Zapach jako część składowa w urządzaniu mieszkania

Zapach jako część składowa w urządzaniu mieszkania

Znamienne, że większość pism poświęcona urządzaniu wnętrz pełna jest informacji dotyczących sposobu dobrania kolorów i formowania przestrzeni przez odpowiednie ustawienie mebli, a sporadycznie jedynie wspomina o źródłach zapachowych jako elemencie kompozycji.

Jeżeli już pojawia się ten temat, to na ogól w kontekście czystości i sterylności powietrza, a w większości nowoczesnych wnętrz panuje zdecydowanie nieprzyjemny zapach ostrzegający nas o dużym stężeniu zanieczyszczeń, bądź nieświeże powietrze pełne nie zawsze miłych zapachów kuchennych. Prawidłowy projekt urządzenia wnętrza powinien jednak uwzględniać i aspekt „zapachowy” mieszkania.

„Odtruwanie” domu

Aby wyeliminować przykre i szkodliwe zapachy, konieczne jest odtrucie i oczyszczenie całego mieszkania. Na początek najlepiej jest skorzystać z następujących rad:

• Usuń lub ogranicz wszystkie źródła nieprzyjemnych zapachów. Stopniowo staraj się zastąpić wszystkie przedmioty z tworzyw sztucznych przedmiotami zrobionymi z materiałów naturalnych. Nie chodzi przy tym tylko o meble, zwracaj również uwagę na szczegóły – z czego zrobione są zasłony, dywany, a nawet obrusy. Pomaluj ściany farbami nieszkodliwymi dla zdrowia. Wszystkie składniki naturalne wydzielają swój własny, delikatny zapach, który oddziałuje na nas w sposób terapeutyczny.

• Utrzymuj wszystkie pomieszczenia, a także wnętrze kredensu, szafek kuchennych i lodówki w czystości. Używaj nietoksycznych środków czystości, jak na przykład ziołowych mydeł, szamponów, naturalnych past do podłogi i czyszczenia mebli. Powinny być albo całkowicie bezwonne, albo o lekkim naturalnym zapachu. Do usuwania nieprzyjemnych zapachów stosuj sodę oczyszczona.

• Pamiętaj o regularnym przewietrzaniu pomieszczeń. Nie zapominaj o łazience, toalecie i kuchni – miejscach, gdzie gromadzi się najwięcej nieprzyjemnych zapachów.

Terapia zapachowa

Jest to bardzo stara dziedzina ziołolecznictwa, wywodząca się ze starożytnych Chin i Indii. Olejki eteryczne otrzymywane z wyciągu z kwiatów, liści, korzeni, nasion i żywicy mogą być wmasowywane w skórę, bądź dodawane do wody w trakcie kąpieli, lub wdychane bezpośrednio podczas inhalacji. Olejki pomagają w leczeniu wielu dolegliwości, a także wpływają stymulująco na ciało i umysł, przyczyniając się do zwiększenia życiowej energii.

Istnieje wiele teorii próbujących wyjaśnić zasady działania terapii zapachowej. Chociaż brakuje dowodów naukowych potwierdzających skuteczność tej terapii, za najbardziej prawdopodobne przyjęło się uważać, że olejki stymulują receptory węchowe i receptory na powierzchni skóry; powstałe w ten sposób impulsy są przekazywane poprzez układ nerwowy do mózgu i przysadki, która wydziela liczne hormony, m.in. regulujące przemianę materii i czynności wielu innych gruczołów dokrewnych.

Terapia zapachowa pomaga w odprężeniu organizmu i poprawia wrażliwość wszystkich zmysłów, włącznie ze zmysłem węchu.

Bezwonny dom

U wielu osób, wrażliwych na działanie silnych związków chemicznych, nastąpił prawie całkowity zanik zmysłu węchu, ale osoby te przez odpowiednią kurację mogą go odzyskać z powrotem. Dla osób cierpiących na alergie może okazać się konieczne wydzielenie części domu lub przynajmniej osobnego pomieszczenia, które byłoby całkowicie bezwonne.

Dla cierpiących na tego rodzaju przypadłości niejednokrotnie może być bardzo trudne zidentyfikowanie źródła alergii. Dlatego właśnie specjalistyczne ośrodki często zatrudniają w charakterze konsultantów wyleczonych pacjentów, którzy obdarzeni szczególną wrażliwością – z łatwością mogą określić pochodzenie jakiegoś przykrego lub alergennego zapachu. Możliwe, że silnym alergenem jest gaz ziemny. Jeżeli zostanie to potwierdzone badaniami klinicznymi, może się okazać konieczne przerwanie dostaw tego gazu do domów. Jednak powinno to być ostatecznością, w związku z dużymi kosztami takiego przedsięwzięcia. Trzeba też zadbać o usunięcie innych substancji uczulających. Może być konieczne zainstalowanie systemu filtrów. Osoby źle znoszące zapach farb naturalnych powinny spróbować użycia farb bezzapachowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *