Odnawianie powierzchni ścian

Przed położeniem nowej warstwy farby lub tapety będziesz musiał usunąć nierówności i przygotować ścianę. Prawidłowe przygotowanie podłoża jest gwarancją, że wysiłek włożony w malowanie lub tapetowanie nie pójdzie na marne. Jeżeli ściany pokrywała poprzednio farba o intensywnej barwie lub wzorzysta tapeta, która mogłaby spod spodu prześwitywać, musisz je usunąć. Tapety należy zedrzeć ze ścian, wypełnić ubytki w tynku i przygotować ściany do tapetowania; warstwę farby można zmyć lub zeskrobać, a następnie zaszpachlować i wyszlifować podłoże.
Innym sposobem zatuszowania nierówności lub intensywnego koloru jest naklejenie tapety podkładowej na starą farbę lub tynk.

Po zeskrobaniu tapety, przemyj ściany gorącą wodą, by usunąć pozostałości kleju i nie zauważone resztki papieru, a następnie zaszpachluj ubytki i pęknięcia. Jeśli tapeta łatwo odchodzi od podłoża, a nie jest z gatunku łatwo zdzieralnych, oznacza to, że podłoże jest zawilgocone, łuszczące się lub zapylone.

Zeskrob łuszczącą się farbę, usuń źródło wilgoci i nanieś warstwę olejnej farby gruntująco-wypełniającej. która zapewni nowej tapecie gładkie i solidne podłoże. Jeśli decydujesz się na pozostawienie starej warstwy farby, zmyj ją przed tapetowaniem. Uważaj, by ściana zbytnio nie namokła. Przed naniesieniem nowej warstwy farby lub tapety ściana musi dobrze przeschnąć.

Tapet odpornych na działanie kondensacji pary, stosowanych w kuchniach i łazienkach, nie można tak łatwo usunąć, gdyż nie chłoną wody. Najlepiej skierować na nie strumień gorącej pary, który zmiękczy winyl, a następnie oderwać je od ściany. Generator pary jest nieskomplikowany w obsłudze i w niektórych krajach można go wypożyczyć w specjalistycznych punktach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *