Zanieczyszczenia wewnątrz domu
Wiele zanieczyszczeń powietrza w domu powstaje nie na zewnątrz, lecz jest produkowane w środku. Badania w Stanach Zjednoczonych wykazały, że powietrze wewnątrz domu może być nawet dziesięć razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Jeżeli nawet zanieczyszczenie powietrza w domu nie jest wielkie, to jesteśmy na nie narażeni przez długi czas. Zanieczyszczenia te są w dużym stopniu spowodowane powszechnym stosowaniem syntetycznych materiałów budowlanych i wykończeniowych, mebli, tkanin i domowych chemikaliów (na przykład środków czyszczących). Dołączyły one do już znanych substancji zanieczyszczających, takich jak kurz, bakterie i grzyby, tworząc w naszych domach bardzo niebezpieczne środowisko.
Szczelne budynki
Od czasu kryzysu energetycznego lat siedemdziesiątych i wzrostu cen energii, zaczęto budować domy bardziej energooszczędne. Duże oszczędności energii daje dobre uszczelnianie całej struktury domu oraz okien i drzwi. Bardzo dobre rezultaty uzyskuje się przez zastosowanie do wypełniania szpar w konstrukcji budynku (wokół drzwi, okien itp.) wprowadzanych pod ciśnieniem mas (np. poliuretanowych), ulegających spienieniu w zetknięciu z powietrzem. Powstała w ten sposób pianka wciska się w nieszczelności, tworząc po stwardnieniu doskonałą izolację. Takie dokładne uszczelnienie budynku zmniejszyło w zasadniczy sposób wentylację. Podczas gdy w starszych budynkach powietrze wewnątrz domu mogło być wymieniane na świeże powietrze z zewnątrz co godzinę, w nowoczesnych, energooszczędnych domach dzieje się tak zaledwie co pięć, sześć godzin. Narastanie wewnętrznych zanieczyszczeń może więc osiągnąć poziom znacznie wyższy niż dawniej. Wymuszona wentylacja i klimatyzacja mogą tu pomóc, chociaż oznacza to dodatkowe zużycie energii, jeżeli nie zastosuje się ponownej cyrkulacji zużytego już powietrza. Jednakże, przy zastosowaniu zasad budownictwa biologicznego, sama struktura budynku może regulować jakość powietrza wewnątrz domu.
Filtry i jonizatory powietrza
Przy oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń przydatne mogą być przenośne urządzenia filtrujące. Nie zawsze są one jednak skuteczne, zwłaszcza w wypadku radonu. Są tak zaprojektowane, by mogły oczyszczać różne obszary, od pojedynczych pokoi do całych domów. Powietrze przechodzi przez kilka filtrów: filtr wstępny z włókien szklanych lub poliestrowych do usuwania kurzu; główne filtry węglowe z purafilu (nie trujący utleniacz składający się z aktywnego tlenku glinu nasyconego nadmanganianem potasu) do wchłaniania pary i zanieczyszczeń gazowych oraz filtr końcowy.
Innym, ale mniej skutecznym rozwiązaniem jest elektrostatyczny oczyszczacz powietrza, który ładuje dodatnio lub ujemnie cząstki unoszące się w powietrzu. Tak naładowane cząstki są następnie przyciągane przez specjalne elektrody (płytki) lub jakiekolwiek przedmioty w pokoju naładowane przeciwnie.
Jonizator generujący jony ujemne w powietrzu usuwa tylko dym, kurz i niektóre alergeny. Chociaż wśród naukowców nie ma jednomyślności co do wyraźnego wpływu stężenia jonów ujemnych w powietrzu na dobre samopoczucie, wielu użytkowników jonizatorów jest przekonanych o ich zasadniczym znaczeniu w poprawianiu jakości powietrza. Najlepiej się o tym przekonać kupując czy pożyczając mały jonizator pokojowy, zanim zainwestuje się w większe urządzenie dla całego domu. Jonizatorów należy używać przede wszystkim w pokojach z telewizorem i komputerem, gdyż tam koncentracja jonów ujemnych jest najmniejsza, a także w sypialniach.