Luka informacyjna o materiałach budowlanych

Luka informacyjna

Ocenianie zalet i wad różnych materiałów budowlanych stało się skomplikowaną nauką. Większość materiałów jest klasyfikowana według narodowych i międzynarodowych norm. Oceniają one takie właściwości materiałów jak wytrzymałość, sprężystość, gęstość, masa, porowatość oraz przewodnictwo cieplne i ognioodporność. Wszystkie materiały muszą być testowane i zgodne z tymi normami.

W wielu krajach nie istnieją jednakże normy dotyczące zagrożeń dla zdrowia robotników budowlanych i użytkowników budynków. Niepokojący jest także brak informacji dotyczącej skutków dla środowiska i zagrożeń ekologicznych, szczególnie w odniesieniu do materiałów syntetycznych. Producenci i dostawcy na ogół nie przekazują takich informacji, bo – być może – sami ich nie mają.

Jako konsumenci nie wiemy, jak dużo energii zostało zużyte do produkcji i przetwarzania różnych materiałów, ani czy na przykład twarde drewno pochodzi z plantacji czy też z zagrożonego lasu tropikalnego. Trudno jest ocenić, czy surowce w produktach metalowych są nowe, czy pochodzą z odzysku, a także jaki wpływ na środowisko ma ich wyprodukowanie i używanie. Producenci i dostawcy tych wyrobów zużywają ogromne ilości zasobów Ziemi; ponoszą więc niekwestionowaną odpowiedzialność za konsekwencje tej działalności dla środowiska.

Potęga konsumenta

Nacisk konsumentów na przemysł żywnościowy spowodował ograniczenie używania dodatków i środków konserwujących oraz zwiększoną promocję zdrowej żywności. Należy wywrzeć podobną presję na przemysł budowlany, aby materiały budowlane były zdrowsze i w większym stopniu odtwarzalne. Jeśli będzie większy popyt na takie materiały, producenci odpowiednio zareagują. Konsumenci wyrażają swoją opinię o produktach, dokonując wyboru. Są coraz bardziej zainteresowani nie tylko samym artykułem, który kupują, ale także surowcami i procesem jego produkcji. Wprowadzenie na rynek niektórych czystszych wyrobów wskazuje, że handlowcy zaczynają reagować właściwie. Obecne już na rynku „zielone” (ekologiczne) produkty promują styl życia, który harmonizuje ze środowiskiem. Ale materiały budowlane i dekoracyjne są w dalszym ciągu zdominowane przez artykuły pochodzenia petrochemicznego. Ostatnio jednak tradycyjna cegła, drewno i kamień przeżywają renesans; coraz bardziej popularne stają się też materiały takie, jak linoleum, naturalne tkaniny i farby.

Oznaczenie ekologiczne

Wiele krajów wprowadza obecnie oznakowanie produktów przyjaznych środowisku. Na przykład:

Green Seal – znak nadawany ekologicznym produktom (także usługom) przez niedochodową organizację o tej nazwie, działającą w Stanach Zjednoczonych.

EU Ecolabel – znak przyznawany od 1992 roku przez ochotniczą komisję w Unii Europejskiej produktom ocenionym pozytywnie pod kątem wpływu wywieranego na środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.