Przed położeniem nowej warstwy farby lub tapety będziesz musiał usunąć nierówności i przygotować ścianę. Prawidłowe przygotowanie podłoża jest gwarancją, że wysiłek włożony w malowanie lub tapetowanie nie pójdzie na marne. Jeżeli ściany pokrywała poprzednio farba o intensywnej barwie lub wzorzysta tapeta, która mogłaby spod spodu prześwitywać, musisz je usunąć. Tapety należy zedrzeć ze ścian, wypełnić ubytki w tynku i przygotować ściany do tapetowania; warstwę farby można zmyć lub zeskrobać, a następnie zaszpachlować i wyszlifować podłoże.
Innym sposobem zatuszowania nierówności lub intensywnego koloru jest naklejenie tapety podkładowej na starą farbę lub tynk.
Po zeskrobaniu tapety, przemyj ściany gorącą wodą, by usunąć pozostałości kleju i nie zauważone resztki papieru, a następnie zaszpachluj ubytki i pęknięcia. Jeśli tapeta łatwo odchodzi od podłoża, a nie jest z gatunku łatwo zdzieralnych, oznacza to, że podłoże jest zawilgocone, łuszczące się lub zapylone.
Zeskrob łuszczącą się farbę, usuń źródło wilgoci i nanieś warstwę olejnej farby gruntująco-wypełniającej. która zapewni nowej tapecie gładkie i solidne podłoże. Jeśli decydujesz się na pozostawienie starej warstwy farby, zmyj ją przed tapetowaniem. Uważaj, by ściana zbytnio nie namokła. Przed naniesieniem nowej warstwy farby lub tapety ściana musi dobrze przeschnąć.
Tapet odpornych na działanie kondensacji pary, stosowanych w kuchniach i łazienkach, nie można tak łatwo usunąć, gdyż nie chłoną wody. Najlepiej skierować na nie strumień gorącej pary, który zmiękczy winyl, a następnie oderwać je od ściany. Generator pary jest nieskomplikowany w obsłudze i w niektórych krajach można go wypożyczyć w specjalistycznych punktach.
Korzystanie z drabinek
Przed przystąpieniem do remontu sufitu czy klatki schodowej zadbaj o ustawienie bezpiecznego rusztowania. W większości pomieszczeń możesz skonstruować takie rusztowanie samodzielnie, wykorzystując drabiny i deski. Jeśli klatka schodowa jest wyjątkowo wysoka, dobrze byłoby jednak pomyśleć o wypożyczeniu wąskiego rusztowania budowlanego. Korzystając z drabinek składanych zawsze sprawdzaj, czy są maksymalnie rozwarte i czy półeczka jest maksymalnie dopchnięta w dół. Wchodząc na drabinę, opróżnij kieszenie z nożyczek i noży.
Istnieje kilka rodzajów składanych drabinek uniwersalnych, które po rozsunięciu czy rozłożeniu można przystawić do ściany. Sprawdź, czy złącza są wystarczająco wytrzymałe, czy wszystkie śruby są dokręcone i czy żadna z ruchomych części nie uległa zablokowaniu. Kupując nowy sprzęt lepiej wybrać drabinkę aluminiową, która jest lżejsza i tańsza od tradycyjnej drewnianej. Musisz zawsze pamiętać, że góra drabiny powinna się znajdować o metr wyżej niż najwyższy szczebel, na którym planujesz stanąć i że nie wolno ci stawać na trzy ostatnie szczeble od góry. Wchodząc na drabinkę ustaw się do niej przodem, podczas malowania nie wychylaj się zbytnio na boki. Malując większe powierzchnie zbuduj stabilną i bezpieczną platformę.
Sufity i ściany
Zbuduj solidne rusztowanie w poprzek remontowanego pomieszczenia. Potrzebne ci będą dwie drabinki rozkładane, kilka kozłów lub starych drewnianych skrzynek oraz długa deska lub kilka płyt, które zajmą całą powierzchnię od ściany do ściany. Konstrukcję tego typu trzeba będzie przesuwać tylko podczas przechodzenia do kolejnej ściany. Zadbaj o to, byś mógł z niej wygodnie dosięgnąć każdego punktu ściany, unikając niebezpiecznego wychylania się. Pojedyncza deska o długości przekraczającej 1,5 m wymaga dodatkowej podpory.
Schody i klatki schodowe
Konfiguracja drabin, stopni, desek i podpórek będzie uzależniona od konstrukcji klatki schodowej w twoim domu, ale ogólna zasada budowania rusztowania jest uniwersalna. Ustaw składaną drabinkę na antresoli, a o przeciwległą ścianę oprzyj zwykłą drabinę zaklinowawszy jej dolną część między stopniem a wspornikiem. Następnie połącz drabiny deskami. Jeśli długość rusztowania przekracza 1,5 m, użyj do jego konstrukcji dwóch desek zbitych gwoździami lub połączonych mocną taśmą. Owiń górne końce drabiny szmatkami, aby zabezpieczyć ścianę i uniemożliwić ślizganie się drabiny. Przy niższych poziomach ustaw rozkładaną drabinkę w hallu i zbuduj rusztowanie opierając deskę o szczebel drabiny i o jeden ze stopni schodów.