KOMUNIKACJA

KOMUNIKACJA

W makroregionie południowym, a zwłaszcza w aglomeracji katowickiej, o komunikacji decydowała do niedawna kolej żelazna, a dopiero w drugiej kolejności sieć dróg kołowych, a na końcu dróg wodnych. W latach dziewięćdziesiątych komunikacja samochodowa zmieniła te priorytety.

Katowice i Opole są węzłami kolejowymi aglomeracji katowickiej i opolskiej, z tym że katowicki węzeł należy do największych w kraju (katowickie 24,1 km/100 km2, opolskie 12,3 km/100 km2). W aglomeracji katowickiej sieć dróg kołowych jest szczególnie gęsta, na 100 km2 przypada 145 km szlaków kołowych, a w opolskiej 53,5 km/100 km2. Na obszarze Górnego Śląska krzyżują się ważne szlaki międzynarodowe E 75 (z Czech do Gdańska i Gdyni) i E 40 (z Niemiec na Ukrainę i dalej do Rosji) oraz autostrada A 4, której odcinek Kraków (Balice) do Katowic jest już eksploatowany.

Transport wodny odbywa się od 9 XII 1939 po Kanale Gliwickim dł. 41,2 km od Gliwic do Koźla i dalej po skanalizowanej w latach 1891-96 rzece Odrze do Opola i Brzegu Dolnego (186 km) oraz do Wrocławia i Szczecina po swobodnie płynącej Odrze. W Kędzierzynie od 25 VI 1970 czynne jest odgałęzienie Kanału Gliwickiego, tzw. Kanał Kędzierzyński o dł. 4,5 km od Zakładów Azotowych w Kędzierzynie do Blachowni Śląskiej. Porty: Gliwice-Port, Koźle-Port, Opole. W Gliwicach od 1990 na obszarze 47,6 ha działa najnowocześniejszy port śródlądowy w Polsce. W Opolu przystań pasażerska, skąd organizowane są rejsy wypoczynkowe i wycieczkowe po Odrze. W odległości 30 km od Katowic i Gliwic i 80 km od Opola i Bielska-Białej międzynarodowy port lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach, skąd połączenie bezpośrednie z Warszawą, Frankfurtem nad Menem, Dreznem, Lipskiem, Dusseldorfem i Hamburgiem.

WYPOCZYNEK, TURYSTYKA I SPORT

Makroregion południowy, w tym historyczny Górny Śląsk, dysponuje dostateczną liczbą ośrodków wypoczynkowych, aby zapewnić warunki do pełnej rekreacji, uprawiania turystyki i sportu mieszkańcom aglomeracji katowickiej, opolskiej i bielskiej, ale także dla gości z kraju, którzy zechcą skorzystać z zaproszenia. Do ośrodków w Beskidzie Małym, Śląskim i Żywieckim, Górach Opawskich można przyjeżdżać przez cały rok, a do ośrodków nad zbiornikami retencyjnymi (Turawa, Nysa, Otmuchów, Dzierżno, Pogoria, Kamień) w lecie. Dla mieszkańców Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w ramach pasa leśnego otaczającego region katowicki stworzono ponad 50 ośrodków wypoczynkowych z kąpieliskami, terenami sportowymi, placami zabaw dla dzieci. Jednocześnie dla wypoczynku świątecznego przystosowano tereny lasów pszczyńskich, lublinieckich, Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w regionie opolskiem Zbiornik Turowski, Nyski i Otmuchowski, lasy niemodlińskie. Region bielski ma ich pełny wybór – stałe ośrodki wypoczynkowe i ośrodki wypoczynku świątecznego, m.in. w Wiśle, Ustroniu, Szczyrku, Jaszowcu, Żywcu i Rajczy, w których w lecie odbywają się liczne imprezy kulturalne (Ustrońskie „Lato”, Festiwal Twórczości Religijnej „Gaude Fest” w Ustroniu (VII), „Tydzień Kultury Beskidzkiej” w Wiśle, Szczyrku, Żywcu i Oświęcimiu (VI). W zimie: w Ustroniu Amatorskie Zawody Narciarskie o „Puchar Czantorii” (I) i Narciarski Bieg Doliną Wisły (II). Dla turystów proponujemy koleje linowe i wyciągi narciarskie, m.in. w Ustroniu Kolej Linowa „Czantoria” czynna cały rok (oprócz kwietnia i listopada -konserwacja).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *