Rozcieńczalniki i woski

Rozcieńczalniki

Terpentyna – podstawowy rozcieńczalnik farb – została obecnie zastąpiona syntetyczną benzyną lakową. Alternatywą możę być naturalny rozcieńczalnik i zmywacz destylowany z oleju żywicznego pochodzącego z drzewa balsa. Producenci farb naturalnych wyprodukowali też rozcieńczalnik ze skórek owoców cytrusowych. Jest on podobny do olejku cytrynowego, ale nie tak gęsty. Nie zawiera pestycydów używanych do ochrony drzew cytrusowych, gdyż proces ekstrakcji przebiega w’ niskiej temperaturze. Schnie krócej niż naturalna terpentyna i inne jej substytuty. Ten rozcieńczalnik może być używany przez osoby uczulone na terpentynę lub jej substytuty.

Wosk

Czysty wosk pszczeli daje delikatny połysk i zapach wszelkim rodzajom drewna użytego wewnątrz domu. Może być użyty do ochrony nowych i starych powierzchni drewnianych, wydobywając naturalne piękno słojów. Powszechnie dostępny jest wosk do mebli produkowany z wosku pszczelego i czystej terpentyny. Nadaje się on zarówno do zaimpregowanego jak i surowego drewna.

Producenci farby naturalnej oferują mieszaninę wosku pszczelego i wosków roślinnych, która daje trwałe, nie przepuszczające wody wykończenie i ma przyjemny zapach. Produkt ten nadaje się szczególnie na podłogi. Rozpuszczony wosk pszczeli można stosować zarówno na drewno, jak i korek, kamień czy glinę. Obydwa rodzaje wosku – stały i płynny można nakładać na podłogi uzyskując pół-przewodzące, nieelektryzujące się powierzchnie. Syntetyczne wykładziny dywanowa są dobrymi izolatorami elektrycznymi, dlatego gromadzą elektryczność statyczną. Harmonizują one z elektrostatyczną równowagą naszych organizmów. Zatem woskując podłogi można poprawić klimat w pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.