Przygotowanie podłoża – Nakładanie tynku

Przygotowanie podłoża
Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac tynkarskich, musisz dokładnie przygotować podłoże. Za pomocą dłuta i pobijaka zedrzyj warstwę starego tynku, zeskrob resztki i oczyść z pyłu, a następnie zalep nieszczelne spoiny
zaprawą murarską. Powierzchnie gładkie, np. betonowe lub drewniane, muszą być przed otynkowaniem rowkowane, dla zwiększenia ich przyczepności.
W powierzchni betonowej należy wykuć dłutem serię krzyżujących się rys i nanieść warstwę spoiwa wiążącego. Do powierzchni drewnianej musisz przybić kawałek siatki metalowej o odpowiednim kształcie.

Nakładanie tynku
Zadowalający efekt prac tynkarskich jest uzależniony od konsystencji zaprawy tynkowej i jej równego rozprowadzenia. Podstawową zasadą jest wymieszanie proszku z wodą do postaci jednolitej papki o konsystencji gęstej śmietany. Musisz pamiętać o zachowaniu czystości, ponieważ drobiny kurzu czy drzazgi mogą popsuć cały efekt. Przed przystąpieniem do tynkowania warto poćwiczyć posługiwanie się deską tynkarską i kielnią.
W tym celu należy nałożyć kupkę zaprawy na deskę, docisnąć kielnią i rozsmarować na ścianie. Kiedy już to opanujesz, zeskrob ze ściany próbną warstwę tynku i zacznij nakładać „obrzutkę”.

Mieszanie zaprawy
Mieszając zaprawę po raz pierwszy, nie przygotowuj jej więcej niż jedno wiadro. Kiedy suchy gips wchłonie wodę, zacznij go powoli mieszać patykiem jednostajnym ruchem aż do powstania gładkiej i lekko sztywnej masy. Wylej nieco zaprawy do płaskiego naczynia (np. miski), po czym siekaj ją i rozrabiaj czystą kielnią tynkarską. Jeśli mieszanka jest zbyt wodnista, dosyp nieco gipsu i znów wymieszaj. Do przygotowania większych ilości zaprawy użyj koryta wielkości wanny.

Nakładanie zaprawy tynkowej

1 Oprzyj kielnię na desce pod kątem prostym do kupki zaprawy. Popychaj zaprawę kielnią, jednocześnie przechylając deskę do siebie. Zepchnij zaprawę z kielni i zrzuć ją z wysokości kilkunastu centymetrów na deskę.
2 Nabierz na kielnię połowę zaprawy z deski. Dotknij dolną krawędzią kielni do tynkowanej ściany (jeśli jest równa) i przechyl kielnię ku ścianie aż kąt między nimi wyniesie około 30°.
3 Działając z jednakową silą, popchnij kielnię ku górze i zmniejszaj kąt jej nachylenia do ściany, dociskając zaprawę do podłoża ruchem posuwisto-popychającym. Zbierz pozostałą zaprawę z deski i powtórz tę samą czynność. Powtarzaj całą operację aż do zatynkowania reszty powierzchni.

Wypełnianie dziur w tynku

Dziury w tynkowanej ścianie można zakleić bez konieczności tynkowania całej powierzchni od nowa. Można do tego celu użyć szpachlówki lub gipsu, najlepszy jest jednak gips, który schnie dwufazowo i który można dłużej modelować (do dwóch godzin). Przed wypełnieniem ubytku oszacuj rozległość uszkodzenia. Jeśli po opukaniu ściana wydaje głuchy dźwięk, musisz zedrzeć cały tynk.

Zalepianie dziur w tynku

Wykrusz starym gwoździem krawędzie ubytku. Wymieć pyl i pędzelkiem zwilż powierzchnię. Jeśli korzystasz ze szpachlówki lub gipsu w proszku, rozcieńcz materiał wodą do odpowiedniej konsystencji, a następnie wepchnij kielnią w ubytek i pozostaw do stwardnienia. Połóż drugą warstwę, a po jej wyschnięciu zeszlifuj powierzchnię lub zeskrob nadmiar gipsu szeroką skrobaczką.

Naprawa ubytków za pomocą łaty

Wytnij luźne kawałki gipsu i wymieć pyl. Jeśli listwa uległa zniszczeniu, podklej dziurę kawałkiem metalowej siatki. Wypełnij ubytek tuż pod powierzchnią ściany, pokryj siecią krzyżujących się linii dla lepszego przylegania drugiej warstwy i pozostaw do stwardnienia na pół godziny. Rozrób więcej gipsu, zwilż łatę i wypełnij ją do końca. Wyrównaj, a po zeschnięciu zeszlifuj.

Naprawa wykruszonego tynku

Tynkowane narożniki bywają szczególnie narażone na stłuczenia. Żeby odnawiany róg miał prostą krawędź i właściwy kąt, dobrze jest zamocować na czas tynkowania listwę, najpierw z jednej strony narożnika, potem z drugiej. Jeśli jednak róg został uprzednio wzmocniony plastykową siatką, wystarczy z obu stron załatać ubytek między krawędzią zniszczonej powierzchni a sztywnym brzegiem siatki, a następnie wygładzić tynk.

Wyrównywanie za pomocą listwy

Przybij lekko listwę do jednej z narożnych powierzchni, tak by jej krawędź pokrywała się z drugim bokiem narożnika. Wypełnij ubytek z jednej strony, posługując się kielnią lub szpachelką, tak by powierzchnia laty była równa z boczną krawędzią listwy. Kiedy zaprawa stwardnieje, zdejmij listwę i przymocuj ją wzdłuż załatanej krawędzi. Powtórz wszystkie czynności, a po wyschnięciu zeszlifuj narożnik.

Łatanie wzmocnionego narożnika

Jeśli narożnik był uprzednio wzmocniony siatką o sztywnej krawędzi, wystarczy po prostu wypełnić ubytek zaprawą. Przesuwaj kielnię lub szpachelkę od dołu do góry i wygładzaj mokrą zaprawę po obu stronach siatki. Jeśli masz kielnię do wykańczania narożników, posłuż się nią do zaokrąglenia krawędzi. Po wyschnięciu, zaprawę zeszlifuj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.