Zdrowe, miłe dla ucha środowisko

Zdrowe, miłe dla ucha środowisko

Po rozwiązaniu, na tyle na ile jest to możliwe, problemów z hałasem zewnętrznym i wewnętrznym, można przystąpić do stworzenia wnętrzu domu przyjemnej dla ucha atmosfery, dającej mile wrażenia i odpoczynek. Jakość dźwięku we wnętrzu zależy od mieszaniny dźwięków bezpośrednio płynących od ich źródła do ucha oraz dźwięków odbijających się od różnych powierzchni. Natężenie dźwięku odbitego zależy od rodzaju i liczby powierzchni odbijających – na przykład pokój, w którym są głównie twarde powierzchnie i goła podłoga, będzie wytwarzać echo i w konsekwencji wrażenie przestronności.

Jeżeli pokój ma stwarzać bardziej przytulne i intymne wrażenie, powinny się w nim znaleźć powierzchnie pochłaniające dźwięki, na przykład grube zasłony, dywany czy wykładziny dywanowe na podłogach. Dobre efekty dają też makaty i kilimy na ścianach, grube papierowe tapety oraz miękkie meble, parawaniki i rośliny.

Działając bardziej aktywnie, można w poszczególnych pokojach stworzyć dźwięki przyczyniające się do powstania różnej dźwiękowej atmosfery w różnych miejscach domu. Rodzaj dźwięku zależy od osobistych upodobań, ale jego poziom powinien być na tyle niski, by osoba znajdująca się w pomieszczeniu nie była w’ pełni świadoma jego występowania. Można na przykład zainstalować, w odpowiedniej oprawie, miniaturową kompozycję wodną i uzyskać w tle delikatny dźwięk przepływającej wody. Naturalnym otoczeniem dla takiej kompozycji byłaby oczywiście cieplarnia, ale może też być miłym akcentem w pokoju dziennym, jadalni czy sypialni. Małe dzwoneczki, blisko siebie zawieszone elementy szklane lub metalowe, czy patyczki bambusowe wydające delikatne dźwięki pod wpływem ruchu powietrza dodadzą subtelnych odcieni do już występujących w danym pokoju dźwięków.

Niezależnie od normalnej muzyki pojawia się coraz szerszy wybór nagrań z dźwiękami przyrody, przybliżając naturę do naszych domów i mieszkań.

Naturalnych dźwięków może nam też dostarczyć ogród obsadzony drzewami i krzakami o dużych liściach, szeleszczących przy każdym podmuchu wiatru. Krzewy z owocami i budki lęgowe oraz mały staw czy fontanna przyciągną ptaki śpiewające. Bambus, trzcina i wysoka trawa nie tylko pięknie wyglądają w połączeniu z wodą, ale reagują też na najmniejszy ruch powietrza w ogrodzie, wydając specyficzne, przyjemne dźwięki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.