„Alfa i Omega” Program Leonardo da Vinci

Program Leonardo da Vinci jest częścią nowego programu edukacyjnego Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme). Będzie on realizowany od 1 stycznia 2007 r. do końca grudnia 2013 r.

Program ma na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wspiera także rozwiązania zwiększające przejrzystość i uznawalność kwalifikacji zawodowych w krajach europejskich, a także działania wzmacniające jakość kształcenia zawodowego i ustawicznego.

Program Leonardo da Vinci promuje innowacyjne podejścia do edukacji i doskonalenia zawodowego, w taki sposób, aby systemy kształcenia jak najpełniej odpowiadały potrzebom rynku pracy. Program Leonardo da Vinci wspiera także mobilność pracowników na europejskim rynku pracy, aby absolwenci i pracownicy zdobywali nowe kwalifikacje w czasie staży i praktyk zawodowych oraz doskonalili swoje umiejętności według nowoczesnych standardów. Niezwykle ważne jest przy tym kształtowanie otwartości i wrażliwości międzykulturowej, nauka języków obcych oraz umiejętności adaptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich.
Rozwój innowacji i modernizacja systemów kształcenia ustawicznego jest realizowana w ramach tzw. projektów tematycznych, natomiast wspieranie mobilności na europejskim rynku pracy odbywa się w ramach projektów wymian i staży.

Projekt pt. „Alfa i Omega-greckie doświadczenia w organizowaniu osobom bezrobotnym szkoleń motywacyjnych i zawodowych”

Projekt „Alfa i Omega- greckie doświadczenia w organizowaniu osobom bezrobotnym szkoleń motywacyjnych i zawodowych” zakładał wymianę doświadczeń pomiędzy 26 pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie a instytucją CVT AEGEAS w Grecji w zakresie szkoleń zawodowych i treningów motywacyjnych, poradnictwa zawodowego oraz nowych kierunków działalności gospodarczej.

Uczestnikami projektu była kadra kierownicza i pracownicy PUP w Chorzowie mający bezpośredni wpływ na aktywizację zawodową osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy.

Okres realizacji projektu: 1 stycznia do 30 września 2011r.
Korzyści dla uczestników:

możliwość poznania nowych metod i rozwiązań stosowanych w Grecji oraz zaznajomienie się z tamtejszą specyfiką pracy z osobami bezrobotnymi, pracodawcami i przedsiębiorcami,
kurs języka angielskiego z elementami kultury greckiej ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa branżowego wraz z materiałami szkoleniowymi i zaświadczeniem o ukończeniu,
zaświadczenie Europass Mobilność.
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme),

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.