Elementy montowane na drzwiach

Dodatkowe elementy montowane na drzwiach pozwalają im pełnić podstawową funkcję zabezpieczania otworu wejściowego. Jeśli chcesz, by drzwi działały bez zarzutu, musisz zgromadzić odpowiednie elementy. Można je nabyć w sklepach dla majsterkowiczów, w salonach meblowych i w punktach specjalistycznych. Możesz również przejrzeć katalogi kilku różnych producentów i wybrać to, co ci najbardziej odpowiada. Pamiętaj o powtórnym sprawdzeniu pomiarów i o tym, by wybrane elementy pasowały do siebie wielkością i materiałem, z którego zostały wykonane. Wszelkie ozdoby mocuje się na drzwiach po ich pomalowaniu, zabejcowaniu i polakierowaniu. Od czasu do czasu metalowe zasuwki i zawiasy należy naoliwić. Jeśli są z tworzywa sztucznego i skrzypią, należy leciutko poluzować wkręty.

Wielka różnorodność ozdób drzwiowych sprawia, że wybór klamek, gałek, kołatek i innych elementów jest po części wyborem natury estetycznej, chociaż oczywiście ich wielkość i typ zależy także od funkcji drzwi. Czasami świeża warstwa farby na drzwiach uwydatnia rysy i ubytki na ich częściach metalowych, dobrze byłoby wtedy zastanowić się nad ich wymianą. Lśniące ozdoby mosiężne dobrze się prezentują na tle lakieru lub farby z połyskiem, zwłaszcza na zewnętrznych drzwiach frontowych, podczas gdy ozdoby drewniane, porcelanowe i plastykowe lepiej wyglądają na drzwiach wewnętrznych lub szafkach kuchennych. Do nowego budownictwa bardziej pasują ozdoby nowoczesne, do starego – tradycyjne. Jeśli o twoim wyborze decyduje cena, musisz pamiętać, że tworzywa syntetyczne i nowe metody platerowania zapewniają doskonałe imitacje. Ciężkie drzwi lepiej jednak wyposażyć w trwalsze zawiasy mosiężne lub aluminiowe.

Gałki, klamki i kołatki

Klamki, gałki, kołatki, skrzynki na listy, osłonki na dziurki od klucza, dzwonki czy tabliczki z numerem przymocowane do drzwi wejściowych spełniają przede wszystkim funkcję dekoracyjną, zachowując jednak część funkcji praktycznych. Różnorodność stylów i materiałów owych ozdób jest wielka zarówno dla drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych, można je również nabywać w jednorodnych kompletach. Przy kupowaniu nowej klamki warto zabrać ze sobą do sklepu starą, by dopasować odpowiednią wielkość.

Klamki i gałki
Obrotowy ruch klamki lub gałki zwalnia sprężynową zapadkę. Wybór kształtów i rozmiarów jest tu ogromny. Najczęściej spotyka się klamki metalowe (mosiężne, chromowe, ze stali nierdzewnej), ale i te wykonane z drewna, szkła, porcelany czy tworzywa są trwałe. Do niektórych klamek można dokupić utrzymane w tym samym stylu osłony na dziurkę od klucza.

Uchwyty
Używane niezależnie od osobno zamontowanej zapadki, uchwyty mogą mieć kształt okrągłej gałki, jak i podłużnej sztabki, są najczęściej wykonane z tych samych metali, co klamki.

Klamki do drzwi

Istnieją dwa typy klamek: klamka obrotowa, stanowiąca jedną całość z zapadką oraz nieruchomy uchwyt używany niezależnie od oddzielnie zapadki. Klamki zapadkowe występują w dwóch odmianach: klamek i gałek. Ruch klamki obraca kwadratowy metalowy trzpień przechodzący na wylot przez drzwi. Jeśli drzwi są bardzo cienkie, może zajść konieczność przycięcia trzpienia do odpowiedniej długości.

Mechanizm zapadkowy klamki
Po obu stronach drzwi zamocowana jest klamka (gałka) przytwierdzona do rozetki, przybitej bezpośrednio do płyty drzwi. Długi, kwadratowy w przekroju trzpień umocowany w gałce przechodzi przez rozetkę, przez otwór w drzwiach i przez zapadkę. Następnie na jego drugim końcu mocuje się drugą gałkę z rozetką.

Gałki do drzwi
Zewnętrzne drzwi wejściowe zaopatrzone są najczęściej w gaiki z mosiądzu, brązu lub stali nierdzewnej. Niektóre z nich dodatkowo się lakieruje; nie należy ich czyścić pastą do polerowania metali by nie porysować powierzchni. Okrągłe gałki, stosowane na drzwiach wewnętrznych, mogą być zrobione ze szkła, porcelany, metalu, tworzywa lub drewna.

Kołatki
Kołatki również wykonuje się z metalu, by przy stukaniu powstawał rezonujący dźwięk. W zestawieniu z drewnem okazale prezentują się kołatki mosiężne i brązowe. Czarne kołatki z kutego żelaza doskonale pasują do starych domostw lub zabudowań na wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.