Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

W Polsce ogromną rolę w sprawowaniu rządów, ma Rada Ministrów. Nic w tym dziwnego, każda z tych grup ma swój obszar działalności, dzięki czemu dobierane do tej grupy osoby są wysoko wyspecjalizowane. Jednym z ważniejszych ministerstw, które funkcjonuje w Polsce jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To organizacja, która wykonuje szereg zadań. To właśnie do nich należą wszelkie obowiązki administracyjne i osobowe w kierowaniu obrazem Polski w oczach reszty świata. Od 2007 roku funkcję ministra spraw zagranicznych sprawuje Radosław Sikorski, choć spotykamy się z wieloma zaskakującymi informacjami na jego temat, to jednak urząd ten udaje mu się utrzymać przez kolejne lata, a Polska zdecydowanie nie jest skompromitowana w oczach świata. Do pomocy ministrowi przydziela się jeszcze cały sztab ludzi. Ma do dyspozycji doradców, sekretarza i podsekretarzy, dyrektora służb zagranicznych, szefa gabinetu politycznego i rzecznika prasowego. Ci wszyscy ludzie, wykształceni do sprawowania tego rodzaju funkcji, kierują wizerunkiem Polski za granicą. Jednak MSZ, nazywana w skrócie, mimo powszechnej opinii, że spotyka się tylko z przedstawicielami innych państw, ma ogrom innych zadań. Chociażby kieruje pracą przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, czy kieruje administracją rządową spraw zagranicznych. Musimy przyznać, że te osoby mają pełne ręce pracy.

Barack Obama – nowoczesny przywódca

Prezydenci Stanów Zjednoczonych od wielu, wielu lat są przykładami sprawowania władzy dla reszty świata. Te osobistości tworzą nowe trendy w kierowaniu polityką. Nic w tym dziwnego, przecież Stany Zjednoczone, to mocarstwo światowe, które na dodatek na ogromnym terenie, ma przedstawicieli ogromu kultur, w tym wiele wybitnych jednostek. Nazwiska prezydentów USA są znane każdemu z nas, a ich głowy wykute w skale, przez wiele lat są podziwiane. Jednak warto się skupić na tym, co dzieje się teraz. Po latach, w których panował George Bush, nastał czas nowego polityka, Baracka Obamy. Polityk wywodzący się z partii demokratycznej, pojawił się w pewnym sensie znikąd, pokonał Hilary Clinton, pewną swojego zwycięstwa i od tego czasu panuje w USA. Co w tym dziwnego, albo nowego? Barack Obama przede wszystkim jest ciemnoskóry, w kraju tak bardzo rasistowskim, jest to pierwszy prezydent, będący przedstawicielem innej rasy. Poza tym ten prezydent posługuje się nowoczesnymi metodami marketingowymi. Dla przykładu jego blok zna miliony osób na całym świecie. Jest jeszcze coś, został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, za swoje dokonania podczas sprawowania urzędu prezydenta, co nie zdarzyło się wcześniej. Ten fakt wzbudza wiele kontrowersji i pytań, tak samo jak cała osoba Baracka Obamy – nowoczesnego przywódcy mocarstwa światowego, Stanów Zjednoczonych.

Pokojowa Nagroda Nobla

Politycy, grupa osób, która w całym świecie ma ogromną władzę, nawet nad życiem każdego człowieka z osobna. To nie tylko zawód, czy wiedza, to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Politycy muszą sprawować władzę w taki sposób, aby polepszyć sytuację na każdym szczeblu organizacji państwowej. Ciężko sobie wyobrazić jak wyglądałoby życie, bez tych osób, chociaż w ciągu ich życia bardzo często okazuje się, że są oni traktowani, jako zło konieczne. Oczywiście idealistyczny obraz polityka, to coś, co istnieje tylko w teorii, w praktyce okazuje się, że wiele z tych osób, faktycznie o rządzeniu krajem myśli jak o każdym innym zawodzie, chcąc po prostu dostać jak najwyższą wypłatę. Są jednak osoby, które faktycznie chcą coś zrobić dla kraju, zmienić stan rzeczy, w którym się znaleźli. Takie osoby mają nagrodę za swoje starania, szczególnie te, które są krokiem milowym w kształtowaniu się sytuacji społecznej w państwie. Chodzi nam o Pokojową Nagrodę Nobla. To specjalne wyróżnienie, którego potrzebę dostrzegł Alfred Nobel, a które każdego roku trafia do rąk kolejnej osoby. Dnia 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla, w Oslo, odbywa się uroczyste wręczenie nagrody. Oprócz zastrzyku gotówki, to przede wszystkim ogromne wyróżnienie dla osób, które chciały dokonać zmian i im się to udało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *