Domy o zapachach naturalnych
Stosowanie roślin i ziół zapachowych w celu podniesienia walorów mieszkalnych znane było już w starożytnym Egipcie. Niektóre zioła kładziono również do grobowców. W starożytnej Grecji i Rzymie, a także w czasach późniejszych, używano powszechnie różnego rodzaju roślin zapachowych, sprowadzanych ze Wschodu. W średniowieczu bardzo modne były ogrody porośnięte ziołami wykorzystywanymi zarówno do celów kulinarnych, jak i w medycynie. Niektóre zioła rozrzucano na podłodze w pokoju lub wieszano pod sufitem w celu zapewnienia świeżego i przyjemnego zapachu. Dopiero od niedawna sztuczne środki zapachowe wypierają coraz skuteczniej zapachy pochodzenia naturalnego.
Olejki eteryczne
Terapię zapachową olejkami eterycznymi można przeprowadzić samemu w warunkach domowych. Wlej kilka kropli olejku do gorącej wody i spędź w takiej kąpieli co najmniej 10 minut. Kilka kropli można również wlać do odświeżacza powietrza lub spryskać małą ilością olejku eterycznego grzejnik lub żarówkę. Mydełka o naturalnych zapachach należy wkładać do szuflad z bielizną i pod poduszkę. Spośród wielu dostępnych olejków eterycznych na szczególną uwagę zasługują:
• Olejek lawendowy – bardzo silne działanie odprężające; kilka kropel dolanych do kąpieli ułatwia zasypianie. Kompresy z wyciągu lawendy ułatwiają gojenie się ran; odstrasza mole.
• Olejek różany – otrzymywany z różnych gatunków róży (głównie róży damasceńskiej); łagodzi stres i poczucie depresji; ma także właściwości antyseptyczne.
• Olejek sandałowy (otrzymywany z sandałowca) – ułatwia rozluźnienie mięśni i dobrze oddziaływa na układ krążenia; kilka kropel można wlać wieczorem do nawilżacza powietrza.
• Olejek rumiankowy – w terapii zapachowej stosowany jako środek uspokajający; dodać sześć kropli do wanny w trakcie kąpieli, bądź zmieszać tę samą ilość olejku z pięcioma łyżeczkami do herbaty oleju sojowego i wmasować całość w skórę.
• Olejek melisowy – stosowany już od czasów starożytnych jako środek odprężający; używany również do czyszczenia mebli.
• Neroli (otrzymywany z kwiatów gorzkiej pomarańczy) – działa uspokajająco; do masażu – pięć kropel neroli na dwie łyżeczki do herbaty oleju sojowego; należy pamiętać o zachowaniu proporcji.
Jak wzmocnić zapachy w mieszkaniu
• Ustaw pachnące kwiaty w różnych miejscach domu, posadź w doniczkach aromatyczne zioła lub powieś ich wiązki w kuchni.
• Posadź pachnące rośliny i kwiaty w skrzynkach na oknach i balkonach lub w ogrodzie w pobliżu okien i drzwi. Wiele gatunków kwiatów, na przykład róże, fiolki, goździki, lilie i jaśmin wydzielają silny „słodki”, lekko duszący zapach – zioła natomiast pachną przeważnie ostro i orzeźwiająco.
• Do miseczek i podobnych naczyń, a także do świeczników, odświeżaczy powietrza (ale nie w aerozolu) i nawilżaczy można dodać parę kropel olejków eterycznych.
• Używaj pojemników z pachnącego drewna – cedru, sandałowca, jałowca, hi-kory; czyść meble pachnącymi ziołowo naturalnymi pastami i olejkami.
• Stosuj różnorodne kombinacje ziół i kwiatów, które dodadzą subtelnego i oryginalnego zapachu w mieszkaniu, szczególnie jeżeli nie masz ogrodu.
Stosowanie ziół
Zioła dodają potrawom smaku i aromatu, a także działają konserwująco. Wyciągi z niektórych ziół są lecznicze, z innych – są doskonałymi środkami czyszczącymi, odświeżaczami powietrza i środkami owadobójczymi. Można stworzyć wiele cudownie pachnących miejsc, wkładając w szuflady szafy i inne miejsca torebki zapachowe lub sporządzając zapachowe potpourri. Z ziół można też domowymi sposobami otrzymać pigmenty do barwienia; można też samemu wykonać świece zapachowe.
• Aby zrobić torebkę zapachową, należy do małego lnianego lub bawełnianego woreczka włożyć mieszankę dobrze wysuszonych ziół i dokładnie ją zaszyć. Można dodać kroplę olejku rozmarynowego, ore-ganowego i lawendowego (aby wzmocnić lub odświeżyć zapach). Torebki takie można umieścić w szafkach, szufladach lub rozwiesić między ubraniami na wieszakach.
• Sporządzenie ziołowych potpourri zapachowych kompozycji ziołowych jest bardziej skomplikowane. Na dnie słoja układamy na przemian kilka 2-3 cm warstw dobrze ususzonych kwiatów i ziół, przesypując każdą warstwę połową łyżeczki soli kamiennej (nie warzonej) i proszku z korzenia fiołkowego (kłącza kosaćca żółtego). Słój należy szczelnie zamknąć i umieścić na trzy tygodnie w ciemnym miejscu. Po tym czasie zawartość słoja wysypać do miski i dokładnie wymieszać, spryskując jednym lub dwoma rodzajami olejków eterycznych. Przykład takiego ziołowego ogródka: 6 łyżek mięty, 4 rozmarynu, 4 melisy, 1 szałwii, 1 pokruszonych liści laurowych, 2 majeranku, 1/2 tymianku, 2 soli, 2 korzenia fiołkowego; do gotowej mieszanki dodać 1 łyżeczkę olejku rozmarynowego i 1/2 łyżeczki olejku oreganowego.
• Aby zrobić „kulę zapachową” należy pomarańczę, cytrynę czy limonę gęsto ponakłuwać (jedno – środkowe – nakłucie powinno być na wylot); w miejsca nakłuć wcisnąć goździki tak, by wystawały i pokrywały całą powierzchnię. Walory zapachowe można zwiększyć obtaczając kulę w sproszkowanym cynamonie, imbirze, gałce muszkatołowej i korzeniu fiołkowym. Zostawić owoc w suchym ciemnym miejscu do wyschnięcia; gdy jest już twardy, przez środkowy otwór przewlec wstążkę lub sznurek i powiesić w wybranym miejscu.
• Aby mieć „zapachową poduszkę” można włożyć torebki zapachowe między poduszkę a poszewkę. Torebki należy wymieniać co roku. Oto przepis na tzw. „wiejską poduszkę”: 3 części tawuły, 3 rzepiku, 2 kapryfolium. Przepis na „poduszkę chmielową” (ułatwiającą zasypianie): 4 części chmielu, 2 marzanny, 2 rumianku.