Systemy partyjne na świecie

Systemy partyjne na świecie

Partia polityczna to podstawowy element organizacji systemu politycznego, który nie tylko pozwala na wyrażanie konkretnych poglądów, ale również jest zorganizowany i dysponuje pewnym zakresem możliwości oddziaływania na społeczność. Istnieją kraje, w których funkcjonuje tylko jedna partia nadająca charakter społeczeństwu, a jej przywódca zazwyczaj zostaje również głową państwa. System jednopartyjny jest charakterystyczny dla ustroju komunistycznego oraz socjalistycznego, czyli takiego, jaki panował w Polsce przez wiele dziesięcioleci po II wojnie światowej. W systemie monopartyjnym nie ma konkurencji politycznej, więc przedstawiciele władz mają decydujący wpływ na postać polityki i gospodarki w kraju. Inną wersją jest system wielopartyjny, w którym istnieje jedna partia główna, skupiająca gro zwolenników, oraz kilka mniejszych partii, nie stanowiących większej konkurencji politycznej. Taki system pozwala na posiadanie przedstawicieli w parlamencie przez wszystkie opcje polityczne w kraju, więc jest synonimem wolności przekonań, jednak mniejsze partie z powodu liczby mandatów nie mają praktycznie żadnego wpływu na decyzje. Przykładem systemu dwupartyjnego może być Wielka Brytania czy Grecja, gdzie dwa ugrupowania stale toczą walkę o prymat w społeczeństwie. Taki układ zazwyczaj wzmacniają małe partie tworzące z innymi koalicje.

Polityka a życie codzienne

Trudno nie zgodzić się z faktem, że polityka ma decydujący wpływ na życie społeczeństwa i to w wielu jego aspektach. Przede wszystkim polityka jest podstawą systemu rządzenia, a zarazem jego narzędziem, dlatego każda nawet najmniejsza decyzja rządu odzwierciedla się w tym, co może i jakie ograniczenia ma konkretny obywatel. Na określonym systemie politycznym kształtuje się konkretny ustrój oraz system rządzenia, a rząd z kolei uprawia politykę, aby prowadzić państwo w kierunku ciągłego rozwoju. Ten rozwój bywa bardzo odmienny zależnie od tego, czy państwo ma charakter komunistyczny, socjalistyczny czy kapitalistyczny. W każdym z nich przeważa inna ideologia i inne systemy wartości. Konsekwencją może być albo bezwzględne dobro obywateli, albo też całkowite ich uzależnienie i podporządkowanie systemowi władzy. Polityka to również sposób decydowania o tym, jak będzie wyglądać system administracji, na jakich prawach czy zasadach rozwinie się przemysł, rolnictwo czy kultura. Jeśli rządy sprawuje partia konserwatywna kraj będzie pozostawał pod wpływem tradycji i bardziej cenił nakłady na oświatę czy rodzinę niż na budowanie obiektów rozrywkowych albo futurystyczną naukę. Przez wszystkie decyzje polityczne rząd oddziałuje bezpośrednio na każdego obywatela, który pozostaje na końcu długiego łańcucha politycznych decyzji.

Mniejszości narodowe na świecie

Życie w obcym kraju, w którym większość społeczeństwa charakteryzuje się odmiennością kulturową, religijną a często także językową to trudny problem do pokonania. W wielu krajach mniejszości narodowe są faktem i albo efektem historycznego przejęcia ich ziem, albo wynikiem emigracji politycznej czy religijnej. Rejony Europy wschodniej to miejsce ciągłych przesunięć granic wynikających z pojawiania się kolejnego rządu, kolejnego systemu politycznego na tyle silnego, że wypierał te mniejsze i słabsze. Dzięki temu dziś po obu stronach polskiej granicy wschodniej i południowej można znaleźć niewielkie wioski, w których żyją odmienne kulturowo społeczności. Polityka państw ma ogromne znaczenie dla poziomu życia mniejszości narodowych. Zezwolenie na budowę szkół, sankcjonowanie prawne dokumentów w oryginalnym języku, zezwolenia na działalność organizacji narodowych oraz wiele innych elementów pozwala zachować tożsamość nawet w bardzo odległym kraju. Przykładem może być zorganizowana Polonia brytyjska czy amerykańska. Z drugiej strony mniejszość narodowa o zbyt dużej swobodzie może stanowić zagrożenie dla kraju, organizując demonstracje i próbując wywrzeć wpływy na decyzje państwowe. Doskonałym przykładem takiej sytuacji są Muzułmanie w Szwecji, którzy zakazali w jednym z miast obchodzenia świąt Bożego Narodzenia tłumacząc to naruszeniem ich religijnej godności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.