Przygotowanie podłoża – Nakładanie tynku

Przygotowanie podłoża
Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac tynkarskich, musisz dokładnie przygotować podłoże. Za pomocą dłuta i pobijaka zedrzyj warstwę starego tynku, zeskrob resztki i oczyść z pyłu, a następnie zalep nieszczelne spoiny
zaprawą murarską. Powierzchnie gładkie, np. betonowe lub drewniane, muszą być przed otynkowaniem rowkowane, dla zwiększenia ich przyczepności.
W powierzchni betonowej należy wykuć dłutem serię krzyżujących się rys i nanieść warstwę spoiwa wiążącego. Do powierzchni drewnianej musisz przybić kawałek siatki metalowej o odpowiednim kształcie.

Nakładanie tynku
Zadowalający efekt prac tynkarskich jest uzależniony od konsystencji zaprawy tynkowej i jej równego rozprowadzenia. Podstawową zasadą jest wymieszanie proszku z wodą do postaci jednolitej papki o konsystencji gęstej śmietany. Musisz pamiętać o zachowaniu czystości, ponieważ drobiny kurzu czy drzazgi mogą popsuć cały efekt. Przed przystąpieniem do tynkowania warto poćwiczyć posługiwanie się deską tynkarską i kielnią.
W tym celu należy nałożyć kupkę zaprawy na deskę, docisnąć kielnią i rozsmarować na ścianie. Kiedy już to opanujesz, zeskrob ze ściany próbną warstwę tynku i zacznij nakładać „obrzutkę”.

Mieszanie zaprawy
Mieszając zaprawę po raz pierwszy, nie przygotowuj jej więcej niż jedno wiadro. Kiedy suchy gips wchłonie wodę, zacznij go powoli mieszać patykiem jednostajnym ruchem aż do powstania gładkiej i lekko sztywnej masy. Wylej nieco zaprawy do płaskiego naczynia (np. miski), po czym siekaj ją i rozrabiaj czystą kielnią tynkarską. Jeśli mieszanka jest zbyt wodnista, dosyp nieco gipsu i znów wymieszaj. Do przygotowania większych ilości zaprawy użyj koryta wielkości wanny.

Nakładanie zaprawy tynkowej

1 Oprzyj kielnię na desce pod kątem prostym do kupki zaprawy. Popychaj zaprawę kielnią, jednocześnie przechylając deskę do siebie. Zepchnij zaprawę z kielni i zrzuć ją z wysokości kilkunastu centymetrów na deskę.
2 Nabierz na kielnię połowę zaprawy z deski. Dotknij dolną krawędzią kielni do tynkowanej ściany (jeśli jest równa) i przechyl kielnię ku ścianie aż kąt między nimi wyniesie około 30°.
3 Działając z jednakową silą, popchnij kielnię ku górze i zmniejszaj kąt jej nachylenia do ściany, dociskając zaprawę do podłoża ruchem posuwisto-popychającym. Zbierz pozostałą zaprawę z deski i powtórz tę samą czynność. Powtarzaj całą operację aż do zatynkowania reszty powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *