Ochrona przyrody

Woda

Trawniki, gazony i grządki pochłaniają znaczną ilość wody, zwłaszcza gdy do podlewania używa się węża ogrodowego. Zużycie wody jest większe w bogatszych dzielnicach, gdzie zarówno liczba ogrodów, jak i zajmowana przez nie powierzchnia jest relatywnie większa. W suchym klimacie Australii i Stanów Zjednoczonych, dobre nawodnienie ogrodu oznacza 80% zużycia całej wody przeznaczonej dla domu. Uzyskanie
wody pitnej jest procesem zużywającym dużo energii i szkoda jej do podlewania trawników, mycia samochodów, czyszczenia betonowych podjazdów i ogrodowych alejek.

Zalecenia. Ilość wody przeznaczonej do podlewania ogrodu można ograniczyć przez zmniejszenie wielkości trawników i posadzenie płożących roślin z rodziny gruboszowatych (gromadzących w liściach i łodygach wodę). Podlewanie konewką jest bardziej ekonomiczne niż przy użyciu węża ogrodowego. Zebrana wcześniej woda deszczowa może być z powodzeniem użyta zarówno do podlewania ogrodu, jak i mycia samochodu. W miejscach o szczególnie dużym nasłonecznieniu najlepiej sadzić dobrze ocieniające drzewa lub pnącza o dużych liściach. Rośliny nie lubiące dużego nasłonecznienia najlepiej hodować na ocienionych podwórkach i w podobnych miejscach, tworzących naturalną osłonę przed palącym słońcem. Warto także w ogrodzie używać szarej wody.

Ołów

Gleba w ogrodach położonych w sąsiedztwie ruchliwych ulic bardzo często jest skażona ołowiem i innymi ciężkimi metalami.

Zalecenia. Należy dać do zbadania próbki gleby lub wyhodowane na niej warzywa. W razie stwierdzenia zanieczyszczenia gleby, trzeba usunąć górną warstwę i zastąpić ją nową grubą warstwą ziemi nawożonej organiczne.

Ogniska

Palenie ognisk w ogrodach zanieczyszcza powietrze i może być uciążliwe dla sąsiadów.

W niektórych rejonach jest zakazane. Nie wolno spalać gumy, tworzyw sztucznych, gdyż podczas palenia wydzielają substancje toksyczne. Zalecenia. Większość roślin ulega samoistnej biodegradacji. Patyki i gałęzie z kilku ogrodów można składać w jednym, wspólnym miejscu. Nie należy stosować plastikowych toreb na śmieci – lepsze są kartonowe pudla lub worki z juty. Ognisko należy rozpalać tylko w ostateczności, w suche i lekko wietrzne dni, kiedy dymy szybko się ulatniają.

Hałas

Maszyny ogrodnicze, takie jak spalinowe czy elektryczne kosiarki do trawy, maszyny do przycinania żywopłotów, piły łańcuchowe i inne mniejsze narzędzia, są częstym źródłem hałasu i szczególnie w weekendy mogą okazać się uciążliwe dla najbliższych sąsiadów.

Zalecenia. Stosować jak najwięcej narzędzi ręcznych. Zmniejszyć rozmiary trawników; założyć ogród naturalny, wtedy zmniejszy się obszar trawy wymagającej koszenia i wystarczą nożyce lub kosa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *