Samorządy terytorialne – miejsce wykształconych
Przekazanie szerokiej miary uprawnień dla samorządów terytorialnych ma w sobie głęboki sens i rozpoczyna nowoczesne podejście do polityki opartej na społeczeństwie obywatelskim. Jednak, żeby takie postępowanie miało sens, samorządy terytorialne muszą być oparte na wykształconych ludziach i jednocześnie patriotach regionu. W ten sposób dochodzimy do nowoczesnego podejścia do osób, które powinny wejść w skład samorządów terytorialnych. Muszą to być osoby, które zdobyły wykształcenie i wiedzą jak doprowadzić do rozwoju danego regionu. Tak naprawdę powinni dobrze rozumieć zagadnienia marketingu i zarządzania. Problemem dzisiejszych władz lokalnych, jest brak doświadczenia poszczególnych pracowników w tematach współczesnych metod rozwoju, zasad postępowania z dotacjami finansowymi, czy nawet podstawowych zagadnień związanych z promocją. Marketing to dzisiaj podstawa wszelkiego rodzaju sprawowania władzy. Każdy musi poznać polityków, również samorządowców, z jak najlepszej strony. Właśnie do tego trzeba odpowiedniej promocji, reklamy, zarządzania. Właśnie tak dochodzimy do zdania, że samorządy terytorialne powinny się opierać na osobach wykształconych w kierunku marketingu, zarządzania, czy public relations. Tak stworzymy dobrze prosperujące samorządy, które będą mogły pomóc w rozwoju całego państwa.
Decentralizacja państwowa w szerokim pojęciu
Samorządy terytorialne, czy je dobrze znamy? Często tak naprawdę nie wiemy jak wielką władzę dzierżą w swoich rękach. To szczególny rodzaj polityków, bo tak naprawdę są dużo mniej zależni od władz rządowych, jednocześnie sprawując pieczę nad małymi terenami, których potrzeby zwykle bardzo dobrze znają. W obecnym świecie spotykamy się z ideą decentralizacji państwowej, czyli zjawisku mającym na celu przekazywanie władzy w coraz szerszym zakresie samorządom terytorialnym. W ten sposób te małe rządy, politycy województwa, powiatu, czy gminy, będą miały dużo większe możliwości i odpowiedzialność, natomiast politycy rządowi, ministrowie, będą mogli działać bardziej całościowo. Czy to dobry kierunek? Każdy wyrabia sobie zdanie sam. Jednak wszystko wskazuje na to, że przy zachowaniu odpowiednich relacji, obowiązków i przywilejów władz lokalnych i centralnych, taki system może się sprawdzić. Konstytucja gwarantuje sprawdzalność organów samorządowych, zabezpiecza w sytuacji, gdy samorządy sobie nie radzą, jednak to wszystko zależy od sposobu wprowadzania reform. Decentralizacja może wspomóc rozwój lokalny i przez to małymi krokami doprowadzić do rozwoju całego kraju. To warta rozważenia inicjatywa, naszych władz, która mogłaby doprowadzić do poprawienia sytuacji Polski przy zachowaniu ostrożności i odpowiednich założeń.
Władcy Babilonu – autorytarni monarchowie
Mówiąc o politykach takich jak Józef Stalin, czy Adolf Hitler, często wspominamy, że tak naprawdę byli czczeni przez swoich sprzymierzeńców, a nawet wymagali takiej czci. Jednak wymaganie czci i autorytarność władzy pojawiła się dużo wcześniej. Wszystkie mocarstwa starożytnego świata, opierały się na autorytarnych jednostkach. Tak było z Egiptem z faraonami, Asyrią, z ciemiężcami w postaci władców, Babilonem z silnymi dynastiami, czy nawet Rzymem, ze znanym nam dobrze Juliuszem Cezarem. Skupmy się jednak chwilę na Babilonie. Historia tego mocarstwa opiera się na jednym mieście – państwie, tak silnie zabezpieczonym, że wręcz nie do zdobycia. Jednak Babilon znany jest też z autorytarnych władców, ogromnych podbojów, władców, którzy sięgnęli nawet po Egipt i oczywiście z ogromnego bałwochwalstwa. Szczególnie znanym królem, opisanym również na kartach Biblii jest oczywiście Nebukadneccar. To był faktycznie autorytarny władca, który wymagał czci społeczeństwa i postępował zgodnie ze swoją wolą, ewentualnie pytając o radę wróżbiarzy. To monarcha, który zbudował mocarstwo światowe, razem ze swoimi przodkami i zastępcami, opierające się na czci króla i wielu kulturach, które wprowadziły zamęt w religię Babilonu. Tego rodzaju władcy bardzo dużo zdobywają i szybko tracą i tak również było w tym przypadku.