II Festiwal BEZDROŻA AZJI 2009 (2009-06-24)
26 czerwca – piątek, Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach
27 czerwca – sobota, Rosarium Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie
Wstęp wolny.
Szczycimy się faktem, że należymy do bogatej kultury europejskiej, że w polskiej tradycji zawsze ważną rolę odgrywała tolerancja i otwartość. W porównaniu z innymi krajami Europy jesteśmy jednak narodem homogenicznym. Mniejszości narodowe i kulturowe stanowią niewielki odsetek naszego społeczeństwa. Nie zawsze tak było i wiele wskazuje, że nie zawsze tak będzie.
Festiwal Bezdroża Azji to niepowtarzalna okazja do poznania, poczucia na „własnej skórze” jak odmienny, fascynujący, różnorodny i inspirujący może być dla nas Azjatycki krąg kulturowy. Obok popularnych i kolorowych elementach kultury Indii, bogatej spuściźnie kulturowej Japonii i Chin, chcemy skupić się na nie znanych nam bliżej narodach Azji Środkowej – nie skażonych jeszcze przez cywilizacje zachodu i w pewnym stopniu związanych z naszą historią. Mongołowie, Tatarzy, mieszkańcy Tuwy, Kazachstanu, czy azjatyckiej części Rosji w czasie festiwalu pomogą nam zrozumieć świat w którym mieszkamy i z innej perspektywy spojrzeć na naszą europejską, polską i górnośląską rzeczywistość.
PROGRAM: 26.06 godz. 19:00, piątek 27.06 godz. 12,00 sobota Szczegóły: KINO AZJI – prezentuje Centrum Sztuki Filmowej Silesia Film
26.06.2009 godz. 19:00 Centrum Sztuki Filmowej Katowice ul. Sokolska 66 DERSU UZAŁA Akira Kurosawa 1975, bilety w cenie 5 zł Oskar w 1975 roku dla najlepszego filmu obcojęzycznego, oraz główna Nagroda na „Moscow IFF” 1975 Dersu Uzała to opisany w książce Arsenjewa syberyjski myśliwy. Jego filozofia życiowa stała się kanwą arcydzieła, filmu wyreżyserowanego przez Akira Kurosawę w 1975 roku. W rolę głównego bohatera wcielił się w tym filmie Maxim Munzuk z Tuwy. więcej o filmie i Dersu na www.dersuuzala.info 27.06.2009 FILMOWA JURTA – prezentuje Stowarzyszenie Hayirakan
Filmowa jurta to miejsce spotkania z dokumentem. – „Tabu – ostatni szaman” – 2005 r. autor Nikołaj Płużnikow, operator Nikita Chochłow. Czas projekcji 26 min. – „Tuva Healing Service” – 2007 r. Bart Von Dijck, Patrik Oosterlynk czas 56 min. – „Brzegi Pamięci – Dersu, Terytoria Miłości” reż. Tatiana Litwiszczenko i Ewgeni Domanowow – „Dersu Uzała” reż. Agasi Babajan ZSRR 1961 r. GALERIA NA DRZEWIE Przyjaciele Dersu Uzały przygotują koczowniczą wystawę o książce, filmie, tajdze. Uzupełnimy ją fotografiami z wypraw do Mongolii i Tuwy Jurka Trawińskiego.
ZAKĄTEK OPOWIADACZY KONCERT Most Europa – Azja Zaprezentujemy odmienne podejście do tuwińskiego śpiewu – khoomei. Śląski NeLL i Gendos w specjalnie na festiwal przygotowanym programie. To będzie rockowe podejście do tuwińskiej tradycji. Bardzo etnicznie a zarazem awangardowo zapowiada się duet Gendosa z polskim mistrzem Jorgosem Skoliasem. Artyści nie spotykają się często, za to każde ich spotkanie jest wydarzeniem.
www.myspace.com/tuviangreekfreaks KINO AZJI – prezentuje Centrum Sztuki Filmowej Silesia Film
Filmy kina azjatyckiego. W tym roku Dersu Uzała będzie pretekstem do pokazania twórczości następców Kurosawy. w programie: – „Latający Smok, Przyczajony Tygrys” Allen Lan Honk Kong 2002 Walka dobra ze złem z lekką nuta ironii Parodia filmu „Przyczajony tygrys, ukryty smok”. Mimo, że obydwa filmy oczarowują widza wschodnim klimatem, orientalizmami i mnóstwem podniebnych walk w stylu Wuxia Pien, to każdy opowiada o walce dobra ze złem z innej perspektywy. Tutaj dominują z oczywistych względów głównie wątki komediowe, a motywem przewodnim filmu są przygody Luka Ching Yanga, złodzieja koni, jego żony i walka z demonami przeszłości. Twórcy filmu stanowczo odżegnują się od tego, żeby ich obraz, z wyjątkiem podobnego tytułu, miał coś wspólnego z „Przyczajonym tygrysem…”. Pewną ciekawostką jest udział w obu filmach Cheng Pei-Pei, która tu zagrała żonę Luka. – „Łuk” Ki-Duk Kim Korea Południowa 2005 BAZAR POGLĄDÓW I MYŚLI Prezentuje Restauracja Bombaj Tandoori, Miejski Dom Kultury Batory i Stowarzyszenie Hayirakan.
Miejscem bardzo ważnym w każdej azjatyckiej społeczności jest bazar. Nie jest to miejsce zwykłego handlu. Jest to miejsce spotkań, centrum społecznego życia. Na bazar każdy musi się udać, spotkać znajomych, wypić herbatę w „czajhanie”, prowadzić długie dysputy. Naszym pomysłem jest przeniesienie takiego bazaru, na którym każdy, kto ma coś do przekazania może się pojawić. Zapraszamy do otworzenia swojego stoiska organizacje pozarządowe, formalne i mniej formalne grupy, oraz przedsiębiorców i kupców, których oferta związana jest z Azją, etniką lub po prostu zdrowym życiem w zgodzie z naturą. Na bazarze pojawią się: Organizatorzy projektu: Miejski Dom Kultury Batory w Chorzowie – Koordynator, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen J. Ziętka w Chorzowie, Stowarzyszenie Hayirakan z Jeleniej Góry, Centrum Sztuki Filmowej Silesia Film z Katowic , Restauracja Bombaj Tandoori z Sosnowca |