warstw farby, o ile go dokładnie nie zaszpachlujesz. Jeżeli ściany pomieszczenia są solidne, lecz pokryte gęstą siatką pęknięć, spróbuj przed malowaniem zakryć je tapetą maskującą.
Gładka powierzchnia

Powierzchnia ściany powinna być bardzo gładka i równa, musisz więc zalepić wszelkie ubytki i pęknięcia.

Świeżo otynkowana ściana powinna przez kilka tygodni schnąć, zanim pokryjesz ją farbą gruntową lub cienką warstwą emulsji. Tuż po otynkowaniu należy ją pokryć warstwą gipsowej farby gruntująco-wypełniającej. Istniejącą już farbę, którą chcemy zamalować, należy umyć roztworem mydlą, zaczynając od dołu, i dokładnie spłukać wodą.

Narzędzia i sprzęt do naprawy ścian i sufitów

Szpachelka
Służy do rozprowadzania szpachlówki na powierzchni drewnianej lub tynkowanej. Ma giętkie ostrze, umożliwiające wpychanie szpachlówki w szczeliny. Szerokość ostrza waha się od 2,5 do 10 cm.

Papier ścierny
Papier ścierny stosuje się do wstępnego szlifowania drewna. Szybko się zużywa, lecz na szczęście nie jest drogi. Papier granatowy produkowany jest z pokruszonych czerwonych kamieni półszlachetnych i nadaje się idealnie do obróbki drewna. Papier szmerglowy jest czarny, można też kupić płótno szmerglowe. Stosuje się go do czyszczenia i szlifowania metali. Papier z węglikiem krzemu można stosować zarówno na sucho, jak i na mokro; świetnie się nadaje do zeskrobywania farby.

Skrobaczka z szerokim ostrzem
Jest to najbardziej uniwersalna ze skrobaczek, stosowana do usuwania rozmiękczonej warstwy farby lub tapety. Skrobaczki o szerokim ostrzu służą do oczyszczania ścian; wąskie ostrza są doskonale do ram okiennych.

Bloczek do papieru ściernego
Jest to bloczek z drewna lub korka, wokół którego owija się papier ścierny. Możesz kupić gotowy bloczek lub sporządzić go sobie samemu.

Skrobaczka
Skrobaczka świetnie usuwa rozmiękczoną farbę z drewnianych listew profilowanych wokół otworów drzwiowych i okiennych.

Szlifierki elektryczne
Najczęściej stosuje się szlifierki oscylacyjne, których elementy szlifujące obracają się z wielką prędkością, wygładzając i wyrównując powierzchnie drewniane lub malowane. Szlifierki taśmowe to urządzenia o wielkiej mocy, służące do szybkiego szlifowania drewna i metali. Są droższe od szlifierek oscylacyjnych, ale szlifują równymi pasami. Także szlifierki tarczowe lub nasadki tarczowe do narzędzi elektrycznych dobrze wywiązują się z zadania, należy jednak uważać, by nie uszkodzić nimi powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.