Naturalna obróbka powierzchni

Naturalna obróbka powierzchni

Środki konserwujące. Większość sprzedawanych środków konserwujących, szczególnie do drewna używanego na zewnątrz, zawiera trujące związki arsenu lub kreozot. Zamiast tych związków można użyć boraksu chroniącego drewno przed zagrzybieniem i szkodnikami. Sproszkowany boraks wnika w giąb drewna i zapobiega wylęganiu się jaj owadów. Dobrą impregnacją jest także smołowanie drewna użytego na zewnątrz smolą z drewna bukowego z olejno-żywicznym rozpuszczalnikiem. Tę metodę, zabezpieczającą drewno przed nasiąkaniem wodą a jednocześnie umożliwiająca mu oddychanie, można stosować w szklarniach, do powlekania mebli ogrodowych i innego drewnianego wyposażenia mającego ciągły kontakt z wilgocią. Nie ma ona przy tym żadnego szkodliwego wpływu na rośliny.

Preparaty uszczelniające i gruntujące

Większość preparatów uszczelniających do drewna jest wykonana na bazie poliuretanów i może wywoływać alergie. Spróbuj zagruntować drewno, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu, a także elementy z korka i gliny preparatami olejno-żywicznymi. Wnikają one głęboko uwypuklając słoje i strukturę, dają także długotrwałą ochronę. Innymi naturalnymi preparatami są lakiery na bazie olejów i żywic; nie przepuszczają wody i nadają powierzchniom delikatny połysk. Można nimi zabezpieczać nawet powierzchnie, na których przygotowuje się żywność, na przykład deski do krojenia i blaty kuchenne. Takimi lakierami mogą być także pokrywane podłogi i meble, zabarwione uprzednio naturalnymi pigmentami.

Barwniki i pigmenty

W sprzedaży są różne farby uzyskiwane z naturalnych składników roślinnych i mineralnych. Dzięki nim uzyskuje się wiele delikatnych kolorów zarówno w domu jak i na zewnątrz, bez zanieczyszczania środowiska. Naturalne pigmenty pochodzenia mineralnego są oczyszczonymi różnymi tlenkami metali wydobywanych z ziemi. Dzięki powszechnie produkowanym syntetycznym barwnikom uzyskuje się większą gamę kolorów.

Niektóre pigmenty są toksyczne i nie powinny być stosowane wewnątrz domu. Warto więc sprawdzić, jakie barwniki czy pigmenty oferuje sprzedawca. Mineralne i roślinne pigmenty można dodawać do naturalnych farb olejnych i wodnych, uzyskując szeroką gamę subtelnych pastelowych odcieni. Aby uzyskać szczególnie piękne wykończenie ścian można pokryć biały lub pastelowy podkład przeźroczystą „glazurą” uzyskaną z rozcieńczonych naturalnych pigmentów roślinnych. Można wypróbować różne techniki; nakładać cienko dwie, trzy warstwy farb o różnych kolorach lub też – aby wzmocnić kolor – nakładać kilka warstw tego samego koloru. Ten sposób malowania umożliwia wielką rozmaitość wykończenia ścian.

Bejca do drewna wewnątrz domu, uzyskiwana z wyciągów roślinnych, doda ciepłych tonów i uwypukli słoje. Zabejcowane powierzchnie można pokryć naturalnym lakierem lub woskiem, co utrwali kolor i nada im połysk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.