Orzech włoski. Drewno w różnych szarobrązowych odcieniach, z nieregularnymi ciemnymi smugami; sioje faliste; dobrze się barwi i poleruje; używane w przemyśle meblarskim na okleiny; wyrabia się z niego także toczone misy. Występuje i jest uprawiany w Europie, Azji, Ameryce Północnej.
Orzech australijski. Drewno od różowawobrązowego do ciemnobrązowego, z różnymi znaczeniami; splecione i faliste słoje tworzą wrażenie prążków; trudne w obróbce; używane do celów dekoracyjnych i produkcji sklejki.
Tulipanowiec amerykański. Drewno prawie białe z cienkimi, równymi włóknami; dobrej jakości, miękkie i łatwe w obróbce; używane na stolarkę budowlaną, w produkcji mebli (kuchennych) i w budowie łodzi; nietrwałe. Występuje w Ameryce Północnej.
Drzewa iglaste
Cedr. Drewno czerwonawe lub żółtawe, aromatyczne, odporne na szkodniki, o właściwościach podobnych do drewna modrzewia. Wszystkie trzy gatunki cedru (cedr libański, cedr atlantycki, cedr himalajski) są w znacznym stopniu wyniszczone. Cedr libański jest uprawiany w lasach w Meksyku. Drewno cedru jest obecnie zastępowane innymi gatunkami drewna (w handlu nazywanymi też cedrem), na przykład drzew cyprysowatych – cedrzyńca kalifornijskiego, jałowca wirginijskiego. Drewno cedrzyńca o barwie czerwonobrązowej (na powietrzu przechodzącej w srebrnoszarą) jest twarde, odporne na szkodniki, lekkie, łatwe w obróbce; używane w budownictwie, na zewnętrzne okładziny, gonty, żaluzje. Występuje na zachodzie Ameryki Północnej. W Australii wskutek nadmiernej eksploatacji cedrzyniec stał się rzadkością na początku tego stulecia.
Jodła pospolita. Drewno jasne, lekkie, miękkie, bardzo trwałe w wodzie; używane w budownictwie, meblarstwie oraz na instrumenty muzyczne. Występuje w Europie, także w Polsce.
Jodła Douglas. Drewno różowe do czerwonobrązowego; słoje proste lub lekko faliste; trudne w obróbce, ale mocne i dostępne w dużych rozmiarach; dobrze się barwi, lecz trudno ją malować. Występuje w Wielkiej Brytanii i na zachodzie Ameryki Północnej.
Choina kanadyjska. Drewno jasnobrązowe z wyraźnymi pierścieniami wzrostu; słoje na ogół proste z równymi włóknami; łatwo się barwi i maluje, ale jest nietrwale przy zmiennej wilgotności; używane w budownictwie i stolarce budowlanej, na boazerie, podłogi, meble. Występuje na zachodzie Ameryki Północnej.
Modrzew. Drewno o bielu żółtawobiałym, a twardzieli czerwono-brązowej, o prostych słojach, twarde, ciężkie, żywiczne, trwale; trudne w obróbce (łatwo pęka), po wyschnięciu dość łatwe do malowania; używane w budownictwie, w stolarce budowlanej (deski się nie wypaczają), m.in. na poszycia, okna, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, podłogi, a także na płoty, bramy, slupy, maszty okrętowe; również do wyrobu mebli. Występuje w zimnej i umiarkowanej strefie półkuli północnej. Uprawiane w lasach.
Sosna. Występuje w wielu odmianach; w Polsce sosna pospolita jest najważniejszym składnikiem drzewostanów. Drewno o bielu żółtawobiałym i ciemniejącej twardzieli – różowawej, czerwonawej lub brunatnoczerwonawej; trwale, bogate w żywicę, łatwe w obróbce; musi być zaimpregnowane przed barwieniem i dalszą obróbką; używane w budownictwie, na zewnętrzne poszycie, stolarkę, boazerię, okna, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, a także do wyrobu mebli i sprzętów kuchennych; w wielu wypadkach może zastąpić teak i mahoń. Występuje głównie w umiarkowanej strefie półkuli północnej.
Świerk. Drewno białe do różowawego, na ogół z prostymi słojami, miękkie, elastyczne; odporne na warunki atmosferyczne, grzyby i szkodniki; daje się łatwo barwić i malować; używane jako drewno konstrukcyjne, na belki dachowe, poszycie, gonty, podłogi, stolarkę, w produkcji instrumentów muzycznych, a także ścieru drzewnego. Występuje w chłodnej i umiarkowanej strefie półkuli północnej.
Cis. Drewno czerwonawe, bardzo trwałe, twarde i elastyczne, z pięknymi słojami. Cis jest gatunkiem ginącym. W Polsce pod ścisłą ochroną.
Uwaga:
Naturalnie występująca żywica w sośnie, świerku, jodle i innych drzewach iglastych może oddziaływać drażniąco na osoby szczególnie wrażliwe.
W tym wypadku drewno to może być użyte tylko po pomalowaniu lub polakierowaniu.
Wyniszczanie lasów na świecie
Niszczenie tropikalnych lasów deszczowych postępuje w zastraszającym tempie. Również są zagrożone inne lasy na świecie. Od Alaski po Chile, od Finlandii po Tasmanię znikają całkowicie naturalne lasy i starodrzew albo są zastępowane przez lasy sadzone lub plantacje jednego gatunku. Zagrożone są niektóre rodzaje drzew – liściaste drzewa tropikalne: hebanowiec (hurma hebanowa), mahoniowiec (mahoń), drzewo tekowe (teakowe), dalbergia (drzewo palisandrowe) i inne; drzewa iglaste: sekwoja, cedr, niektóre gatunki drzew cyprysowatych, cis. Drewno sekwoji, odporne na gnicie, jest bardzo cenione w budownictwie. Należy je nabywać wyłącznie ze specjalnych hodowli.