Dobór roślin w ogrodzie

Twój ogród czy podwórko nie muszą być duże,by spełniać warunki naturalnego, zadbanego i zdrowego środowiska. Nawet w niewielkim ogrodzie można utworzyć wiele mini-systemów ekologicznych. Wodę deszczową można przeznaczyć na oczko wodne lub w pewnej części utworzyć ogród z roślinnością bagienną. Inne miejsce ogrodu można pozostawić bez specjalnej opieki, tak by zamieniło się w łąkę. Można też posadzić miejscowe gatunki drzew w grupie lub rzędzie, tworząc w ten sposób mały zagajnik; Warto też rozważyć posadzenie mieszanego żywopłotu oraz pnączy okrywających parkany, a rośliny sadzić tak, by tworzyły zarówno słoneczne, jak i zacienione miejsca w ogrodzie. Warzywa też mogą mieć charakter ozdobny, a rozpięte na kratownicach drzewa owocowe czy czerwoni kwitnąca fasola wielokwiatowa upiększą altankę lub per-golę. Pachnącymi ziołami leczniczymi i przyprawowymi można całkowicie zastąpić ozdobne rośliny, a strzyżoną trawę – trawnikami z rumiankiem i tymiankiem.

Zadbany i strzyżony trawnik pochłania wiele wody, nawozów, pestycydów i energii. Kosiarki silnikowe wywołują wiele hałasu. Ale – po pierwsze – można strzyc trawę rzadziej, używać mniej wody i nawozów i zostawiać mniej strzyżone kępki trawy; po drugie – zmniejszyć wielkość trawnika na rzecz klombów czy warzywników; po trzecie pozwolić rosnąć trawom i kwiatom łąkowym.

Tworzenie miejsc zielonych wokół domu nie oznacza, że wszystko ma rosnąć dziko – takie miejsce można zaprojektować. Najpierw trzeba ocenić, jakimi miejscami dysponujemy w ogrodzie, biorąc pod uwagę światło słoneczne i cień, miejsca ukryte i eksponowane, roślinność i zwierzęta, glebę i wodę. Następnie należy rozważyć, jak można przystosować te warunki do swoich potrzeb. W tym małym miejskim ogrodzie woda deszczowa zbierana jest w beczkach i wykorzystywana do zasilania oczka wodnego lub do podlewania. Do nawadniania ogrodu wykorzystuje się też przefiltrowaną szarą wodę z domu. Zamiast trawnika ułożono płytki ceramiczne i kamienie, tworząc zachęcające do odpoczynku miejsce przy murze ogrodzeniowym, ocienionym dużym drzewem figowym i obsadzonym ziołami i kwiatami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *