Kompetencje Parlamentu Europejskiego
Parlament Europejski to kluczowy organ Unii, decydujący o jej głównych sprawach. Zasiadający w nim eurodeputowani są wybierani na 5-letnie kadencje przez obywateli państw należących do Unii. Obecnie liczba jego posłów wynosi 754 osoby. Oficjalnie, siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale większość obrad odbywa się w Brukseli (tam również znajdują się biura posłów i komisji parlamentarnych). Do głównych zadań tego organu należy uchwalanie praw i budżetu Unii. Co ciekawe, europosłowie nie mają prawa inicjatywy ustawodawczej (przywilej ten należy wyłącznie do Komisji Europejskiej). Parlament zatwierdza jednak skład Komisji (włącznie z jej przewodniczącym) i może doprowadzić do jej rozwiązania (wskutek przegłosowania wotum nieufności). Przyjmuje sprawozdania z prac Komisji, a także obrad Rady Europejskiej. W jego mocy jest również powoływanie Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, lecz może być sam adresatem petycji, zgłaszanych przez obywateli Unii. Przez dwa i pół roku obradami Parlamentu kieruje przewodniczący (jest także formalnym przedstawicielem organu na arenie międzynarodowej), którego posłowie wybierają spośród siebie. W latach 2008-2012 stanowisko to zajmował Jerzy Buzek. Podczas posiedzeń używane są wszystkie języki, jakimi porozumiewają się eurodeputowani – wypowiedzi są na bieżąco tłumaczone.
Unia a nasz kraj
Jak wiadomo od wielu lat nasz kraj należy do Unii Europejskiej. Na przestrzeni tych lat na pewno można zaobserwować różne zmiany zarówno te pozytywne jak i negatywne. I tak naprawdę dla każdego z nas wstąpienia do unii będzie miało inne skutki. Są, bowiem takie grupy społeczne jak rolnicy czy też przedsiębiorcy, którzy bardzo dużo zyskali na takiej współpracy. Również i szkoły za fundusze europejskie mogły wyremontować wiele swych klas. Oprócz tego szpitale mogły zakupić potrzebny sprzęt do leczenia. Jednak jak wiadomo nadal w naszym kraju stan służby zdrowia daleki jest od pożądanego i tak naprawdę wielu pacjentów zastanawia się, na co tak naprawdę zostały wydane pieniądze gdyż coraz częściej można słyszeć, że kolejny szpital zostaje zamknięty. Jednak na pewno Unia pozwoliła się wielu osobom rozwinąć na różnych płaszczyznach. Z drugiej jednak strony są też minusy tego wstąpienia. Jak wiadomo wiele państw otworzyło swe granice na rynku pracy i nasi obywatele w bardzo dużych grupach cały czas decydują się na wyjazdy migracyjne. I wówczas z naszego kraju ucieka nam wielu wykształconych młodych osób. Również fakt, iż gdy jeden kraj w Unii ma kryzys tak naprawdę odbija się to i na innych. A jak wiadomo nasze państwo nie należy do bogatych. I dodatkowe problemy mogą nas cały czas osłabiać.
Zmiana u prezydenta
Jak wiadomo w naszym kraju najwyższa głowa państwowa to prezydent. I to on musi zatwierdzać wszelkie ważne ustawy. W momencie, gdy na nich nie będzie akceptacji prezydenta taka ustawa nie może zostać zatwierdzona. Również prezydent ma prawo do tego by taką ustawę nie zaakceptować. Osoba ta ma bardzo wielu ludzi, dzięki czemu bardzo dokładnie może on się przyjrzeć proponowanym zmianom. Jest to bardzo ważne, gdy prezydent nie musi wcale znać się na wszystkich sprawach. A jak wiadomo nie może on się sugerować swymi wewnętrznymi emocjami, ale musi zwracać uwagę na dobro całego kraju. Z drugiej strony w naszym kraju rola prezydenta nie jest aż tak duża. Na pewno więcej możliwości ma premier. Oczywiście obie te osoby będą reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej. Ale jak można zauważyć to właśnie premier rozmawia z wieloma politykami. I to on załatwia wiele spraw na arenie światowej. Dlatego też coraz częściej mówi się o tym by rola naszego prezydenta została zniesiona do minimalnej. Tak naprawdę są politycy, którzy raczej zdecydowaliby się na zniwelowanie takiej funkcji w naszym kraju. Oczywiście jak widać na przykładzie innych państw nie jest to zły pomysł. Ale wówczas to premier będzie musiał objąć dużo obowiązków. A w naszym kraju to jednak prezydenta cieszy się większym zaufaniem niż premier.