Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest jednym z programów operacyjnych służących realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013 i obejmuje całość interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w Polsce.
Program stanowi odpowiedź na wyzwania, jakie przed państwami członkowskimi UE, w tym również Polską, stawia odnowiona Strategia Lizbońska. Do wyzwań tych należą: uczynienie z Europy bardziej atrakcyjnego miejsca do lokowania inwestycji i podejmowania pracy, rozwijanie wiedzy i innowacji oraz tworzenie większej liczby trwałych miejsc pracy. Zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej oraz celami polityki spójności krajów unijnych, rozwój kapitału ludzkiego i społecznego przyczynia się do pełniejszego wykorzystania zasobów pracy oraz wsparcia wzrostu konkurencyjności gospodarki.
Dążąc do efektywnego rozwoju zasobów ludzkich, Program koncentruje wsparcie na następujących obszarach: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnienia związane z budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli i wdrażaniem zasady dobrego rządzenia.
Projekt pt. „Skuteczny Urząd II”
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Priorytet VI: „Rynek pracy otwarty dla wszystkich”
Działanie 6.1 „Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie”
Poddziałanie 6.1.2 „Wsparcie powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy w realizacji zadań na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w regionie”
Adresatami wsparcia były osoby zatrudnione na kluczowych stanowiskach w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chorzowie, tj. pośrednicy pracy, doradcy zawodowi, specjaliści ds. rozwoju zawodowego, liderzy klubu pracy, specjaliści ds. programów.
Okres realizacji projektu: 1 stycznia 2010r. do 31 grudnia 2011r.
Kwota dofinansowania z EFS: 448 896,00 zł
Wkład własny: 79 216,94 zł
Projekt miał na celu wzmocnienie i rozwój publicznych służb zatrudnienia, w tym:
– upowszechnienie pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego (poprzez zatrudnienie pracowników na stanowiskach pośrednika pracy i doradcy zawodowego);
– wzrost skuteczności działań urzędu pracy na rzecz osób bezrobotnych (poprzez podniesienie kwalifikacji pracowników zatrudnionych na kluczowych stanowiskach);
Podsumowanie realizacji:
1. W ramach projektu 28 pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie zatrudnionych na kluczowych stanowiskach, tj. pośrednicy pracy, doradcy zawodowi, specjaliści ds. rozwoju zawodowego, liderzy klubu pracy, specjaliści ds. programów mieli możliwość uczestnictwa w szkoleniach z zakresu:
Pierwszej pomocy przedmedycznej w stanach zagrożenia życia,
Zasady równości szans kobiet i mężczyzn w projektach PO KL,
Zawodoznawstwa,
Zastosowania nowych standardów usług rynku pracy,
Programów specjalnych,
Płaszczyzn współpracy PUP i OPS,
Outplacementu,
Analizy potencjału zawodowego,
Danych osobowych i ich ochrony,
Języka migowego.
2. W ramach projektu dofinansowano 8 stanowisk pracy pracowników kluczowych: 4 doradców zawodowych i 4 pośredników pracy.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego