Totalitaryzm kontra demokracja
Na świecie istnieje wiele różnych systemów rządów, które cechują się odmiennym podejściem do traktowania społeczeństwa i jednostki, jako jego elementu. Do najbardziej skrajnych można z pewnością zaliczyć społeczeństwo totalitarne oraz demokratyczne. Z pierwszym przypadkiem kojarzy się system rządów autokratycznych, w którym najważniejsza jest władza, a jednostka praktycznie się nie liczy, stanowiąc masę niezbędną, aby w ogóle istniało państwo. Taki system władzy powstaje najczęściej poprzez przewrót polityczny i obalenie poprzedniego rządu, a następnie narzucenie władzy, najczęściej o charakterze wojskowym. W totalitaryzmie nie ma miejsca na problemy społeczne, bo nie ma partii politycznych, organizacji, a wszelkie przejawy protestu są tłumione krwawo. Typowe elementy władzy w takim państwie, to jedna masowa partia, do której należą wszyscy, kontrola partii przez władzę najwyższą, monopol rządu na środki masowego przekazu i produkcję broni, oficjalna ideologia narzucona przez władze, a także policja o charakterze terrorystycznym. Przeciwieństwem totalitaryzmu może być demokracja, w której każdy obywatel ma prawo głosu, a rząd wybierany jest przez wszystkich członków społeczeństwa. W państwie demokratycznym z założenia każdy obywatel ma wpływ na jego kształt, co odbywa się poprzez bezpośrednie wybieranie swoich przedstawicieli o określonych poglądach.
Politycy wobec prawa
Politycy to osoby, które często poddawane są ocenie opinii publicznej, a posługując się niezbyt etycznymi metodami zdyskredytowania przeciwników często wyciągają na światło dzienne liczne ciemne sprawki, które niekiedy oscylują na granicy prawa. Polityk nie jest osobą nietykalną i podobnie jak każdy inny obywatel może odpowiadać za swoje czyny przed odpowiednim organem. Każdego przedstawiciela władz obowiązuje przede wszystkim odpowiedzialność konstytucyjna. Może ona mieć charakter jednostkowy, dotyczący konkretnej osoby, albo określonej grupy tworzącej konkretną strukturę. W różnych krajach europejskich konstytucje w różnych sposób tłumaczą ten rodzaj odpowiedzialności odnosząc ją zarówno do całego rządu, jak i tylko do wybranych jego członków. Przykładem mogą być Niemcy, w których ten rodzaj konsekwencji obejmuje jedynie prezydenta. W większości państw europejskich za czyny karalne zarówno w ujęciu przestępstw politycznych jak i kryminalnych członkowie rządu odpowiadają przed najwyższym trybunałem. Zdrada najczęściej nie jest objęta prawem łaski. Dotyczy to zarówno systemów monarchii, w których na czele stoi król, jak i prezydenta w krajach demokratycznych. Każdy polityk ponosi tez odpowiedzialność karną w przypadku ciężkich przestępstw. W takich sytuacjach zostaje on pozbawiony immunitetu.
Islam na forum międzynarodowym
Specyficzny charakter religii, jaką jest islam powoduje, że z roku na rok narasta wokół niego wiele dyskusji i kontrowersji, nawiązujących między innymi do skojarzeń z terroryzmem. Nie ma drugiej religii na świecie, która wzbudzałaby tyle emocji oraz pozytywnych i krytycznych opinii. O samym islamie pisze się głównie negatywnie, a większość opinii skłania się ku stwierdzeniu, że nie ma czegoś takiego, jak umiarkowany islam, a każdy wyznawca tej religii jest potencjalnym zagrożeniem dla innych społeczności. Wypowiedzi samych Muzułmanów wskazują na chęć ich dominacji na świecie i narzucenia innym swojej religii. Uznawanie tzw. szariatu za jedyne słuszne prawo na świecie sugeruje, że wszystkie społeczeństwa świata, które nie opierają się na jego zasadach uznawane są za niewiernych i trzeba ich tępić. W rzeczywistości z wypowiedzi samych muzułmańskich duchownych wynika, że terroryzm to tylko skrajna odmiana islamu i to wcale nie będąca wiernym przejawem zasad Koranu. Ten ostatni nakazuje wprawdzie bezwzględne podporządkowanie zasadom religijnym i uznaje jedną religię, ale nie nakazuje zarazem zwalczania innych. Faktem pozostaje, że islamiści stanowią zagrożenie na całym świecie i chociaż stanowią zaledwie część wielkiej islamskiej społeczności wykonując wyroki w imię Allacha potrafią zastraszyć nawet najbardziej rozwinięte społeczności.