Mocowanie płyt gipsowo-kartonowych

Mocowanie płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe przybija się do drewnianej konstrukcji nośnej ścianek działowych lub do drewnianych listew umocowanych na pełnej ścianie tynkowanej „na sucho”, tak aby pionowe i poziome spoiny między płytami przypadały nad elementami drewnianymi. Aby oszczędzić sobie pracy z przycinaniem, postaraj się kupować płyty o odpowiedniej wysokości i szerokości. Niektóre płyty produkowane są z myślą o standardowym rozstawie listew wynoszącym 45 lub 60 cm. Do pomieszczeń o wysokich sufitach staraj się kupić płyty o wysokości 2,4 m. Czasem będziesz musiał montować dwie płyty, jedną nad drugą.

Przed zamontowaniem płyt na pełnej ścianie, usuń z niej listwy przypodłogowe, a następnie rozmieść listwy tak, by pokrywały się z krawędziami płyt. Jeśli ściana jest równa, przykładaj płyty bezpośrednio do powierzchni. Czasem zachodzi konieczność przycięcia płyt, by dopasować je do rozmieszczenia listew szkieletu ścianki działowej. Pamiętaj, by przy podłodze zostawić około 1,2 cm luzu na ewentualne poprawki. Teraz możesz już przytwierdzić płyty, wypełnić spoiny i ponownie założyć listwy przypodłogowe.

Przycinanie płyty
Jeśli nie miałeś szczęścia kupić płyt o wymiarach idealnie odpowiadających wysokości pomieszczenia i szerokości jego ścian, musisz przyciąć płyty do odpowiedniej wielkości. Najpierw zaznacz linię cięcia ostrym nożem, przecinając karton. Postaw płytę na boku, by linia cięcia biegła pionowo, i chwyć górną krawędź części, która ma być odcięta. Drugą ręką uderzaj w płytę za linią cięcia, naciągając lekko krawędź pierwszą ręką. Gips powinien pęknąć nie przerywając kartonu z drugiej strony.

Zegnij płytę pod kątem prostym i przetnij karton wzdłuż szczeliny, odcinając niepotrzebny fragment. Jeżeli musisz zrobić cięcie nie tworzące linii prostej, posłuż się piłą otwornicą. Płyta podczas cięcia musi być dobrze podparta, aby nie pękła w niepożądanym miejscu. Oklejając narożniki staraj się, by krawędź zaklejona kartonem zachodziła na niezaklejoną.

Mocowanie płyt na wysokich ścianach
Tam, gdzie to możliwe używaj pojedynczych płyt odpowiedniej wysokości, odcinajcie od dołu 1,2 cm. Jeśli ściany są zbyt wysokie, możesz ułożyć płyty jedna nad drugą, przesuwając co drugą spoinę.

Cięcie po linii prostej
Złam warstwę gipsu, zegnij płytę i tnij ostrym nożem introligatorskim wzdłuż zagięcia.

Cięcie po linii krzywej
W miejscach zachodzenia płyty na nietypowe kształty (kominki, alkowy), przytnij ją pilą otwornicą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *